کد خبر : ۴۷۲۹۴۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵
صادرات ۵۸۲تن میگو گلستان به بازارهای جهانی

مقیم/گرگان/مدیر کل شیلات گلستان گفت: تاکنون ۵۸۲ تن از میگوی تولید شده سال جاری در مزارع پرورشی استان به بازارهای جهانی صادر شده است.

به گزارش مقیم از روابط عمومی شیلات گلستان، سید جواد قدس علوی روز دوشنبه تصریح کرد: امسال بالغ بر یکهزار و 120 تن میگو از مزارع مجتمع گمیشان برداشت شد که 80 درصد این میزان به بازارهای جهانی ارسال خواهد شد.
وی با اشاره به کیفیت بالای میگوی مزارع گمیشان، اظهار داشت: به علت کیفیت بالا و منحصربفرد بودن میگو تولید شده در گلستان، بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای شرقی و اروپا تقاضای خرید این محصول را دارند.
مدیرکل شیلات گلستان همچنین گفت که صادرات 80 درصد میگوی تولیدی استان بالغ بر 5 میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه خواهد داشت.
به گفته وی؛ از سوی دیگر حدود 600 نفر نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه پرورش و فرآوری میگو در استان مشغول به کار هستند.
قدس علوی با تاکید بر حفظ ارزش افزوده حاصل از تولید میگو در داخل استان، اضافه کرد که رویکرد شیلات تنها به حوزه تولید میگو نیست بلکه به زنجیره تولید توجه داریم و درهمین راستا با رایزنی صورت گرفته بین سازمان های شیلات ایران و دامپزشکی در زمینه ساخت نخستین مجتمع مرکز تکثیر بچه میگو در استان، بزودی با اخذ مجوزهای لازم از دیگر دستگاه های مربوطه این مجتمع در کنار مزارع پرورش میگو گمیشان تاسیس خواهد شد. 
وی ادامه داد که مجوز احداث اولین مرکز تکثیر میگو نیز در سال جاری صادر و هم اکنون در حال احداث است.
مدیرکل شیلات گلستان یادآور شد: هم اینک 2 واحد عمل آوری در استان تقاضای صدور کدهای IR و EC را به اداره کل و سازمان دامپزشکی استان و کشور ارائه داده اند که با انجام بازدیدهای نهایی و صدور کد، از این پس صادرات میگو به صورت مستقیم از استان گلستان به بازارهای جهانی انجام خواهد شد.
80 درصد میگوی تولید شده در گلستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای شرقی و اروپا از جمله امارات، چین، ویتنام و اسپانیا صادر می شود و 20 درصد باقیمانده به مصرف داخلی در کشور و استان می رسد.
مجتمع پرورش میگو گمیشان واقع در شمال غرب گلستان، تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است که تولید انبوه گونه وانامی را انجام می دهد.
امسال 1120 تن میگو از 25 مزرعه پرورشی در شهرستان گمیشان برداشت شد که نسبت به تولید سال گذشته افزایش 57 درصدی دارد.
در حوزه عمل آوری و بسته بندی میگوی گلستان 5 مرکز فعال بوده و یک مرکز نیز در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گلستان     |     بازارهای جهانی     |     صادرات ميگو     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi