کد خبر : ۴۷۲۰۴۵ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵
تصمیم قطعی ایران برای ساخت «پیشران‌ هسته‌ای و تأمین سوخت آن»

مقیم/رئیس مرکز تحقیقات و بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصمیم قطعی ایران برای ساخت «پیشران‌ هسته‌ای و تأمین سوخت آن» خبر داد.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی اکبر ولایتی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «اندیشه و عمل داعش» در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره نقض عهد آمریکا در برجام و دستور رئیس جمهور در خصوص ساخت پیشران‌های هسته‌ای تأکید کرد: تصمیم ایران برای ساخت پیشران‌های هسته‌ای و همچنین تأمین سوخت مورد نیاز آن قطعی است و آن را حق مسلم خود می‌دانیم. تصمیم قطعی ایران برای ساخت 

وی گفت: ساخت پیشران‌های هسته‌ای یا موتورهای کامپکت هسته‌ای برای کاربرد در شناورهای دریایی و همچنین تأمین سوخت مناسب آن تصمیم قطعی جمهوری اسلامی ایران است و این حق ایران است که در حوزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز چنین تصمیمی بگیرد و برای ساخت این پیشرانه‌ها مصمم هستیم. 

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره آینده روابط ترکیه و عراق و همچنین سفر نخست وزیر ترکیه به بغداد گفت: ما از هر نوع دوستی بین کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و در مقابل از تنش بین ترکیه و عراق استقبال نمی‌کنیم.

ولایتی افزود: سعادت ملت‌های منطقه در گرو همکاری‌های منطقه‌ای و جلوگیری از هرگونه تنش بین همسایگان است.

وی با بیان اینکه نباید در امور داخلی کشورها دخالت کرد گفت: در این صورت هر کشوری خود را مجاز به دخالت در امور کشورهای دیگر می بیند و نسخه‌ای برای همه کشورها خواهد بود تا در امور داخلی سایر کشورها دخالت کند و ما این را تأیید نمی کنیم.

ولایتی افزود: اینکه دولت ترکیه تصمیم گرفته است حسن همجواری با عراق را رعایت کند و به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارد قدم مثبتی است و امیدواریم این روابط در بین ترکیه و سوریه نیز برقرار شود.

وی همچنین درباره نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه و تغییر مواضع ترکیه در قبال سوریه گفت: در این زمینه علت هرچه باشد ما استقبال می‌کنیم که تنش بین همسایگان به رابطه دوستانه تبدیل شود، زیرا نه ترکیه و نه سوریه از تنش به وجود آمده سودی نخواهند برد.

ولایتی ابراز امیدواری کرد: ترکیه به روزهایی باز گردد که بنا داشت تنش را با همسایگان به صفر برساند و ثبات در روابط بین ترکیه و سوریه منوط به شناختن حقوق برابر و احترام متقابل و همچنین مداخله نکردن در امور داخلی یکدیگر است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تصمیم قطعی     |     سوخت     |     علی اکبر ولایتی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi