کد خبر : ۴۷۳۹۱۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵
توافق وزیر صنایع پایه نیوزیلند در تهران برای ازسرگیری صادرات گوشت به ایران

مقیم/کوالالامپور/«ناتان گای» وزیر صنایع پایه (کشاورزی) نیوزیلند اعلام کرد توافق تهران، این کشور را قادر می سازد صادرات گوسفند و گاو به ایران از سرگرفته شود و شرکت 'زسپری' برای توسعه بازار کیوی ایران اقدام کند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، وزیر صنایع پایه نیوزیلند که روز یکشنبه مذاکراتی در تهران انجام داد، اعلام کرد پیشرفت های خوبی برای همکاری در بخش گوشت و تجارت کیوی با ایران انجام شده است.
دفتر وزیر صنایع پایه نیوزیلند روز دوشنبه به نقل از 'ناتان گای' این توافق را 'گامی مهم برای شرکت های گوشت نیوزیلند' دانست و اعلام کرد این شرکت ها می توانند نگاهی به ورود مجدد به بازار ایران داشته باشند.
به نوشته تارنمای 'اسکوپ'، توافق و امضای سند همکاری در زمینه گوشت بین سازمان دامپزشکی ایران و وزارت صنایع پایه نیوزیلند شرایط را برای ازسرگیری صادرات گوشت گوسفند و گاو به ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فراهم می کند.
بنابراین گزارش، 'محمود حجتی' وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و 'ناتان گای' وزیر صنایع پایه (کشاورزی) نیوزیلند روز یکشنبه در تهران در این زمینه به توافق رسیدند.
این وزرا همچنین طرح عملی برای همکاری های بخش کشاورزی در سال پیش رو را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
براساس گزارش وزارت صنایع پایه نیوزیلند، 'ناتان گای' و حجتی همچنین شاهد امضای سندی بین شرکت 'زسپری' که در زمینه تولید، بازاریابی و صادرات کیوی دارای جایگاه بالا و شناخته شده ای در جهان است و وزارت جهاد کشاورزی بودند.
وزیر نیوزیلندی، گفت که این دیدار یک فرصت مهم برای تقویت همکاری های کشاورزی نیوزیلند و ایران به دنبال امضای توافق همکاری کشاورزی در سال گذشته است.
به این گزارش، وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران نیز روز یکشنبه آمادگی کشور را برای صادرات میگو و کیوی به نیوزیلند و همچنین همکاری در زمینه سرمایه گذاری مشترک برای پرورش ماهی در قفس اعلام کرد.
وی با اشاره به قابلیت های 2 کشور در زمینه فعالیت های شیلات و آبزیان گفت: سرمایه گذاری مشترک در زمینه پرورش ماهی در قفس و بازاریابی آن برای صدور تولیدات به سایر کشورها می تواند از دیگر زمینه های همکاری ایران و نیوزیلند باشد.
'حسن رکنی' معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی نیز پس از مذاکرات با بیان اینکه همکاری در زمینه تأمین گوشت می ‌تواند به دو صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت باشد، گفت: در بلندمدت، ایران می ‌تواند از تجریبات آنها (نیوزیلند) در زمینه ترویج و توسعه دام ‌های پربازده استفاده کرده و از دستاوردهای این کشور در واحدهای پرورشی داخلی بهره‌برداری کند. ضمن اینکه در صورت امکان، دامداران ایرانی می ‌توانند از واحدهای پیشرفته نیوزیلند بازدید کنند و چگونگی برداشت از چراگاه‌ها به صورت تناوبی و اقدامات لازم برای بهبود شرایط مراتع را از آنها بیاموزند.
جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند خرداد ماه امسال در تهران برای توسعه همکاری های کشاورزی و افزایش سرمایه گذاری شرکت های 2 کشور و دسترسی به بازارهای هدف در زمینه های مختلف کشاورزی سند همکاری امضا کرده بودند.
ظرفیت مبادلات تجاری ایران و نیوزیلند تا یک میلیارد دلار برآورد شده است.
آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در 10 ماهه امسال میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران به نیوزیلند 2 میلیون و 382 هزار و 229 دلار بود. در این مدت ارزش واردات از این کشور به 99 میلیون و 67 هزار و 811 دلار رسید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : وزیر صنایع پایه نیوزیلند     |     صادرات     |     گوشت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi