کد خبر : ۴۷۲۱۶۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵
اشرف غنی: معاهده آب «هیرمند» با ایران را اجرایی می‌کنیم

مقیم/رئیس‌جمهور افغانستان در مراسم بزرگداشت «موسی شفیق» نخست‌وزیر سابق این کشور، اعلام کرد که معاهده کابل و تهران درباره آب هیرمند را اجرایی می‌کند.

به گزارش مقیم به نقل ازخبرگزاری تسنیم، «اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان، در مراسم بزرگداشت «موسی شفیق» نخست‌وزیر سابق این کشور گفت که مسئولیت دولت کابل اجرای معاهده‌‌ای است که در زمان شفیق میان کابل و تهران در مورد آب هیرمند به امضا رسیده بود.

وزارت امور خارجه افغانستان امروز در سمینار بین‌المللی دو روزه از شخصیت و کارنامه شهید محمد موسی شفیق نخست‌وزیر سابق و وزیر امور خارجه اسبق این کشور تجلیل کرد.

اشرف‌غنی اظهار داشت: مهمترین پیام موسی شفیق به افغانستان تکمیل فصل ناتمام تجدد است که از حکومت امان الله خان شروع شده بود و موسی شفیق ادامه داد و اکنون به ما رسیده و تلاش می‌کنیم که این فصل به اتمام برسد.

رئیس‌جمهور افغانستان در خصوص عملکرد شفیق گفت که یکی از کارهای مهم نخست‌وزیر سابق این کشور معاهده میان افغانستان و ایران در مورد آب هیرمند بود که در زمان صدارت او منعقد شد و به تصویب شورای ملی رسید.

پس از جدایی افغانستان و ایران طبق قرارداد پاریس [2]، افغان‌ها بارها و بارها به بهانه‌های مختلف از جاری کردن حق آبه ایران از رود هیرمند به سمت هامون خودداری کردند.

نخستین قرارداد دوجانبه برای حل و فصل موضوع در سال 1318 ه.ش به تصویب طرفین رسید.

ماده یک این معاهده تأکید داشت: «دولتین ایران و افغانستان موافقت می‌نمایند که همه ساله هر مقدار آب رودخانه هیرمند که به بند کمال خان می‌رسد بین ایران و افغانستان از بند کمال خان به بعد بالمناصفه تقسیم شود.»

موسی شفیق نخست‌وزیر سابق افغانستان در دوره سلطنت محمد ظاهر شاه بود و در دانشگاه الزهر مصر در رشته حقوق اسلامی و علوم قضایی تحصیل کرده و کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق بین‌الملل از دانشگاه کلمبیای آمریکا گرفت.

وی مدتی را در دانشگاه کابل در سمت استاد فعالیت کرد و سپس به عنوان معاون مشاور وزیر امور خارجه، سفیر افغانستان در مصر و در اوایل دهه‌ پنجاه شمسی در سِمَت وزیر خارجه این کشور فعالیت کرد و پس از آن به مقام نخست‌وزیری رسید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هیرمند     |     معاهده     |     موسی شفیق     |     اشرف‌غنی     |     آب     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi