کد خبر : ۴۷۷۰۷۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶
اشتباه بی توجهی به حجاب بانوان گردشگر در گرجستان با ارائه یک تذکر پایان یافت

مقیم/ رئیس جمهور گرجستان: نمی توانم تصور کنم به بانوان ایرانی و مسلمان بی احترامی شود.

به گزارش مقیم به نقل از رادیو تفلیس، در روز های گذشته همزمان با حضور وزیر امور خارجه ایران در تفلیس گرجستان در دیدار های وی با مسئولین بلند پایه گرجستان ، با اعتراض یکی از نمایندگان مجلس ایران به بی توجهی حجاب بانوان ایرانی در تفلیس همراه بود که آقای دکتر ظریف در همان روز این موضوع را به مقامات گرجی منتقل کردند و  مقامات گرجی قول مساعد پیگیری و حل این مساله را دادند. 

این در حالیست که در ایام تعطیلات نوروزی در طی 2 هفته ، حدود  150 پرواز  مستقیم از شهر های مختلف ایران به تفلیس برگزار شد که در حدود 20000 هزار توریست و گردشگری ایرانی  وارد تفلیس گرجستان شدند که در آن زمان حتی یک مورد از بی توجهی به وضعیت حجاب بانوان ایرانی  نه از سوی مسافران و نه از سوی کار گزاران  تا کنون گزارش نشده است ، این در حالیست که قوانین  هر کشور در فرودگاه های آن کشور  الزامی است و اگر به مسافری مشکوک گردند  وی را بازدید بدنی و کنترل خواهد کرد که در کشور ایران نیز مطابق استاندارد های بین المللی با احترام به شرایط ادیان اینچنین است . 

در پی این موضوع موجی از شایعه پراکنی ها در شبکه های اجتماعی به راه افتاده که به بانوان گردشگر ایرانی را در فرودگاه کشف حجاب می کنند ، در این خصوص وزیر امور خارجه  و سفیر محترم ایران در تفلیس در  خبر گزاری ها توضیحاتی را ارائه کردند که به شرح ذیل می باشد :

توضیحات وزیر امور خارجه ، آقای دکتر ظریف :

محمد جواد ظریف در این اظهارنظر به این کاربر اینستاگرام که درباره بازرسی بدنی از بانوان ایرانی در گرجستان سوال کرده بود، نوشت: "سلام دوست عزیز. بنده در ملاقات نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیر خارجه (گرجستان) نسبت به برداشتن روسری و مانتوی چند تن از بانوان ارجمند ایرانی به هنگام بازرسی در تعطیلات نوروزی اعتراض کردم. همه مقامات اطمینان دادند که بررسی خواهند کرد چون چنین اقدامی خلاف سیاست آنهاست و حتما اقدام لازم برای جلوگیری از تکرار آن به عمل خواهند آورد".

سیتنا اضافه می کند؛ شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد را درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند. این درخواست در حالی که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند قطعا با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.

توضیحات سفیر محترم ایران به نقل از ایرنا : 

آقای شهیدی روز سه شنبه در حاشیه سفر  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و مذاکره با مقام های بلندپایه گرجستانی، به خبرنگاران در باره روابط رو به رشد دو کشور، گفت: بر اساس خبرهای آژانس گردشگری گرجستان، شمار ورودی گردشگران ایرانی به این کشور طی سال گذشته نسبت به سال 2015 حدود 435 درصد بیشتر شده است.

وی افزود: این رشد نشان می دهد، اقبال زیادی از طرف ایرانیان برای سفر به گرجستان وجود دارد که از دلایل زیادی از جمله آسان بودن سفر و نبود نظام روادید برای ایرانیان است.

شهیدی گفت: لغو ویزا از نکات مهم این موضوع است و از سوی دیگر طبیعت گرجستان و پیوندهای عمیق تاریخی کهن دو ملت، ایرانی ها را به سفر بیشتر تشویق می کند.

وی در باره سفر گردشگران گرجستانی به ایران نیز اظهار کرد که هر چند آمار دقیقی وجود ندارد، ولی اگر عدد نسبی جمعیت 80 میلیونی ایران با چهار میلیون نفری گرجستان مقایسه شود، با توجه به شمار جمعیت فاصله زیادی دیده می شود.

سفیر ایران همچنین در ادامه در باره موضوع مطرح شده مبنی بر بی احترامی به گردشگران ایرانی در گرجستان اظهار کرد: در حقیقت تعمدی در کار نبوده است. با توجه به رویه جاری در گرجستان و مبادی خروجی به رویه سابق عمل می کردند، ولی چون در گذشته ورود گردشگران محجبه کمتر بوده، به همان شیوه سابق می خواستند عمل کنند.

وی افزود: اما با توجه به اینکه ما ارزش های خود را داریم و گرجی ها از آنها اطلاعی نداشته اند، این اشتباه در مرزها رخ داده که چندین بار تذکر به وزارت خارجه گرجستان و مقامات مرتبط با ارائه یادداشت رسمی داده شده است.

سفیر ایران گفت: بروز موارد به تدریج کم شد، ولی از ببن نرفت تا اینکه در ملاقات هایی که برگزار شد، اتاقی برای این منظور در نظر گرفتند. حتی در دو هفته گذشته حتی یک مورد هم رخ نداده است، ولی چون گزارش ها دیر داده شده، بازتاب این مساله پس از اینکه دولت گرجستان اقدام به ممانعت از تکرار آن کرد، انتشار یافت.

وی همچنین در باره حجم مبادلات بازگانی دو کشور گفت: شاهد روند رو به افزایش خوبی هستیم، ولی کل ارزش به علت اینکه بزرگ نیست، انتظار بیشتری داریم و موانعی هم با وجود اشتیاق دو طرف وجود دارد که یکی از آنها ساز و کار مسایل بانکی و انتقال وجه است.

شهیدی اظهار کرد: ارزش روابط اقصادی دوجانبه نسبت به گذشته بیشتر شده است، ولی رقم مورد اتکا، 130میلیون دلار است که هشتاد میلیون دلار صادرات ایران و 50 میلیون دلار هم صادرات گرجستان است.

وی همچنین در باره دستاوردهای مذاکرات فشرده ظریف با مقام های بلندپایه گرجستان، اظهار کرد: پس از سال ها انجام نشدن سفر وزرای خارجه و مقامات بلندپایه، دیدار وزیر خارجه ایران از تفلیس انجام شد که از نظر مقام های گرجستانی مهم است.

سفیر ایران تاکید کرد: نخست وزیر و رئیس جمهور گرجستان بارها اعلام کرده اند که این سفر نقطه عطفی در روابط دو کشور است از این پس شاهد رشد قابل توجه مناسبات خواهیم بود.

وی همچنین با رد تاثیرگذاری موله های ممانعتی بر روند توسعه روابط دو کشور، گفت: مناسبات بین المللی کشورهای پیرامونی ما همسو با منافع خود کشورها قابل تفسیر است. در روابط تهران تفلیس به نظر می رسد عمدتا منافع متقابل مد نظر قرار می گیرد و از این رو، بعید است تحت تاثیر پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار گیرد.

گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان روز سه شنبه در دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تفلیس گفت: آماده گسترش همکاری ها بین تهران و تفلیس در تمامی زمینه ها هستیم و همچنین موضوع بی احترامی به حجاب اسلامی زنان گردشگر نیز بررسی فوری می شود.

در این دیدار که در چارچوب برنامه های سفر وزیر امور خارجه ایران در کاخ ریاست جمهوری گرجستان برگزار شد، با ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود.

ظریف نیز در بخشی از دیدار و مذاکره با نخست وزیر گرجستان، رعایت احترام گردشگران ایرانی و حفظ شئونات بویژه در قبال بانوان مسلمان بطور اعم و زنان ایرانی بطور اخص را از الزام های پیشرفت صنعت گردشگری خواند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تفلیس     |     شهر تفلیس گرجستان     |     بانوان ایرانی     |     بازرسی     |     بانوان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi