کد خبر : ۴۷۷۰۴۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶
مذاکرات ظریف با بلندپایه ترین مقام های گرجستان در ۲۵ سالگی روابط

مقیم/ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر یک روزه به گرجستان همزمان با بیست و پنجمین سالگرد استقلال این کشور پس از فروپاشی شوروی و ۲۵ سالگی برقراری روابط دوجانبه با بلندپایه ترین مقام های گرجستانی برای توسعه فراگیر همکاری ها مذاکره کرد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا در کناره دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. 
گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود که در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
ظریف شامگاه دوشنبه پس از پایان مذاکرات با مقام های بلندپایه ترکمنستان در عشق آباد، وارد تفلیس شد.

**مذاکره با رئیس جمهوری گرجستان:
گئورگی مارگولاشویلی رییس جمهوری گرجستان و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در شهر تفلیس دیدار و در باره راهکارهای گسترش روابط در همه زمینه ها مذاکره کردند.
در این مذاکرات که در چارچوب برنامه های سفر وزیر امور خارجه ایران در کاخ ریاست جمهوری گرجستان برگزار شد، نتیجه مذاکرات فشرده ظریف در تفلیس بررسی شد.
در دیدار رئیس جمهوری گرجستان و وزیر امور خارجه ایران، لزوم گسترش فراگیر همکاری ها و بهره گرفتن از نتایج مذاکرات انجام شده مورد تاکید قرار گرفت. 
مارگولاشویلی در این دیدار گفت: در بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط ایران و گرجستان، همکاری ها پیشرفت های بسیار خوبی داشته است و ما مشتاق گسترش روابط در سطحی بالاتر از اکنون هستیم. 
رئیس جمهوری گرجستان همچنین با تمجید از فرهنگ غنی ایران گفت که این مزیت و ویژگی در کشور ما تاثیر زیادی دارد و لازم است همکاری های فرهنگی دوجانیه نیز بیش از پیش تقویت شود.
ظریف نیز با سپاسگزاری از مهمان نوازی دولت گرجستان، گفت: مردم دو کشور ارتباطی نزدیک دارند، و جمهوری اسلامی عمیشه آماده گسترش و تعمیق روابط با گرجستان است. 
در ادامه دیدار طرفین نیز در باره همکاری های تجاری، اقتصادی، بانکی، کشاورزی، تبادل زندانی ها، راهگذر ترانزیتی خلیج فارس- دریای سیاه گفت وگو و تبادل نظر کردند.

**مذاکره با رئیس پارلمان:
ظریف و ایراکلی کوباخیدزه رئیس پارلمان گرجستان در شهر تفلیس پایتخت این کشور مذاکره و راهکارهای گسترش فراگیر همکاری ها را بررسی کردند.
در این دیدار، رئیس پارلمان گرجستان با تاکید بر اهمیت توسعه روابط دو کشور از جمله در حوزه های پارلمانی تاکید کرد.
کوباخیدزه با اشاره به پیشینه همکاری ها و همچنین دامنه گسترده توانمندی ها، برنامه ریزی دو کشور را برای استفاده از ظرفیت ها ضروری خواند. 
در این دیدار با اشاره به دعوت از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به گرجستان ابراز امیدواری شد، این دیدار سال جاری انجام شود. 
ظریف با ابلاغ سلام رئیس مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت افزایش مناسبات پارلمانی تاکید کرد. 
وی همچنین با اشاره به افزایش دیدار ایرانی ها از گرجستان، بر لزوم تشویق و ترغیب گرجستانی ها برای دیدار از کشور زیبای ایران تاکید کرد.
ظریف گفت: افزایش شمار گردشگران منجر به رشد همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور خواهد شد و لازم است به موازات آن هم تسهیلات قضایی، بسته های حلال و آسان گیری های بیشتر در مبادی ورودی و خروجی گرجستان برای ایرانی ها تدارک دیده شود. 
طرفین در این نشست همچنین در باره راهکارهای توسعه همکاری های تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان گفت وگو کردند.
وزیر امور خارجه ایران در پایان دیدار نیز دفتر ویژه پارلمان گرجستان را امضا کرد.
همچنین پس از این دیدار و مذاکره، ظریف با حضور در جایگاه قهرمان ملی گرجستان با قرار دادن تاج گل، 
ادای احترام کرد.

**افزایش 50 درصدی ارزش روابط اقتصادی و سفر نخست وزیر گرجستان به تهران:
ظریف در پایان دیدار با میخائیل جانلیدزه وزیر امور خارجه گرجستان در تفلیس از برنامه سفر گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر این کشور به تهران در در آینده نزدیک خبر داد.
ظریف در نشست خبری مشترک با همتای گرجستانی خود ضمن اشاره به برنامه های دو کشور برای گسترش فراگیر همکاری ها اظهار کرد: زمینه‌های مختلف همکاری را در نشست امروز بررسی کردیم که شامل ترانزیت، صنعت، آموزش و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و مسائل منطقه‌ای است.
وزیر خارجه گرجستان هم گفت: مذاکرات تفلیس گام بسیار مهمی در راستای توسعه همکاری های دوجانبه است، زیرا فرصتی برای بررسی توسعه روابط بشمار می رود. همچنین در سفر پیش روی نخست وزیر گرجستان به تهران، مسائل بیشتری بررسی می شود و قرار است در زمینه های مختلف مناسبات را گسترش دهیم.
وی ادامه داد: سال 2016 میزان مبادلات تجاری دو کشور نسبت به سالهای گذشته 50 درصد افزایش یافته است و اکنون نیز این روند ادامه دارد.

**مذاکرات ظریف با نخست وزیر گرجستان و موضوع حرمت حجاب
گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان نیز در دیدار وزیر امور خارجه ایران در تفلیس گفت: آماده گسترش همکاری ها بین تهران و تفلیس در تمامی زمینه ها هستیم و همچنین موضوع بی احترامی به حجاب اسلامی زنان گردشگر نیز بررسی فوری می شود. 
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، کویریکا شویلی نخست وزیر این کشور خطاب به ظریف، گفت: سفر و مذاکرات جنابعالی برای ما بسیار مهم است و با توجه به برنامه سفر پیش رو به تهران آماده گسترش همکاری ها در تمامی زمینه ها هستیم. 
ظریف نیز به زمینه های همکاری دو کشور اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم در عرصه های بانکی، کشاورزی، آب، ساخت و ساز، فناوری و توسعه گردشگری همکاری کنیم. 
وی همچنین رعایت احترام گردشگران ایرانی و حفظ شئونات بویژه در قبال بانوان مسلمان بطور اعم و زنان ایرانی بطور اخص را از الزام های پیشرفت صنعت گردشگری خواند. 
نخست وزیر گرجستان هم با اشاره به برنامه سفر هفته آینده خود به ایران گفت: آمادگی داریم در تمامی زمینه هایی که طرح کردید با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم.
شویلی در ادامه با ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود.
وی همچنین گفت: فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می نگرند.

** نشست مشترک اقتصادی:
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست اقتصادی دو کشور در شهر تفلیس که با حضور گئورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان برگزار شد، گفت که ایران می تواند نقش موثری در تقویت زیر ساخت های این کشور داشته باشد.در این نشست که اعضای هیات همراه وزیر خارجه ایران شامل نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی دولتی و بخش خصوصی نیز شرکت دارند، بررسی عرصه های مختلف همکاری در دستور کار قرار گرفت. 
ظریف در سخنان خود گفت: تاریخی طولانی از دوستی دو ملت داریم. پس از اعلام استقلال گرجستان (پس از فروپاشی سال 1991 شوروی) ایران از جمله اولین کشورهایی بود که این استقلال را به رسمیت شناخت. 

**مذاکرات اقتصادی:
ظریف همچنین با گئورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در باره افزایش همکاری ها دیدار و گفت وگو کرد.
در این دیدار ابعاد مختلف همکاری های اقتصادی در عرصه های مختلف از جمله تجارت، ترانزیت و بخش های مالی و بانکی مورد مذاکره قرار گرفت.
در این مذاکرات، اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی مورد تاکید قرار گرفت.
ظریف در جریان مذاکرات خود در گرجستان، مهم ترین محورهای همکاری دو کشور را ترانزیت، صنعت، آموزش و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و مسائل منطقه‌ای اعلام کرد.

**افق پیش رو:
مذاکرات ظریف در گرجستان که با بلندپایه ترین مقام های این کشور و با دستور کار گسترش روابط در
زمینه های مختلف برگزار شد، زمینه ساز ایجاد دگرگونی در همکاری های دو کشور است که اکنون 25 ساله شدن روابط خود گرامی داشته اند.
در همین چارچوب، ظریف دیروز (دوشنبه) نیز مذاکرات مشابهی را با مقام های بلندپایه ترکمنستان از جمله قربانقلی بردی اف رئیس جمهوری این کشور در عشق آباد انجام داد و فردا هم در چارچوب گسترش همکاری ها و مناسبات در بیشکک پایتخت قرقیزستان با مقام های بلندپایه این کشور رایزنی و گفت وگو خواهد کرد که سبب توسعه روابط ایران در منطقه و ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی می شود.
جمهوری قِرقیزستان نیز با حدود 199 هزار کیلومتر مربع مساحت به پایتختی بیشکک مانند 15 جمهوری سابق شوروی پس از فروپاشی استقلال یافت.
این کشور آسیای میانه ای از شمال با قزاقستان، جنوب با تاجیکستان، غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی همسایه و هم‌مرز چین است و روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله روسیه میراث دار شوروی دارد.
گسترش روابط فراگیر منطقه ای در آسیای میانه، قفقاز و مناطق پیرامونی ایران در دولت یازدهم همسو با دیگر مناطق جهان، دستاوردهای زیادی از جمله در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی و فناوری داشته است، اما مهم ترین آنها خروج دیپلماسی جمهوری اسلامی از انزوا، مشارکت فعالانه در روند بین المللی حل بحران های منطقه ای از جمله سوریه و همچنین پایان ایران هراسی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گرجستان     |     روابط     |     محمد جواد ظریف     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi