کد خبر : ۴۷۳۹۷۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
در سفر معاون وزیر انرژی ایالت نوردراین وستفالن آلمان به اصفهان مطرح شد گسترش همکاری‌های ایران و آلمان در حوزه آب و فاضلاب

مقیم/در بازدید معاون وزیر امور اقتصادی، انرژی و صنایع ایالت نوردراین وستفالن آلمان از شرکت آبفا استان اصفهان بر همکاری ایران و آلمان در زمینه آب و فاضلاب و ساماندهی منابع تأمین آب تأکید شد.

به گزارش مقیم به‌نقل از روابط‌عمومی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، گونتر هورتستسکی معاون وزیر امور اقتصادی، انرژی و صنایع ایالت نوردراین وستفالن آلمان به‌همراه هانس یورگن فررگمن مسئول بخش فاضلاب وزارت کشاورزی و محیط زیست و هیئتی از بخش خصوصی کشور آلمان با حضور در شرکت آبفا استان اصفهان زمینه‌های همکاری بیش از پیش شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را با شرکت‌های آلمانی فراهم کردند.

در این جلسه معاون وزیر امور اقتصادی، انرژی و صنایع ایالت نوردراین وستفالن آلمان گفت: این نخستین سفر رسمی من به ایران و اصفهان است و در این سفر تحت تأثیر مهارت فنی و علمی فعالان صنعت آب و فاضلاب در استان اصفهان قرار گرفتم.

وی با بیان اینکه ایالت نوردراین وستفالن با داشتن 18 میلیون نفر جمعیت از تراکم بسیار بالایی برخوردار است، افزود: تا قبل از دهه 60 میلادی این ایالت مشکلی برای تأمین آب نداشت ولی به‌دلیل اینکه این منطقه قطب صنعتی آلمان محسوب می‌شود به‌غیر از آلودگی هوا رودخانه راین هم در برهه‌ای به‌دلیل عدم تصفیه صحیح فاضلاب واحدهای صنعتی آلوده شد به‌گونه‌ای که حتی شهروندان اجازه شنا کردن در این رودخانه را نداشتند اما با انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی میان کشور و ایالاتی که از این رودخانه بهره‌مند می‌شوند اقداماتی در زمینه تصفیه صحیح و اصولی فاضلاب واحدهای صنعتی در دستور کار قرار گرفت.

معاون وزیر امور اقتصادی، انرژی و صنایع ایالت نوردراین وستفالن با اشاره به تجربیاتی که در زمینه مهار آلودگی و تصفیه فاضلاب دارند، گفت: کارشناسان این ایالات با توجه به تجربیاتی که دارند توانایی مدیریت مصرف آب و ساماندهی منابع تأمین آب و تصفیه تجربیاتی که دارند توانایی مدیریت مصرف آب و ساماندهی منابع تأمین آب و تصفیه پساب فاضلاب را به‌خوبی دارند و انتظار می‌رود اینگونه نشست‌ها و سمینارها میان فعالان صنعت آب و فاضلاب و متخصصان آلمانی ادامه یابد تا زمینه‌های آموزشی و انتقال تکنولوژی به ایران و اصفهان مهیا شود.

وی به نقل از ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو گفت: در حقیقت فعالان بخش خصوصی در ایران و اصفهان باید زمینه‌های همکاری با متخصصان آلمانی را مهیا سازند چراکه بخش خصوصی نقش مؤثری در اقتصاد داشته و دولت‌ها هم نقش حمایتی و نظارتی دارند، همچنین انتظار می‌رود این جلسه آغاز کننده فصل جدیدی میان همکاری‌های کشور آلمان، ایران و اصفهان باشد.

در ادامه این جلسه هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: شرکت آب و فاضلاب استان همیشه همکاری‌های قابل توجهی با کارشناسان و متخصصان آلمانی داشته به‌طوری‌که نخستین تصفیه خانه فاضلاب استان اصفهان توسط شرکت پاسا وانت آلمان احداث شد.

وی افزود: این درحالی است که در برهه‌ای به دلیل برخی از محدودیت‌ها ارتباط میان فعالان صنعت آبفا با آلمانی‌ها قطع شد اما خوشبختانه در 3 سال اخیر در دوران پسابرجام زمینه‌های همکاری میان فعالان صنعت آبفا و متخصصان آلمانی برقرار شد که پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک زمینه‌های فعالیت علمی - فنی مهندسی و اقتصادی بیش از پیش میان ایرانی‌ها و آلمانی‌ها برقرار گردد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به دعوت فعالان بخش خصوصی در این جلسه گفت: در این جلسه از برخی فعالان بخش خصوصی در استان اصفهان دعوت به‌عمل آمد تا ارتباط مستقیم با متخصصان آلمانی برقرار کنند و فعالیت‌هایی را در بخش‌های مختلف در دستور کار قرار دهند.

وی با بیان اینکه شرکت آبفا استان اصفهان هم‌اکنون بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان را با به‌کارگیری تکنولوژی از کشور آلمان اجرایی کرده است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان با تخصیص 50 میلیون یورو با بهره گیری از تکنولوژی آلمانی اجرایی شده است و در آینده‌ای نزدیک مناقصه فاز دوم بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان با اعتباری بالغ بر 50 میلیون یورو عملیاتی می‌شود که انتظار می‌رود کارشناسان آلمانی در برگزاری این مناقصه حضوری جدی داشته باشند.

کارشناسان آلمانی با فعالان بخش خصوصی و فعالان صنعت آبفا استان اصفهان در 3 پنل جداگانه در زمینه آب و فاضلاب و سرمایه‌گذاری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گونتر هورتستسکی     |     حوزه آب و فاضلاب     |     گسترش همکاری     |     ایران و آلمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi