کد خبر : ۴۷۲۴۳۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵
احیای چشمه بل، جایزه جهانی گرفت

مقیم/ با دریافت تندیس و گواهینامه بین المللی، پروژه احیای چشمه بل در استانهای کرمانشاه و کردستان، موفق به کسب تندیس بنیاد جهانی انرژی و گواهینامه پروژه سبز «جامعه مدیریت سبز اروپا» شد.

به گزارش مقیم به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، این تندیس و گواهینامه، در مراسم افتتاحیه یازدهمین همایش بین المللی مدیریت سبز در هتل المپیک تهران با حضور رییس بنیاد جهانی انرژی، اعضای جامعه مدیریت سبز ایران و شخصیت های ملی کشور اهدا شد.

بر این اساس، گواهینامه پروژه سبز که همه ساله با بررسی پروژه های سبز معرفی شده به «جامعه مدیریت سبز اروپا» اهدا می شود، صرفا به پروژه هایی تعلق می گیرد که بر اساس فنون EAST Questionnaire و بر اساس متدولوژی Footprint calculation بتوانند شاخص گذاری های بسیار سخت گیرانه مربوطه را گذرانده و امتیاز مربوطه را کسب نمایند. در این راستا پروژه احیای چشمه بل، با کسب امتیازی بیش از 930 از هزار، موفق به گذراندن یکی از موشکافانه ترین ارزیابی ها از نهاد ارزیابی معتبری همچون جامعه سبز اروپا شده است.
بر پایه این گزارش، پروژه احیای چشمه بل، علاوه بر گواهینامه فوق، موفق به اخذ تندیس مشهور «مسوولیت اجتماعی» برای سال 2016 نیز گردیده است. این تندیس، از سوی «بنیاد جهانی انرژی»، به پروژه های حوزه انرژی پاک که به مسوولیت های اجتماعی خود در قبال اثرات جانبی پروژه ها توجه می کنند، اهدا می شود.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که کارفرمایی و راهبری پروژه احیای چشمه بل را بر عهده داشته است، در حاشیه این مراسم گفت: در منطقه ای که چشمه بل قرار دارد، سدی استراتژیک در دست احداث بود و در وهله اول، به نظر می رسید تکمیل آن، مستلزم صرف نظر کردن از چشمه باشد.
سیدمحمدرضا رضازاده افزود: پس از مطالعات فراوان حفاری گالری و گمانه های متعدد و انجام عملیات غواصی مشخص شد مسیر چشمه، جدا از مسیر آب های زیرزمینی منطقه است. 
این مقام مسوول ادامه داد: بررسی های بیشتر نشان داد چشمه با فشار طبیعی خود، می تواند بالاتر بیاید به خصوص که در گذشته های دور نیز مظهر چشمه در ارتفاع بالاتری قرار داشته است. مجموعه این مطالعات و بررسی ها که توسط همکاران پرتلاش، متعهد، خلاق و مبتکر ما و نیز مشاور و پیمانکار طرح انجام شد، راهکاری را پیش پای ما گذاشت که می توانیم با احداث تونل افقی و شفت قائم، کارگذاشتن لوله داخل آنها و متصل کردن لوله ها به مظهر قدیمی چشمه، آب را تا ترازی به میزان 120 متر بالاتر از مظهر قبلی و بدون پمپاژ و تنها با فشار طبیعی، بالا ببریم و مظهر جدیدی برای چشمه ایجاد کنیم. 
مدیرعامل شرکت آب نیرو اضافه کرد: با این اقدامات، مظهر جدیدی که در کنار جاده دسترسی مناسب قرار دارد، ایجاد شده و امکان تامین آب شرب روستاهای اطراف از آب چشمه را فراهم کرده است. 
وی با بیان اینکه به دنبال انجام این پروژه، کسانی که مایل به سرمایه گذاری در زمینه تولید آب معدنی باشند با هزینه بسیار کمتر می توانند وارد این عرصه شوند، تصریح کرد: در عین حال مظهر جدید در کنار تاسیساتی چون زائرسرای امامزاده عبیدالله (ع) و جاده دسترسی مناسب و مشرف به دریاچه این سد قرار دارد که در روستای هجیج احداث شده اند و ازجمله جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شوند.  
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پایان گفت: چشمه بل در طول سال آبدهی خوبی دارد و در مقاطع پرآبی خاصی، خروجی آب از مظهر جدید تا 6 مترمکعب بر ثانیه (حداکثر 3 هفته در سال) نیز ثبت شده است. 
این گزارش می افزاید: در مراسم اعطای تندیس و گواهینامه یادشده، علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس و مسئولان بنیاد جهانی انرژی و جامعه مدیریت سبز اروپا نیز حضور داشتند.
شایان ذکر است که پروژه احیای چشمه بل، فقط یکی از چندین پروژه ای است که در راستای انجام مسوولیت های اجتماعی طرح های عمرانی در جریان اجرای طرح ها، انجام پذیرفته است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : چشمه     |     چشمه بل     |     کرمانشاه     |     کردستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi