کد خبر : ۴۷۳۶۱۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵
در نگارخانه سروناز شیراز؛ هنرجدید ایران و اتریش با«آزمایشگاه»پیوند خورد/بروز شعر الکترونیک

مقیم/شیراز/پروژه هنری با عنوان «آزمایشگاه» در نگارخانه سروناز به استقبال هنرمندان ایرانی و اتریشی رفته است.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، پروژه «آزمایشگاه» زیر مجموعه طرحی هنری به نام «دارالحکومه» است که تمرکز آن بر آموزش و رشد پتانسیل های جوان در جهت گسترش هنر رسانه جدید قرار دارد.

این مجموعه حاصل تجربه میلاد فروزنده و محسن حضرتی در کنار دانشجویانی است که در رشته های تلویزیون و هنرهای دیجیتال به فراگیری هنر می پردازند.

با گسترش ارتباطات دیجیتال، سبک زندگی در هر جامعه ای با توجه به پتانسیل ها و میزان اثرپذیری، در ابعاد مختلف دستخوش تغییر شده است. بدین خاطر است که میلاد فروزنده می گوید: با تمام این تاثیرات و بومی شدن ها، زبان دیجیتال پیوسته در حال توسعه و گسترش بوده، تا جایی که کاراکترهای این زبان در بخش زیادی از حافظه بصری مردم جای گرفته و نقش مهمی در مراوده های دیجیتال و روزمره ایفا می کند.

ادبیات کلاسیک فارسی در پیوند با چندرسانه ای های دیجیتال

او در بیان سهم هنرمند دیجیتال در این میان و تاثیر زبان فرم در روایتگری دیجیتال عنوان کرد: این پروژه با کمک گرفتن از ادبیات کلاسیک فارسی، که مرجعی بی انتها از روایت ها و داستان های عرفانی، حماسی، عاشقانه و ... است، تلاش بر نگاهی خلاقانه نه صرفا تبدیلی روایتگر از یک نثر یا نظم به محصولی چند رسانه ای به یک تولید دیجیتال دارد.

او که مانند محسن حضرتی پروژه دارالحکومه را دنبال می کند با بیان اینکه به یافتن گویشی جدید در زبان دیجیتال می پردازند تصریح می کند: ترکیبی از دیدگاه شخصی هنرمند معاصر و زبان فرم در هنر دیجیتال است.

این مفهوم را محسن حضرتی گسترش داده و می افزاید: قسمتی تصادفی از حجم بسیار بزرگ داده های دیجیتال که ما روزانه در تارنماها، شبکه های تلویزیونی و اجتماعی می بینیم در این پروژه به الفبای زبانی تعریف شده اند که هنرمند بخش کوچکی از روایتی برگرفته از این ادبیات را با آن بازگو می کند.

این دیجیتال آرتیست شیرازی ارجحیت تاکید بر فرم گرایی را به ایده محوری در فرایند تکه چسبانی دیجیتال آثار را مورد اشاره قرار داده و می گوید: شاید در مقایسه با برخوردی انیمیشن وار و روایتگر از یک داستان یا شعر ما را به مسیری دورتر از اصل آن و نزدیک تر به هنرمند ببرد، اما همین فرآیند، شاید میراثی از ادبیات عصر متاثر از فناوری باشد، میراثی آنلاین از ادبیاتی الکترونیک که تبدیل شعر به «ای-شعر» تنها به بازنویسی متون در فرم ها و فایل های دیجیتالی خلاصه نشده و در بازگویی هنرمندان آن متاثر بوده است.

این درحالیست که فروزنده دیگر هنرمند پروژه دارالحکومه که این بار در «آزمایشگاه» دست به آزمون زده است با بیان اینکه از آغاز نقش آفرینی دیجیتال در سینما، شاهد پیشرفت روز افزون جلوه های بصری است ادامه می دهد: افزودن بی دغدغه فرم ها و آبجکت هایی که تولید فیزیکی آنها سخت و یا غیرممکن است به تصویر بواسطه تکنیک های معمول کامپیوتری از جلوه های بارز کمک رسانی تکنولوژی دیجیتال به تصویرپردازی در سینما و تلویزیون بوده است.

یافتن جایگاه فردیت هنرمند دیجیتال در اجتماع

او هم می گوید: در این پروژه، با رویکردی خلاقانه به این ابزار، بر محوریت مقادیر شخصی، اجتماعی و فرهنگی سعی بر یافتن جایگاه فردیت هنرمند دیجیتال در اجتماع و بازتولید لحظه ای هرچند کوتاه از زندگی روزمره وی کرده ایم.

فروزنده پویایی رسانه، امکانات دیجیتال و استقلال هنرمند در استفاده از فرم و فضا را در کنار کمک رسانی در جهت خلق اثر را مورد اشاره قرار داده و می افزاید: دیجیتال آرت به هنرمند وسعتی بی انتها از درگاه های ارتباطی از یک سو با فضای زندگی روزمره و از سوی دگر با مخاطب می دهد.

این هنرمندان جوان پیرامون مجموعه «آزمایشگاه» که در نگارخانه سروناز به نمایش در آمده می گویند: در این پروژه، با در نظر گرفتن فرهنگ بومی شیراز از ابزار و فناوری دیجیتال در راستای تولید تصاویری استفاده شده که برای مخاطبی ناشناس پدید می آیند، برای مخاطبی که تصور، تجسم، مختصات درست و راه ارتباط مشخصی با آن در دست ما نیست، پس زبان تصویر انتخاب شده باید جذاب، کوتاه و از فیلتر صفر و یک عبور کند.

چیزی شبیه کارت پستالهای متحرک دیجیتال

این درحالیست که این تصاویر چیزی شبیه به کارت پستالهای متحرک دیجیتال که از نگاه و تفکر شخصی هنرمند پدید می آید تا شاید بهتر در فضای اطراف سیاره زمین مورد واکنش مخاطبان احتمالی قرار بگیرد.

در جریان نمایشگاه هنر دیجیتال که با عنوان «آزمایشگاه» در نگارخانه سروناز شیراز برگزار می شود، نشست های تخصصی با حضور هنرمندانی نظیر مازیار محمدی نژاد از انجمن پویانمایی فارس و علی فی از هنرمندان سالانه هنر دیجیتال تهران حضور دارند. این درحالیست که رُزی گریلمر از انجمن فرهنگی اتریش پیرامون «صحنه هنر دیجیتال در اروپا» و داوید لیفتینگر، دیجیتال آرتیست اتریشی در بخش «آرتیست تاک» این نمایشگاه افزون بر برگزاری کارگاه تخصصی به سخنرانی می پردازند.

به این گزارش، نمایشگاه هنر دیجیتال به میزبانی نگارخانه سروناز در خیابان قصردشت، حدفاصل کوچه های ۸۸ و ۹۰ تا ۵ اسفندماه جاری برپاست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شعر الکترونیک     |     هنرجدید     |     دارالحکومه     |     آزمایشگاه     |     ایران و اتریش     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi