کد خبر : ۴۷۲۳۹۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵
به صورت آزمایشگاهی انجام شد: تولید نخستین واکسن نوترکیب انگلی دامی کشور در موسسه رازی

مقیم/کرج/رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از موفقیت محققان این موسسه در تولید آزمایشگاهی واکسن ضد کنه به‌عنوان نخستین واکسن نوترکیب درزمینهٔ بیماری‌های انگلی دامی در کشور خبر داد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، دکتر حمید کهرام صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به این  موضوع که در دنیا تولید واکسن به‌صورت نوترکیب در حال تغییر است، اظهار کرد: موسسه رازی در طول ۱۰ سال گذشته، با درک اهمیت موضوع و برای همگام شدن با پیشرفت‌های روز، تحقیقات بر روی این نوع واکسن‌ها را در دستور کار قرارداد.

 وی گفت: یکی از نخستین واکسن‌های نوترکیب که به دانش فنی آن در موسسه رازی دست‌یافته‌ایم، واکسن ضد کنه است آلودگی دام به کنه موجب تحمیل خسارات اقتصادی فراوان به دامدار می شود، کاهش باروری، کاهش شیردهی و کاهش تولید گوشت از تبعات این بیماری است.

کهرام افزود: این کنه ناقل ویروس‌های بیماری‌زای دیگری مانند تب کریمه کنگو است بنابراین کنترل آن ازلحاظ بهداشتی و اقتصادی بسیار بااهمیت است.

رئیس موسسه رازی با اشاره به تکمیل مطالعات تحقیقاتی این واکسن در بخش ژنومیکس و مهندسی ژنتیک موسسه رازی یادآور شد خوشبختانه مرحله تولید آزمایشگاهی این واکسن به پایان رسیده است.

کهرام با ابراز امیدواری برای تولید انبوه واکسن ضد کنه گفت: این واکسن نخستین واکسن نوترکیب درزمینهٔ بیماری‌های انگلی دام است که بر پایه دانش بومی محققان ایرانی با تکنولوژی نوترکیب یا مهندسی ژنتیک ساخته‌شده است.

 وی دستیابی به دانش فنی ساخت فرآورده‌های مهندسی ژنتیک را از طرح‌های در دستور کار  بخش ژنومیکس و مهندسی ژنتیک این موسسه عنوان کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : نوترکیب انگلی دامی     |     دکتر حمید کهرام     |     موسسه رازی     |     تولید     |     واکسن     |     نخستین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi