کد خبر : ۴۷۷۱۲۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
سیاستمدار یونانی: دنیا به نقش مثبت ایران در منطقه خاورمیانه واقف است

مقیم/ استاد وسیاستمدار یونانی تاکید کرد که ایران کشوری صلح جو، عامل ثبات و آرامش در جهان و به ویژه منطقه حساس خاورمیانه است و دنیا به نقش مثبت تهران واقف شده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، استاد' استرگیوس کاتی خوریتس' با اشاره به نقش مهم ایران در ایجاد صلح و ثبات منطقه اظهار داشت : ایران به علت دارا بودن تاریخ و تمدنی غنی همیشه خواستار ثبات، صلح و آرامش درجهان و به ویژه درمنطقه خاورمیانه بوده و امروز نیزنقش مهم و کلیدی را دراین راستا ایفا می کند.
این استاد وسیاستمدار یونانی که مدت 88 سال استاندارمنطقه ' پلی پونسیو' واقع درجنوب غرب یونان بوده است درادامه با اشاره به برگزاری همایش 10 کشور با تاریخ و تمدن باستانی تحت عنوان' نقش فرهنگ و تمدن ها در ایجاد صلح و امنیت' در آتن و حضور وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به همراه هیاتی از اساتید و اندیشمندان کشورمان تصریح کرد: برگزاری این همایش بسیار مهم و ارزشمند است و حضور ایران در این همایش به همراه کشورهای یونان، مصر و چین نشان دهنده این است که دنیا به نقش مهم و سازنده تهران واقف است و در نظر دارد ازتجربیات این کشور برای ایجاد صلح عادلانه در جهان و امنیت و آسایش ملت ها بهره مند شود.
کاتی خوریتیس در ادامه افزود: با عملکرد موفق سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران و مواضع رهبری انقلاب ، به خوبی می توان متوجه شد که ایران از همان ابتدا که تعدادی از کشورهای قدرتمند جهان به همراه تعدادی از کشورهای منطقه به تنش آفرینی و ایجاد و حمایت از گروه های تروریستی و افراطی دست زده بودند، خطر این اقدام آنان را گوشزد و مراتب مخالفت خود را با هر نوع خشونت گرایی و افراط گرایی را در تمام محافل سیاسی و اجتماعی بین المللی بیان کرد و خواستار توقف کمک های این کشورها به گروهای افراطی است.
وی در ادامه با اشاره نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ، تصریح کرد: ایران و مسئولان این کشور ازهمان ابتدا خواستار حل مساله و بحران سوریه از طریق گفت و گو و دیپلماسی بوده است.
این سیاستمدار یونانی افزود : مسوولان ایرانی همواره بر ضرورت رسیدن به صلح پایدار در سوریه و دیگر کشورهای منطقه که گروه های افراط گرا و تروریستی به جنایات خود با حمایت تعدادی از کشورهای غربی و منطقه ای در آنها ادامه می دهند، تاکید می کنند.
وی درادامه گفت وگوی خود با خبرنگار ایرنا تصریح کرد به عنوان استاد جامعه شناسی و علوم سیاسی می گویم: متاسفانه برخی از کشورهای اروپایی با همکاری تعدادی از کشورهای منطقه به ویژه ترکیه با حمایت ازگروه های تروریستی داعش و دیگرگروه های تروریستی باعث ایجاد تنش و درگیری درسوریه، عراق، افغانستان و لیبی شده اند که هم اکنون دود این آتش افروزی به چشمان خود آتش افروزان رفته است.

کاتی خوریتس افزود : امروز سیل پناهجویان و اقدامات تروریسی با گرفتار کشورهای اروپایی شده و مشکلات جدی برای اتحادیه به وجود آورده است.
کاتی خوریست درادامه با اشاره به پیچیده شدن اوضاع سوریه افزود: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا اصراربراین داشت که سرنوشت هر کشوری را ملت آن کشور تعیین می کند و بارها اعلام کرده که سوریه ازاین قائده استثنا نمی باشد وهمچنین بر مواضع اصولی خود تاکید دارد که این بیانگرسیاست خارجه اصولی وعادلانه جمهوری اسلامی ایران درحل و فصل اختلافات درسطح بین المللی و منطقه است .
این سیاستمدار یونانی درادامه افزود: تعدادی ازکشورهای منطقه با همراهی با قدرت های بزرگ فرامنطقه ای با اتخاذ سیاست غلط خود، منطقه را نا امن و جهان را درمخاطره انداخته و میلیون ها انسان بی گناه را آواره کرده که مجبورند برای نجات جان خود و فرزاندانشان ازدست گروه های تروریستی خانه و کاشانه خود را ترک و بسوی کشورهای دیگرسفر ناخواسته کنند.
کاتی خوریتس درادامه با اشاره به ضرورت توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و یونان نیز،افزود: دو کشور ایران و یونان دارای رابطه دیرینه و دوستانه بوده اند و ایرانیان همیشه درصدد توسعه همکاریهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی با کشور یونان بوده است و با شرایط بوجود آمده پس از توافق با گروه 5+1 یونان نباید این فرصت طلایی را ازدست بدهد و ازدیگر کشورهای اروپایی درتوسعه روابط اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی خود با جمهوری اسلامی ایران عقب به ماند.
این استاد و سیاستمدار یونانی درادامه افزود: همانطوریکه سفیر جمهوری اسلامی ایران درمصاحبه چندی پیش خود با روزنامه ' سیندکتن' گفته بود ، جمهوری اسلامی ایران همیشه خواستار توسعه روابط همه جانبه با یونان بوده است، من براین باور هستم که یونان نیزخواستار توسعه همه جانبه روابط خود با کشور قدرتمند ایران است و سفر ' الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان به همراه هیاتی بلند پایه سیاسی ،تاجران و صاحب صنایع یونانی به تهران این خواست را عملاً نشان داده و امیدوارم که بخش های خصوصی دوکشوراز این فرصت طلایی به وجود آمده استقبال در راستای پیشیرد توسعه همکاریهای خود گام های بلندی بردارند.
کاتی خوریتس با اشاره و اهمیت برگزاری همایش 100 کشور متمدن جهان در آتن حضور' دکتر محمد جواد ظریف ' وزیر امورخارجه ایران دراین همایش ، نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند و همیشه نشان داده است که خواستار رفاه تمام ملت هاست و درراه ایجاد صلح، آرامش و همزیستی مسالمت آمیز تمام ملت ها گام برداشته و بر می دارد و از این رو حضور ایران به عنوان یک کشوری که واقعاً با افراط گرایی و خشونت مخالفت و مبارزه می کند، می تواند به موفقیت اینگونه همایش ها کمک شایان و ارزشمندی برای ایجاد صلح عادلانه در جهان، کند.
وی در ادامه افزود: این همایش از این رو اهمیت دارد که کشورهایی در آن حضور دارند که همیشه مواضع مخالف با حمایت از تروریست ها را پیشه کرده و حضور جمهوری اسلامی ایران در اینگونه همایش ها که همیشه در سطح عالی دیپلماسی بین المللی برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه و جهان پیشقدم یوده، بیانگر عملکرد سیاست خارجه موفق ایران و به نوعی اعتراف جهانی به نقش کلیدی و سازنده این کشور محسوب می شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صلح جو     |     یونان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi