کد خبر : ۴۷۴۱۳۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
استاندار گلستان: تقویم توسعه روابط تجاری استان گلستان و روسیه تنظیم می‌شود

مقیم/استاندار گلستان با بیان اهمیت روابط تجاری بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و روسیه، گفت: بستر لازم برای حضور سرمایه‌گذاران روسی در گلستان را فراهم می‌کنیم تا زمینه‌های تبادل اقتصادی بیش از پیش آماده شود.

به گزارش مقیم به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، حسن صادقلو در دیدار با رجب صفراُف مشاور معاون رئیس مجلس روسیه و مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در مسکو و هیئت همراه، روسیه را کشور بزرگی در ظرفیت‌های جمعیتی و سرزمینی و نقش‌ساز در دنیا دانست و اظهار داشت: استان گلستان با بیش از 20 هزار مترمربع وسعت و نزدیک به دومیلیون نفر جمعیت دارای تنوع اقلیمی، قومی و مذهبی و به نوعی ایران کوچک محسوب می‌شود.

وی در خصوص ظرفیت های استان گلستان، گفت: استان گلستان دارای 650 هزار همکتار زمین کشاورزی، 800 هزار هکتار مرتع، 450 هزار هکتار جنگل است و 2 هزار گونه از 4 هزار گونه گیاهی کشور در این استان موجود است.

صادقلو با اشاره به دیگر ویژگی‌های گلستان یادآور شد: استان گلستان با تولید یک میلیون و 550 هزار تن دومین تولید کننده گندم کشور است و گندم این استان به لحاظ کیفیت برندی در سطح کشور محسوب می‌شود.

استاندار گلستان افزود: گلستان 7 درصد امنیت غذایی کشور و اصلی‌ترین تولید کننده خاویار در ایران است و همچنین سالانه 1200 تن میگو را در سبد تولیدات خود دارد و البته باتوجه به زیرساخت های سایت 10 هزار هکتاری میگوی گمیشان تلاش دارد به افق تولید 20 هزار تنی میگو دست یابد.

صادقلو با اشاره به ظرفیت‌های بازار روسیه برای تولید کنندگان گلستانی ، خاطر نشان کرد: متاسفانه عدم وجود لابی های قدرتمند و نیز حضور دشمنان خارجی و در عین حال عدم تشکیل مجتمع های صادراتی قدرتمند در استان سبب شده تا به حال توفیق چندانی در بازار روسیه نداشته باشیم.

وی همچنین با بیان ظرفیت های گردشگری استان گلستان، گفت: تشابهات فرهنگی بین دو ملت وجود دارد و حتی در جزیره آشوراده قلعه روسها نمونه‌ای از این قرابت‌های فرهنگی است.

وی وجود 2 فرودگاه و ظرفیت 2 بندر در گلستان را زمینه‌های خوبی برای گسترش روابط دانست و افزود: کریدورهای ریلی و دریایی نیز ظرفیت‌هایی هستند که می‌توانند روابط تجاری دوکشور را افزایش دهند.

همچنین در این دیدار مشاور معاون رئیس مجلس روسیه از همکاری های 22 ساله خود با جمهوری اسلامی ایران گفت و اظهار کرد: ما اینجا هستیم که چهره اقتصادی استان گلستان را برای روسیه و کشورهای cis به خوبی معرفی کنیم چرا که یکی از نقاط ضعف روابط دو کشور عدم اطلاعات لازم از یکدیگر است.

رجب صفراُف مردم ایران را مردمی بااستعداد و فوق‌العاده دانست و یادآور شد: کیفیت بسته‌بندی و قیمت محصولات در اینجا ظرفیت رقابتی دارند اما باید تولیدکنندگان مکانیزم‌های وارد شدن به بازارهای جهانی را رعایت کنند.

وی افزود: استان گلستان باید نمایده بازرگانی خود را در مسکو داشته باشد تا ضمن شناسایی ظرفیت‌های بازار روسیه، در خصوص استعدادها و امکانات این استان اطلاع‌رسانی لازم را صورت دهد.

همچنین در این دیدار نیکلای باب کِن و ایگور سیمون اُف که به همراه رجب صفراُف به استان گلستان آمده‌اند، نقطه نظرات خود را پیرامون استان و توسعه روابط اقتصادی و تجاری بیان داشتند.

در این دیدار به پیشنهاد استاندار گلستان مقرر شد تقویم توسعه روابط تجاری تنظیم شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : روابط تجاری     |     استان گلستان     |     روسیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi