کد خبر : ۴۷۱۹۴۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
استاندار قزوین خواستار شد: احزاب در تبیین منشور حقوق شهروندی بکوشند

مقیم/استاندار قزوین گفت: احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی باید به عنوان جزوی از بدنه نخبگان در تبیین منشور حقوق شهروندی برای افراد جامعه بکوشند.

به گزارش مقیم به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، فریدون همتی در سومین نشست با نمایندگان احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی استان قزوین افزود: منشور حقوق شهروندی که شاهد رونمایی آن از سوی رئیس جمهوری بودیم، برخواسته از قانون اساسی و پشتوانه فکری آن نیز اسلام عزیز است.
استاندار قزوین با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی با بهره گیری از نظر همه نخبگان و فرهیختگان جامعه تهیه و تدوین شده است، اظهار کرد: این منشور در راستای آگاهی بخشی شهروندان جامعه از حقوق خود و حقوق حاکمیت بر مردم و بالعکس رونمایی شده است.
استاندار قزوین رونمایی از این منشور را گامی برای دفاع از حق مردم دانست و گفت: باید بپذیریم که افزایش آگاهی مردم از حقوق حاکمیت نسبت به خود و بالعکس آثار بسیار خوبی با خود در پی همراه دارد و می تواند از هرگونه انحراف از مسیر انقلاب جلوگیری کند.
استاندار قزوین گفت: اگر بواسطه آشنایی با حقوق شهروندی، قوای سه گانه کشور به طور دائم و مستمر در معرض نقد مردم و نخبگان جامعه قرار داشته باشند بدون شک امور کشور به شکل بهتری پیش می رود.
همتی، برخی رسانه ها و صاحبان تریبون را که به انتقاد از رونمایی منشور حقوق شهروندی پرداخته اند خواست تا به جای محکوم کردن این حرکت و اعلام بی نیازی جامعه به آن، به نقاط قوت این منشور توجه داشته و بر آثاری که می تواند بر جامعه داشته باشد، تامل کنند. 
وی با بیان اینکه از نظرها و پیشنهادهای احزاب، گروه ها و تشکل ها بهره مند می شویم و آنها را کمک به خود برای تصمیم گیری بهتر در امور تلقی می کنیم، افزود: گردهمایی احزاب را در کنار یکدیگر به فال نیک می گیریم و از برگزاری چنین نشست هایی بدون شک نتایج و خروجی های مثبتی را شاهد خواهیم بود.
استاندار قزوین با بیان اینکه بی شک برگزاری این نشست ها موجب افزایش نشاط و پویایی سیاسی استان شده و به انتقال دیدگاه احزاب و تشکل ها به مدیریت استان کمک می کند، اضافه کرد: بازتاب این نشست ها در سطح جامعه آثار خوبی خواهد داشت چرا که مردم اطمینان می یابند که نخبگان جامعه به نمایندگی از آنها ارتباط مناسبی با مدیران داشته و مسائل و خواسته ها و نیازهای آنان را به مدیریت استان منتقل می سازند.
همتی در بخش دیگری از صحبت های خود از احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی استان بابت همراهی مناسب در جریان سفر رئیس جمهوری به استان و کمک به استقبال پرشور مردم از دکتر روحانی قدردانی کرد و گفت: کمک احزاب و گروه ها و تشکل های سیاسی قزوین در این سفر ملموس و مشهود بود.
استاندار قزوین گفت: در این سفر وحدت، انسجام و یکپارچگی مردم و گروه ها و احزاب و تشکل ها و اندیشمندان و شخصیت های استان به خوبی نمایش گذاشته است.
همتی با بیان اینکه به اذعان بسیاری بی نظیرترین استقبال از سفرهای رئیس جمهوری در قزوین رقم خورد، اظهار کرد: حضور مردم در چنین صحنه هایی که نماد وحدت و انسجام تلقی می شود را باید نشانه تداوم علاقه و اعتماد آنها به نظام جمهوری اسلامی بدانیم.
وی از دولت یازدهم به عنوان دولتی که هویت آن اعتدال، عقلانیت و تدبیر است یاد کرد و گفت: محصول این هویت، امید و نشاطی است که آنرا در فضای عمومی جامعه مشاهده می کنیم.
استاندار قزوین، فراجناحی بودن دولت تدبیر وامید را به معنای بهره گیری از ظرفیت همه گروه ها و جریان های سیاسی کشور که خط و مشی این دولت را قبول دارند دانست و اظهار داشت: این واژه همچنین به معنای استفاده از افراد معتدل برای اجرای امور است.
همتی اظهار کرد: دولت دکتر روحانی تلاش کرده تا از نقاط قوت دولت های گذشته الگو بگیرد و آنها را به اقتضای شرایط فعلی کشور تقویت کند و نقاط ضعف مربوط به دوره های گذشته را نیز کمرنگ کرده و از پیش رو بردارد.
مقام عالی اجرایی استان قزوین گفت: دولت یازدهم می کوشد تا از اختلاف افکنی و تشنج و واگرایی در جامعه پرهیز شود چرا که اثرهای مخرب بوجود آمدن چنین فضایی در کشور را تجربه کرده ایم.
استاندار قزوین خاطرنشان کرد: بنای دولت تدبیر و امید تقویت انسجام اجتماعی و وحدت ملی است و در این مسیر تنوع نگاه ها در قالب احزاب، تشکل ها و گروه های سیاسی را موجب تحرک و نشاط جامعه می دانیم.
همتی جامعه تک صدا را مرده و بی تحرک و بی خاصیت دانست، اظهار کرد: یکی از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران وجود آزادی بیان و تضارب آرا است.
وی، تضارب آرا را راهبردی برای کمک به انتخاب مسیر درست و کارآمد برای پیشبرد بهتر امور جامعه یاد کرد و گفت: با شنیدن دیدگاه ها و نظرهای مختلف می توان بهترین آنها را برگزید و پیش برد.
استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه بنای دولت، مشارکت همه نیروها برای کمک به پیشبرد اهداف نظام و خدمت به مردم است، اظهارکرد: در این رابطه یکی از ویژگی های دولت استفاده از تفکرات و گرایش های مختلف می باشد که باید از این تجربه الگو گرفته و افراد با سلایق مختلف بتوانند با یکدیگر به همکاری بپردازند.
وی اظهارکرد: هرکس که بتواند به پیشبرد برنامه های دولت کمک کرده و خط و مشی اعتدالی آنرا قبول داشته باشد، مورد احترام است و می توان از وی در رده های مدیریتی و مشاوره ای بهره گرفت.
استاندار قزوین در ادامه به اشاره به برخی نقدهای غیرمنصفانه و تخریب ها علیه دولت، گفت: به نقدهای غیرمنصفانه به شکل محترمانه و مودبانه و توام با عقلانیت پاسخ می دهیم چرا که پاسخگویی عالمانه را تنها شیوه برخورد نقدهای ناصواب ناصحان بی عمل می دانیم.
همتی ادامه داد: هواداران و مدیران دولت باید الگوی پاسخگویی اینچنینی به نقدهای غیرمنصفانه و تخریب ها باشند.
وی اظهارکرد: وقتی از روی منطق و استدلال پاسخ انتقادها را بدهیم دیگر نیازی به فریاد و صدای بلند نیست و بدون شک این شیوه مورد استقبال مردم به عنوان داوران نهایی واقع می شود.
استاندار قزوین گفت: مردم بدون شک همه شرایط را درک کرده و در وقت و جای لازم حمایت خود را از دولت به عمل می آورند که یک نمونه آن استقبال باشکوه از رئیس جمهوری در سفر به استان بود.
همتی در خصوص گلایه برخی نمایندگان احزاب و گروه های سیاسی مبنی بر دعوت نشدن به گردهمایی با حضور رئیس جمهوری در زمان سفر وی به استان نیز گفت: در مشی دولت اینکه یک گروه و تشکل باشد و دیگری نباشد نیست و باید مطمئن باشید که در این خصوص عمد یا نظر و نگاه خاصی مطرح نبوده است.
در این نشست نمایندگان احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی استان به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود نسبت به مسائل جامعه از جمله موضوعات سیاسی پرداختند.
کانون زندانیان قبل از انقلاب، اعتماد ملی، حزب اتحاد ملت، انجمن اسلامی معلمان، عدالت طلبان ایران اسلامی، جمعیت زنان مسلمان، زنان اصلاح طلب، خانه کارگر، اعتدال و توسعه، ندای ایرانیان، اراده ملت و مردم سالاری احزاب و گروه ها و تشکل های سیاسی بودند که نمایندگان آنها در این نشست به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
براساس آمار رسمی که مربوط به سال 90 می باشد، 39 جمعیت و حزب سیاسی در استان قزوین وجود دارد که برخی شاخه های احزاب سیاسی کشور و تعدادی دیگر نیز به طور مستقل و در گستره استانی فعال هستند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : منشور حقوق شهروندی     |     احزاب     |     فریدون همتی     |     قزوین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi