کد خبر : ۴۷۶۳۶۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
ضرورت تقویت حوزه اقتصادی در وزارت امور خارجه

مقیم/ نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و معاونین این وزارتخانه شب گذشته دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ برگزار شد.

به گزارش مقیم، در این نشست علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آنچه که قطعی است این است که وزارت امور خارجه و سفارتخانه های ما در خارج از کشور باید در کلیه روابط  خارجی کشور در زمینه های مختلف بویژه در حوزه اقتصادی، مانند نخ تسبیح نقش هماهنگ کننده را برعهده داشته باشند، که الان متاسفانه این نقش وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر عملکرد ما در خارج کشور عملکرد بخشی و جزیره ای است و این نقش محوری در تعاملات و روابط خارجی را برای وزارت امور خارجه قائل نیستیم. سفرای ما نماینده عالی دولت و کل نظام در خارج کشور هستند و هر اقدامی در کشورهای دیگر باید با اطلاع و هماهنگی سفارتخانه های ما باشد ولی متاسفانه این نقش هماهنگ کننده در حال حاضر وجود ندارد.

کریمی تاکید کرد: فعال شدن اداره کل اقتصادی در وزارت خارجه و فعالیت آن زیر نظر مستقیم وزیر، جای تقدیر و تشکر دارد و یک قدم رو به جلو محسوب می شود ولی نباید فراموش کرد که در سالهای قبل وزارت امور خارجه دارای معاونت اقتصادی بوده است که متاسفانه در دولت نهم و دهم از ساختار تشکیلاتی این وزارت حذف شده است.

نماینده اراک افزود: باید توجه داشته باشیم که در یک دوره ای در وزارت امور خارجه معاونت اقتصادی و امور بین الملل داشتیم که در حوزه اقتصادی بسیار فعال بود، اما الان این معاونت در سطح یک اداره کل تنزل پیدا کرده در حالیکه این وضعیت با شرایط کشور و نیاز به حضور گسترده در صحنه های اقتصادی و بازارهای بین المللی و توسعه صادرات تناسبی ندارد.

کریمی گفت: بنده ضمن تشکر از تلاشها و زحمات وزیر امور خارجه و کلیه دست اندرکاران این وزارت اعتقاد دارم در این بخش جایگاه حوزه اقتصادی در ساختار سازمانی ستاد این وزارت و موقعیت کارشناسان اقتصادی در سفارتخانه ها باید تقویت گردد.

این نماینده مجلس در آخر بیان کرد: نکته قابل ذکر دیگر این است که کشور عراق بزرگترین شریک تجاری ما در حوزه صادرات است و در حال حاضر به شدت صادرات ایران به این کشور با تهدید مواجه است و باید در اسرع وقت تمهیدات و اقدامات لازم برای تثبیت، تقویت و تداوم صادرات ایران به  کشور عراق در سالهای آینده بویژه برقراری روابط رسمی بانکی بین دو کشور اجرایی گردد در غیر این صورت ما بازار صادراتی عراق را دست خواهیم داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی اکبر کریمی     |     کمیسیون اقتصادی     |     وزارت امور خارجه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi