کد خبر : ۴۷۲۵۴۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵
ظرفیت صادرات برق ایران به پاکستان افزایش یافت

مقیم/با بهره‌برداری از تاسیسات جدید مرزی، ظرفیت صادرات برق ایران به پاکستان به عنوان یکی از مشتریان سنتی انرژی در منطقه خاورمیانه، افزایش یافت.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، پس از امضای تفاهم نامه مشترک برقی بین ایران و پاکستان در اواسط امسال به منظور افزایش صادرات برق ایران به پاکستان، اولین پروژه تقویت و افزایش ظرفیت صادرات انرژی الکتریکی به این کشور همسایه در مدار بهره برداری قرار گرفت.

بر این اساس، تاسیسات توسعه پست ۲۳۰/۶۳کیلوولت «جکیگور» در استان سیستان و بلوچستان، با هدف افزایش صادرات انرژی به پاکستان با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال، هفته جاری راه اندازی شده است.

صادرات برق ایران به پاکستان از سابقه‌ای نزدیک به ۱۳ سال برخوردار بوده که فروردین ماه امسال، با سفر حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به اسلام آباد، توافقی با پاکستان به منظور افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت و توان صادرات برق به این کشور همسایه انجام گرفت.

از این رو، برای تحقق این توافق برقی بین تهران- پاکستان باید با احداث خطوط، تاسیسات و تجهیزات جدید ظرفیت صادرات از ۷۴ مگاوات فعلی به ۱۰۴ مگاوات افزایش یابد.

از سوی دیگر حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو به تازگی با بیان اینکه پاکستانی‌ها همچنین در این مذاکرات، خواهان افزایش واردات برق از ایران بین  یک‌هزار تا سه هزار مگاوات هستند، گفته است: به این منظور مقرر شد ایران برای انتقال ۶۰۰ مگاوات برق، ضمن تامین تجهیزات تا مرز پاکستان، نسبت به ساخت خطوط انتقال اقدام کند؛ همچنین پاکستان نیز شرایط لازم برای اجرای این کار در داخل مرزهایش را مهیا کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمید چیت‌چیان     |     ایران و پاکستان     |     برق     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi