کد خبر : ۴۷۴۰۰۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
چهار واسپارگاه سازمانی ایران در فهرست برترین‌های مؤسسه «وبومتریکس»

مقیم/بر پایه ویرایش ژانویه سال ۲۰۱۷ مؤسسه «وبومتریکس»، چهار واسپارگاه سازمانی ایرانی در فهرست واسپارگاه‌های برتر این نظام رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، بر پایه ویرایش ژانویه سال 2017 مؤسسه «وبومتریکس»، واسپارگاه (مخزن) دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، برترین واسپارگاه ایرانی است که در این فهرست رتبه یک هزار و 56جهانی و رتبه نخست ملی را به دست آورده است.

پس از «واسپارگاه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل» که رتبه نخست ملی را به دست آورده، «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی آجا»، «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان» و «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر» در رتبه‌های دوم تا چهارم ملی قرار گرفته‌اند.

هدف کلیدی از انتشار «رتبه‌بندی واسپارگاه‌های سازمانی»، پشتیبانی از برنامه‌های دسترسی آزاد به انتشارات علمی در قالب الکترونیکی و دیگر آثار است. این نظام رتبه‌بندی مؤسسه‌ها را تشویق می‌کند تا منابع اطلاعاتی علمی و غیرعلمی خود را بر روی وب منتشر کنند تا همگان از آنها بهره‌مند شوند.

حجم اطلاعات موجود بر روی واسپارگاه (اندازه)، رؤیت‌پذیری، فایل‌های غنی (دسترسی) و شمار انتشارات در پایگاه «گوگل اسکالر» (پژوهش) شاخص‌هایی هستند که «وبومتریکس» از آنها برای ارزیابی واسپارگاه‌ها استفاده می‌کند.

رتبه جهانی واسپارگاه‌های برتر ایرانی در شاخص‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی واسپارگاه‌های سازمانی

نام پژوهشگاه

اندازه

رؤیت‌پذیری

دسترسی

پژوهش

واسپارگاه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

1107

1401

1505

611

واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی آجا

1246

1642

1765

904

واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان

1841

1717

1613

687

واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

1165

1838

2166

662

 

بر پایه گزارش «وبومتریکس»، «Arxiv.org e-Print Archive» دارای بیشترین امتیاز و پیشگام مؤسسه‌های دنیا در نظام رتبه‌بندی واسپارگاه‌های سازمانی است. همچنین، پس از این مؤسسه، «CiteSeerX»، «Smithsonian/NASA Astrophysics Data System»، «Europe PubMed Central» و «Research Papers in Economics RePEc» جایگاه دوم تا پنجم این نظام رتبه‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. جزئیات گزارش رتبه‌بندی وبومتریکس در سامانه نما در دسترس همگان  است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دانشگاه علوم پزشکی اردبیل     |     وبومتریکس     |     سازمان ایران     |     واسپارگاه دیجیتال     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi