کد خبر : ۴۷۷۰۷۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶
خانه های خالی ازسکنه سبب هدررفت سرمایه های ملی می شوند

مقیم/ یک کارشناس مسایل اقتصادی مسکن با بیان اینکه آمارهای خالی سبب هدررفت سرمایه های ملی می شودگفت: ّآپارتمانهای خالی عملا سبب مستهلک شدن سرمایه ها می شود و اساسا بالا بودن حجم ّآمارهای خالی ازسکنه درکشور ما ناشی از نگریستن به مسکن به عنوان یک کالای سوداگری است.

به گزارش مقیم، میرمهدی حسینی درگفت وگو با آفتاب یزد با بیان اینکه با توجه به خالی بودن 7 الی 8  درصد آپارتمانهای تهران وافزایش سه برابری آماراین واحدها درقیاس با دیگرکشورها؛می توان گفت که درکشور ما به مسکن به عنوان یک کالای سودآوری نگریسته می شود .

وی افزود:هزینه های هنگفتی صرف تولید آپارتمانهای خالی ازسکنه شده است اما از جریان سرمایه کشورخارج شده اند که این رویه به دلیل  عدم استفاده از ملک ونیز حبس سرمایه عملا احتکارملک به حساب می آید.

این کارشناس  اقتصاد مسکن با تاکید براینکه اززمان اتمام پروژه و تحویل ملک به مالک؛به دلیل عدم استفاده ؛ملک وسرمایه شروع به مستهلک شدن می کنند که این موضوع سبب وارد شدن آسیب به اقتصاد وسرمایه ملی می شود افزود:به دلیل رشد شدید قیمت مسکن تا سال 92 در دولت قبل ؛متاسفانه مردم توانایی خرید خانه را ازدست دادند.درآن دوره قیمت دلار به سه ونیم برابر افزایش یافت و درپی آن قیمت ملک نیز با افزایش سه برابری مواجه وحدودا تورم 300 درصدی را از تجربه کرد که این امر اززمان پس ازانقلاب بی سابقه بوده است.

حسینی با تاکیدبراین امر که اما پس ازسال 92؛دولت تدبیروامید تمام تلاش خود را جهت کاهش قیمت ملک به کاربرد اظهار داشت :اما باید درنظرداشت که به دلیل کاهش ارزش سرمایه مردم این سیاست ناکام ماند ونتیجه آن سبب مقاومت مالکان برای فروش واحدهای خود شد که همین عامل نقش مهمی در افزایش آمار تعداد واحدهای خالی از سکنه را داشته است.

این کارشناس اقتصاد مسکن درعین حال با یاد ‌آوری این مهم که نباید از نقش مسکن مهر در ایجاد گرانی مصالح و نیز ایجاد تقاضای کاذب در باار مصالح ساختمانی غفلت ورزید به طوری که این امر زمینه افزایش قیمت مسکن را فراهم کرد اظهار داشت : این درحالی است که اساسا مسکن مهر برای  مهارافزایش قیمت مسکن اجرایی شده بود.اما به دلیل آغازبه کار همزمان بیشتر پروِژهها ؛قیمت ومصالح افزایش زیادی داشته است با این اوصاف می توان گفت که مسکن مهر نیز به صورت غیرمستقیم در تشدید افزایش آمارهای خالی از سکنه نقش به سزایی داشته است.

حسینی همچنین تاکید کرد: باتوجه به افزایش طلاق درجامه و افزایش تقاضای مسکن از یک واحد به دو واحد؛ انتظارآن می رفت که آپارتمانهای متراژ پایین و متوسط با اقبال بیشتری برای فروش مواجه شوند اما به دلیل عدم امنیت در سرمایه گذاری و گاها خالی بودن جیب مردم این مهم میسر نشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن افزود :بدین ترتیب می توان گفت که موارد مطروحه به عاملی تبدیل شده اند که موضوع واحدهای خالی ازسکنه به یک کلام سردرگم تبدیل شوند و اساسا سرمایه های ملی تحت تاثیراین مسایل دردست مالکان مستهلک شوند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : میرمهدی حسینی     |     خالی     |     خانه     |     مسکن     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi