کد خبر : ۴۷۱۸۵۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی: هفته فرهنگی اراک در پاریس و هفته فرهنگی پاریس در اراک برگزار می‌شود

مقیم/مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه اراک به عنوان یکی از ۱۰۰ شهر یادگیری جهان معرفی می‌شود گفت: هفته فرهنگی اراک در پاریس و هفته فرهنگی پاریس در اراک برگزار می‌شود.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، غلامرضا فتح‌آبادی ظهر امروز در نشست بررسی نحوه اجرای سند پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که در سالن جلسات اداره‌کل ورزش و جوانان استان مرکزی برگزار شد اظهار داشت: موضوع آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مهم مسؤلان نظام به ویژه مقام معظم رهبری است، در این زمینه و به منظور پیشگیری از این آسیب‌ها سند جامع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: همکاری دستگاه‌ها در اجرای برنامه‌های سند پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان و متخصصان و سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند در اثر بخشی این سند مثمرثمر واقع شود.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی تصریح کرد: در این زمینه قرار است تا پایان سال سازمانی اجتماعی در کشور ایجاد شود تا فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه اجتماعی، برنامه‌ریزی و میزان اثربخشی فعالیت‌های اجتماعی در این سازمان رصد شود.

وی ادامه داد: رایزنی‌هایی با مسئولان برخی از کشور‌ها از جمله پاریس، به منظور همکاری در برگزاری برنامه‌های هفته فرهنگی انجام گرفته که به این منظور هفته فرهنگی اراک در پاریس و هفته فرهنگی پاریس در اراک برگزار می‌شود.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی افزود: همچنین با توافقات صورت گرفته با یونسکو شهر اراک به عنوان یکی از 100 شهر یادگیری جهان معرفی می‌شود.

وی با اشاره به شناسایی 18 آسیب مهم اجتماعی در کشور بیان کرد: از مجموع این آسیب‌ها 5آسیب عمده در استان مرکزی وجود دارد که مهم‌ترین آن اعتیاد جوانان و کاهش سن اعتیاد در بین جوانان است، که فعال سازی کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از وظایف مسؤولان ورزش است.

فتح‌آبادی بیان کرد: یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی استان موضوع طلاق بوده که آمار رو به افزایش آن در بین خانواده‌ها نگران‌کننده است و باید برای مهار و کنترل آن اقدامات لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 61 درصد از طلاق‌ها، طلاق‌هایی هستند که زوجین دارای فرزند بوده و فرزندان طلاق را در پی دارد که این کودکان را با آسیب‌های روانی جدی در آینده روبه‌رو می‌کند.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: بی‌بند و باری‌های اخلاقی از دیگر آسیب‌های اجتماعی استان است در حال حاضر مشکل اصلی جامعه کانون زندگی اجتماعی و مشکل عفاف و حجاب است.

فتح‌آبادی با اشاره به سکونتگاه‌های غیر رسمی به عنوان یکی دیگر آسیب‌های اجتماعی استان بیان کرد: بالا بودن میزان بی‌سوادی در بین ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی، بالا بودن سوء تغذیه کودکان در بین جمعیت ساکن در این مناطق از عمده‌ترین مشکلاتی است که در سکونتگاه‌های غیر رسمی وجود دارد، اختصاص 30 درصد از برنامه‌های ورزشی به سکونتگاه‌های غیر رسمی از جمله وظایف اصلی مسئولان ورزش است.

وی خاطر‌نشان کرد: یکی از عناصر اصلی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توسعه ورزش همگانی در جامعه است ، تلاش در زمینه فراگیر شدن ورزش همگانی در بین 50 درصد از جمعیت استان، تحرک آفرینی، بهره‌گیری از ظرفیت پیشکسوتان و قهرمانان، از وظایف اصلی مسؤولان ورزش به شمار می‌رود.

فتح‌آبادی افزود: توجه به بحث اختلالات روانی و تلاش برای افزایش امنیت روانی در جامعه نیز از دیگر وظایف مهم اداره‌کل ورزش و جوانان به شمار می‌رود که باید در این زمینه نقشه راه طراحی و عملیاتی شود، امنیت وقتی برقرار است که افراد نسبت به امنیت خود و اطرافیان و جامعه شان احساس تعهد و مسئولیت بکنند.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به آمار‌های به دست آمده از بین افرادی که ورزش نمی‌کنند بیان کرد: از آمار افرادی که رغبتی به انجام فعالیت‌های ورزشی ندارند 61 درصد به سبب نداشتن وقت کافی، 14 درصد به سبب بیماری، 5 درصد کمبود امکانات بوده و سایر افراد به سبب نداشتن علاقه ورزش نمی‌کنند که باید در این زمینه اقدام فرهنگی مناسب صورت گیرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : غلامرضا فتح‌آبادی     |     هفته فرهنگی     |     اراک     |     پاریس     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi