کد خبر : ۴۷۱۸۳۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵
ادامه تظاهرات مردم کره جنوبی در اعتراض به عملکرد رئیس جمهور

مقیم/حتی در سال جدید میلادی نیز مردم کره جنوبی دور هم جمع شده‌اند تا نسبت به عملکرد رئیس جمهور اعتراض کرده و خواستار برکناری وی از قدرت شوند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، در حالی که پارلمان کره جنوبی رای به استیضاح پارک گئون هائه رئیس جمهور داده و وی به طور موقت از قدرت تعلیق شده است، مردم کره جنوبی د ر اعتراض به عملکرد رئیس جمهور بار دیگر در شهر سئول پایتخت تظاهرات کردند و خواستار برکناری پارک از قدرت شدند.

تظاهرات گسترده مردم کره جنوبی طی هفته های اخیر ادامه داشته است. تظاهرات کنندگان تا نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و دادگاه قانون اساسی کره جنوبی تظاهرات کرده اند.

این در شرایطی است که طرفداران پارک گئون هائه نیز در خیابان های نزدیک، اقدام به برپایی تظاهرات در حمایت از وی کرده اند. برآورد سازمان دهندگان تظاهرات نشان می دهد که در 9 تظاهرات برگزار شده د ر هفته های اخیر بیش از 9 میلیون نفر شرکت کرده اند.

9 قاضی دادگاه قانون اساسی کره جنوبی قرار است درباره قانونی بودن استیضاح رئیس جمهور این کشور نظر بدهند. دادگاه قانون اساسی 180 روز فرصت دارد تا رای نهایی خود را صادر کند.

انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی قرار است اواخر 2017 برگزار شود ولی در صورتی که دادگاه قانون اساسی با استیضاح پارک گئون هائه موافقت کند و وی مجبور به کناره گیری از قدرت شود، احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام وجود دارد.

دادستانی کره جنوبی اعلام کرد که رئیس صندوق ملی بازنشستگی این کشور در ارتباط با پرونده فساد مالی و سوء‌استفاده از قدرت در دفتر پارک گیون-هه، رئیس جمهوری بازداشت شده است.

صندوق بازنشستگی از سهامداران عمده شماری از شرکت‌های بزرگ کره جنوبی، از جمله شرکت سامسونگ است و بازداشت مون هیونگ-پیو، وزیر سابق بهداشت و رئیس کنونی این صندوق در ادامه تحقیقات پیرامون ارتباط غیرقانونی دفتر رئیس جمهوری با این شرکت‌ها صورت گرفته است.

در جریان تحقیقات در مورد این پرونده این احتمال مطرح شده که ممکن است رئیس جمهوری یا اعضای دفتر او با استفاده از نفوذ خود بر نهادهای دولتی از طریق صندوق بازنشستگی شرکت‌های بزرگ را وادار کرده باشند به یک بنیاد غیرانتفاعی تحت حمایت خانم پارک کمک مالی کنند. در چنین صورتی، رئیس صندوق بازنشستگی در تبادل رشوه بین دو طرف نقش واسطه را ایفا کرده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : پارک گئون هائه     |     تظاهرات     |     استیضاح     |     عملکرد     |     کره جنوبی     |     مردم     |     رئیس جمهور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi