کد خبر : ۴۷۷۰۸۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بررسی جایگاه ترکیه، ایران و آفریقای شمالی در همایش بین المللی تداوم و تحول

مقیم/ نقش و جایگاه ایران، ترکیه و آفریقای شمالی در تحولات منطقه ای و جهانی در همایش بین المللی 'تداوم و تحول در آفریقای شمالی، ترکیه و ایران' با حضور کارشناسانی از کشورهای مختلف بررسی شد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در این همایش سه روزه که از پنجشنبه با حضور دکتر سید محمدکاظم سجادپور مشاور وزیر و رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران و محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر کشورمان در دانشگاه یلدیریم بایزید آنکارا آغاز شده، نقش کشورهای آفریقای شمالی ترکیه، ایران در تحولات جهانی و منطقه ای مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این همایش که از سوی مرکز مطالعات ایرانی(ایرام) در آنکارا برگزار می شود، گفت: در این منطقه حساس درگیری اغلب مبتنی بر هویت های مذهبی ولی به دلایل سیاسی و یا بر اساس منافع دولت ها ملتها رخ می دهد که باید به این درگیری ها پایان داد.
وی مدعی شد: امروزه در ترکیه، ایران و شمال آفریقا با گسست سیاسی و اجتماعی مواجه هستیم و باید عنصر تغییر در این مناطق را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. 
وی با اشاره به حضور و اثرگذاری تمدن ایلامی از خراسان تا آناتولی و از آناتولی تا آفریقا افزود: در آن تمدن یک عنصر وحدت مشترکی بوده که از نیروی بیشتری در قبال تفاوتها برخوردار بوده و همه دارای یک تفکر دینی مشترک بوده اند و تصور مشترکی بر همه چیز غالب بوده است.
وی بیان کرد: ولی اکنون پناهجویان و سوریه به عنوان یک مساله مهم منطقه ای تبدیل شده است و داعش در سوریه به عنوان یک تهدید مهم شناخته می شوده که علاوه بر سنی ها به شیعیان نیز ظلمی صورت گیرد.
وی خواستار تصحیح نگاه به تحولات منطقه از زاویه جدید شد و گفت: ایران در این خصوص از مسئولیت بیشتری برخوردار است. 
وی با بیان این که هر یک از مذاهب یک واقعیت هستند و نیازی به انکار آنها نیست و امکان چنین کاری نیز وجود ندارد، اظهار کرد: مهم این است که با وجود این تفاوتهای مذهبی، باید از طریق توجه به مسئولیت های اخلاقی و سیاسی در کنار هم قرار بگیریم.
وی تاکید کرد: مسلمانان شیعه و سنی دارای یک کتاب٬ یک پیامبر و همچنین آیین و اعتقادات مشترک و یکسان هستند و بر این باور هستیم که مسلمانان شیعه و سنی نیازی به درگیری با یکدیگر ندارند.
کالین اضافه کرد: امیدوارم این همایش سبب ایجاد پیوندهای بیشتر در بین کشورهای منطقه با تکیه بر گفت و گوی متقابل باشد و موجب تقویت همکاریها در زمینه های مختلف شود.
فضلی چورمان مدیرکل امور آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ترکیه نیز در این همایش گفت: متاسفانه منطقه ما را آتش جنگ فرا گرفته است و هیچ کس نباید نسبت به آن بی تفاوت باشد.
وی افزود: ترکیه یک دستور کار مضاعف در حوزه سیاست خارجی دارد و برای تفسیر شرایط در این دستور کار، با کارشناسان مشورت کرده و تبادل نظر می کند.
وی با بیان اینکه جهان در حال عبور از یک مرحله تغییر و تحول است، بیان کرد: بازتاب و تاثیرات این روند تغییر و تحول، در بحران های منطقه ای و در مرکز جغرافیایی کشورهای حاشیه ما مشاهده و احساس می شود.
وی اظهار کرد: ترکیه میزان قابلیت های سیاسی، اقتصادی و سیاست خارجی خود را با رویکرد کارآفرینی و انسانی افزایش داده و برای تاسیس فضای ثبات٬ امنیت و رفاه در سطح منطقه ای و بین المللی، با رویکرد سازنده حرکت می کند.
وی با اشاره به اینکه ترکیه برای افزایش گفت و گوهای سیاسی میان کشورهای جهان گام های چشمگیری بر داشته است٬ گفت: اهداف و خواسته ترکیه آن است که مردم این منطقه در چارچوب دموکراسی٬ امنیت و صلح زندگی کنند.
مدیر کل امور آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ترکیه اضافه کرد: ترکیه و ایران نقش مهمی در غلبه بر مشکلاتی مانند افراط گرایی و تروریسم موجود در منطقه دارند و بر این اساس، ترکیه به توسعه روابط با ایران اهمیت می دهد.
چورمان همچنین گفت: اگرچه نظرات ترکیه و ایران در مسایل منطقه ای، گاهی مشترک و گاهی متفاوت است، ولی به رغم این تفاوت ها، در کشور توانسته اند یکدیگر را درک کرده و با همدیگر کنار بیایند.
مراد شاهین یکی از پژوهشگران نیز در این همایش بین المللی گفت: ترکیه و ایران در منطقه همانند دو دست راست و چپ انسان هستند و ایران با هند، کره جنوبی و چین همکاری تجاری نزدیکی دارد و روابط تجاری ترکیه و ایران راهی برای ورود به این بازارها خواهد بود.
به این گزارش، همایش بین المللی 'تداوم و تحول در آفریقای شمالی، ترکیه و ایران' از سوی مرکز مطالعات ایرانی(ایرام) با حضور حدود 150 محقق از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه یلدیریم بایزید در آنکارا در حال برگزاری است.
در این همایش سه روزه که با محوریت مسائل سیاسی، اجتماعی و امنیتی در شمال آفریقا، ایران و ترکیه ادامه دارد، کارشناسان مسائل و موضوعات مهم منطقه ترکیه، ایران و شمال آفریقا و خاورمیانه را بررسی می کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ترکیه     |     همایش     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi