کد خبر : ۴۷۳۲۴۱ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
وزیر راه و شهرسازی: تشکیل شرکت راه‌آهن حومه‌ای در برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس رسید

مقیم/زنجان/ وزیر راه و شهرسازی از تاسیس شرکت راه آهن حومه ای به منظور فراهم آوری شهرسازی ریل پایه در سال آینده خبر داد و گفت: تشکیل شرکت راه‌آهن حومه‌ای در برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس رسید.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، عباس آخوندی در بهره برداری از سالن جدید راه آهن شمالغرب کشور و همچنین آیین کلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان - قزوین، افزود: ایران در چهارراه جهانی قرار دارد و سئوال اینجاست که چه بهره برداری را می توانیم از این موقعیت داشته باشیم.

وی گفت:  اقتصاد شبکه ریلی ایران به شبکه ریلی کشورهای منطقه هم ضامن امنیت ایران است و هم ضامن توسعه ایران و لازمه بهره‌برداری از این موقعیت آن است که به بحث زیرساخت‌ها بیش از آنچه که تا به امروز پرداخته‌ایم رسیدگی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از زیرساخت‌های مهم در این زمینه راه‌آهن است و نکته مهم در این رابطه این است که راه‌آهن بتواند با نیروی دریایی و هوایی ترکیب شده و برای ما حمل و نقل ترکیبی بسیار حائز اهمیت است. این هدفی است که در وزارتخانه به دنبال تحقق آن هستیم که کار سختی است در شرایطی که با خشکسالی جدی منابع مالی قرار داریم. به نظر من اگر نگاه‌مان را نگاه فراملی کنیم این کار عملی است.

آخوندی افزود: راه‌آهن عمدتا در ایران جنبه حمل و نقل باری داشته است و غیر از مسیر تهران ـ مشهد که مسیری سنتی بود برای حمل و نقل مسافر ، سایر راه‌ها در درجه دوم و سوم به لحاظ حمل مسافر از طریق خطوط ریلی قرار داشت و بیشتر از لحاظ جابه‌جایی بار اهمیت داشت.

وی ادامه داد: معتقدیم راه‌آهن باید در هر دو بعد خوب عمل بکند؛ چرا که میزان امنیت در راه‌آهن بسیار بالاتر از سایر ناوگان حمل و نقل عمومی است. همچنین راه‌آهن می‌تواند محور توسعه شهری باشد که کمتر به آن پرداخته شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما می‌توانیم به سمت شهرسازی ریل‌پایه حرکت کنیم، افزود: ما معتقدیم اگر بتوانیم یک حمل و نقل سریع ریلی بین کلان‌شهر و حومه داشته باشیم، نظام توسعه شهری عوض خواهد شد و متاسفانه امروزه مناطق شهری حومه به مناطق فقر تبدیل شده است این در حالی است که در سایر کشورها مناطق حومه‌ای از زندگی سطح بالایی برخوردار است. با توجه به ویژگی‌های حمل و نقل سریع ریلی می‌توان تمرکز را از مرکز شهر زدود و به حومه سوق داد و جمعیت را در پیرامون شهر توسعه داد.

آخوندی افزود: خوشبختانه با حمایت مجلس شورای اسلامی ما موفق شدیم تشکیل شرکت راه‌آهن حومه‌ای را در برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس برسانیم.

وی ادامه داد: همین ایستگاهی که امروز شاهد افتتاح آن بودیم می‌تواند به مرکزی برای توسعه زنجان تبدیل شود لذا می‌تونیم بحث شهرسازی ریل‌پایه را می‌توانیم از همین نقطه هم پیگیری کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: زنجان یک ایران‌شهر واقعی است و سابقه زنجان به درازای تمدن کهن ایرانی می‌رسد و قطع یقین یکی از شهرهای تمدنی ایران است لذا خیلی مهم است که این شهر بتواند نقش تاریخی خود را در دوره معاصر هر چه بهتر ایفا بکند.

آخوندی افزود: زنجان همواره یک کانال توسعه و امنیت بوده است و نقش بارانداز ملی را در ایران ایفا می‌کرد. فکرم این است که اگر بتوانیم این شبکه حمل و نقلی را برای زنجان ارتقا دهیم، زنجان می‌تواند نقش خدماتی خود را در همه بخش‌ها مجددا ایفا کند. در وهله اول باید زیرساخت‌های این شهر خوب توسعه یابد.

وی  با بیان اینکه قطعا گردشگری یکی از مقاصد مهم زنجان خواهد شد، افزود: به همین خاطر ارتقای حمل و نقل ریلی در این منطقه در دستور کار بوده که دوخطه کردن یکی از این اهداف است. کاهش فاصله زمانی زنجان به تهران را خواهیم داشت. پیمانکاران توانمندی انتخاب شده‌اند برای این پروژه و طبق برنامه‌ریزی به اتمام خواهد رسید.

آخوندی افزود: در گام بعدی به دنبال ارتقای فناوری محور هستیم تا بتوانیم کل محور را درگیر کنیم. در حال مذاکره با جند شرکت هستیم و جزو پروژه‌های مهم ما است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شمالغرب     |     راه‌آهن     |     مجلس     |     عباس آخوندی     |     زنجان     |     برنامه ششم توسعه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi