کد خبر : ۴۷۴۰۳۵ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
عملیات ریل گذاری راه آهن آستارا-آستارا در خاک ایران آغاز شد

مقیم/آستارا/ عملیات ریل گذاری راه آهن بین المللی و مشترک بین کشورهای ایران و جمهوری آذربایجان در محدوده خاک جمهوری اسلامی ایران و مرز شهرستان آستارا آغاز شد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، عملیات ریلی گذاری راه آهن بین المللی آستارا-آستارا در محدوده جمهوری اسلامی ایران و در مرز آستارای ایران از عصر پنجشنبه و از مسیر پل ریلی مشترک ۸۰ متری و سه دهنه مرزی آستارا-آستارا با استقرار دستگاه های پیشرفته ریل گذار و فعالیت نیروهای متخصص دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در محل اجرای این پروژه بین المللی آغاز شد.

با توجه به اتمام مسیر ۸.۵ کیلومتری خط آهن آستارای جمهوری آذربایجان تا ابتدای پل ریلی مشترک و آغاز اقدامات زیر ساختی راه آهن در آستارای ایران، پیمانکار و مسئولان  فعال در این پروژه بین المللی در اولین  اقدام نسبت به ریل گذاری ۶۰۰ متر در خاک جمهوری اسلامی ایران و شهرستان مرزی آستارا در محدوده روستای مرزی باغچه سرای ایران اقدام کرده اند.

پل ریلی مشترک۸۰ متری و سه دهنه مرزی آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان در جریان ریل گذاری با رنگ آمیزی به شکل پرچم های ملی دو کشور، زیبایی خاصی را به این پروژه بین المللی داده است. پیمانکار و مجریان طرح خط آهن آستارا-آستارا با سرعت بخشیدن در فعالیت های عمرانی این پروژه بین المللی قصد دارند تا مسافت ۲.۵کیلومتری فاصله پل مشترک ریلی تا ایستگاه بارانداز شهرستان مرزی آستارا را ظرف حدود سه ماه آینده تکمیل کنند.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال جاری به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی بین دو کشور متعهد شده بودند و جمهوری آذربایجان با احداث  ۸.۵کیلومتر خط ریلی، قطار خود را به مرز ایران در آستارا رساند و ادامه این طرح بین المللی با امتداد ۲.۵ کیلومتر  و ساخت و ساز پایانه راه آهن  و ترمینال باری مربوطه در آستارای ایران در حال اجرا است و به عنوان دروازه  اقتصادی ایران با اروپا و آسیا و در قالب تکمیل دالان حمل و نقل شمال - جنوب قرار است با حضور روسای جمهور دو کشور به بهره برداری برسد.

مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پروژه عظیم و بین‌المللی خط آهن کریدور شمال -جنوب و  آستارا-آستارا و سپس اتصال آن به محور ریلی در حال احداث رشت و قزوین را به عنوان  مکملی برای توسعه همه جانبه روابط بین دو کشور عنوان می کنند که بسیار تاثیر گذار است.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در این رابطه، خط آهن آستارا-آستارا را مهمترین پروژه اقتصادی  جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در سال جاری عنوان و اظهار کرد: خط آهن آستارا-آستارا به روابط اقتصادی دو کشور تحرک ویژه ای می بخشد.

جواد جهانگیرزاده با اشاره به اینکه خطوط ریلی و بین المللی آستارای ایران و آستارای آذربایجان آینده روشن مناسبات اقتصادی دولت های ایران و آذربایجان است و نقشی بین المللی در حمل و نقل و تجارت خارجی  منطقه ای دارد، گفت: شهرستان مرزی بندر آستارا و در مجموع  استان گیلان از ظرفیت بالایی در زمینه شتاب در مبادلات اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان برخوردار است.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان عزم و اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان در زمینه همکاری های دو جانبه را یادآور شد و تاکید کرد: راه آهن آستارا-آستارا در خدمت دوستی بین دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است.

مدیر عامل راه آهن جمهوری آذربایجان نیز در این رابطه، با بیان اینکه یکی از حلقه های مهم کریدور  شمال-جنوب راه آهن بین المللی آستارا-آستارا است که نقش اساسی در ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی خواهد داشت، اظهار کرد: خط ریلی آستارای جمهوری اسلامی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان نشان دهنده تفکر اقتصادی دو کشور همسایه ایران و آذربایجان است و سود کلانی از این طریق نصیب دو کشور خواهد شد.

جاوید قربان اف با تاکید بر اینکه خط آهن آستارا-آستارا روابط اقتصادی کشور های منطقه را تسهیل خواهد بخشید و همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را گسترش خواهد داد، افزود: به واسطه اتصال این راه آهن بین المللی، تمام کالاهای صادراتی و وارداتی از اروپا، فنلاند، روسیه و گرجستان با شتاب بیشتری به کشورهای منطقه حمل می شود.

وی خاطر نشان کرد: ساخت و تکمیل محور ریلی آستارای جمهوری اسلامی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان می تواند مقدمه خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و به تبع آن تقویت رفاه اقتصادی اتباع دو کشور همسایه و مسلمان ایران و آذربایجان باشد .

تکمیل کریدور ترانزیتی شمال-جنوب (قزوین-رشت-آستارا) اولویت راه آهن ایران با توجه به نقش اساسی کشور در آن است و امید آن می رود که با راه اندازی کامل این پروژه بین المللی مردم منطقه از موقعیت اقتصادی به وجود آمده بهر مند شوند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : آستارا-آستارا     |     ریل گذاری     |     عملیات     |     جواد جهانگیرزاده     |     راه آهن     |     گیلان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi