کد خبر : ۴۷۴۱۲۵ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵
در دیدار گروه دوستی ایران و پرتغال با سفیر این کشور مطرح شد تاکید سفیر پرتغال بر حل موضوع دریاچه ارومیه به عنوان مساله بین‌المللی

مقیم/یک عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال با اشاره به دیدار نمایندگان عضو این گروه با سفیر پرتغال گفت که در این دیدار سفیر پرتغال بر لزوم حل موضوع دریاچه ارومیه به عنوان مساله بین المللی تاکید داشت چون عواقب آن اثرات بدی بر روی اکوسیستم کل جهان می گذارد.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، زهرا ساعی در تشریح دیدار اخیر گروه دوستی ایران و پرتغال با سفیر پرتغال گفت: در این دیدار با توجه به سابقه همکاری دو کشور بر لزوم ارتقای سطح همکاری‌ها و بهبود آن تاکید کردم. چون گروه دوستی می‌تواند کمک شایانی برای هموارتر شدن ارتباطات موثر بین دو کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: در این دیدار بر ارتباط موثر نمایندگان زن پارلمان ایران با نمایندگان زن پارلمان پرتغال تاکید داشتم تا از این طریق با تبادل تجربه و افکار بتوانیم از نظرات همدیگر استفاده کنیم.

ساعی فراهم شدن فضای خوب برای فعالیت بانوان در کشور را از دیگر موارد مطروحه در این جلسه عنوان و اظهار کرد: حضور معاون رئیس جمهور و خانم‌های متخصص و فعال بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف در کشور در کنار 17 نماینده زن مجلس نشان دهنده وجود چنین فضایی برای فعالیت بانوان است.

وی افزود: در این دیدار تاکید شد که ما می‌توانیم در حوزه مسائل فرهنگی نیز ارتباط موثری داشته باشیم چرا که ایران سابقه دیرینه فرهنگی خوبی دارد و کشور پرتغال هم جزو کشورهای اروپای قدیم است؛ در حوزه زبان هم دو کشور می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. زبان فارسی که در منطقه ما زبان کهن و قدیمی است زبان پرتغالی هم به عنوان ششمین زبان دنیا محسوب می‌شود و می‌تواند در هر صورت تبادل فرهنگی را بیشتر کند.

نماینده تبریز با بیان اینکه در این دیدار بر همکاری دوجانبه در حوزه NGO ها نیز تاکید شد، افزود: بحث بعدی که بنده در این دیدار بر روی آن تمرکز داشتم موضوع ارتقای مسائل تجاری و اقتصادی دو کشور بود که از این طریق بتوانیم در حوزه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت در دو کشور برنامه‌ریزی داشته باشیم و گروه دوستی این را تسهیل کند.

ساعی با بیان اینکه در این دیدار مشکلات بانکی موجود بین ایران و پرتغال مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: با توجه به عضویت کشور پرتغال در اتحادیه اروپا می توان از این طریق مشکلات اقتصادی و بانکی را حل کنیم. چون پس از برجام به دنبال این هستیم که در حوزه مسائل اقتصادی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌های درونی خودمان ظرفیت ها را فعال کرده و روند سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع دریاچه ارومیه و مسائل زیست محیطی نیز در این جلسه مطرح شد، گفت: با توجه به اینکه کشور پرتغال در حوزه صنایع مانند صنعت خودروسازی، انرژی‌های تجدیدپذیر و زیست محیطی بسیار رشد داشته می توان از این کشور در حوزه صنایع مختلف کمک گرفت که بر همین اساس موضوع دریاچه ارومیه را مطرح کردم.

وی توضیح داد: در همین رابطه سفیر پرتغال درباره توجه به این موضوع و لزوم رسیدگی به آن تاکیداتی داشت چون دریاچه ارومیه موضوع بین‌المللی است که عواقب آن اثرات بدی را بر روی اکوسیستم کل جهان می گذارد. اینگونه نیست که فقط برای کشور ما و یا کشورهای اطراف مضر باشد لذا در این حوزه این دو کشور می‌توانند تعاملات داشته باشند.

ساعی در پایان با بیان اینکه در این دیدار در حوزه ورزش به خصوص توسعه ورزش بانوان تاکید شد، گفت: با توجه به تعاملات خوب دو کشور، پرتغال می‌تواند نقش موثری در پیشرفت ما در برخی حوزه ها همچون ورزش داشته باشد که نمونه آن حضور سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشور ما است که علاقمندان بسیار زیادی دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سفیر پرتغال     |     زهرا ساعی     |     دریاچه ارومیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi