کد خبر : ۴۷۱۷۵۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵
مسابقه ساخت بنای یادبود پرفسور حسابی در تفرش برگزار می‌شود

مقیم/مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مسابقه ساخت بنای یادبود پرفسور حسابی در استان مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدمحمد حسینی با اشاره به برگزاری مسابقه ساخت بنای یادبود پرفسور حسابی اظهار داشت: مسابقه ساخت بنای یادبود پرفسور حسابی با هدف رشد، توسعه و پاسداری از میراث فاخر کشور، با انجام مطالعات امکان‌سنجی اولیه بر روی سایت مقبره پرفسور حسابی برگزار می‌شود.

وی افزود: این مسابقه به صورت ملی و به منظور احداث بنای یادبود، مجموعه علمی و فرهنگی پرفسور حسابی در تفرش برگزار می‌شود که این طرح با هدف حصول یک طرح ایده‌آل و منحصر به فرد و در خور شان شخصیت این دانشمند سرشناس و ادای دین به مقام پروفسور حسابی، دانشمند، فیزیک‌دان و وزیر آموزش و پرورش و بنیان‌گذار فیزیک نوین در ایران برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: عرصه اختصاص داده شده به این پروژه در شهر تفرش و در جنوب خیابان شهید منتظری و در محل فعلی مقبره و بنیاد پروفسور حسابی است.

حسینی بیان کرد: آخرین مهلت ارسال آثار به این مسابقه، 30 بهمن‌ماه است و نتایج داوری و انتخاب آثار برگزیده در اردیبهشت‌ماه سال آینده اعلام و در نهایت طرح برگزیده از سوی هیئت داوران به منظور اجرا به کارفرما ابلاغ می‌شود تا در 2 فاز مراحل ساخت آن نهایی شود.

وی با اشاره به فضای رقابتی مدنظر این اداره اداگفت: از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود با توجه به جایگاه پرفسور حسابی و شرایط و جوایز مطلوب این مسابقه، فضای رقابتی مطلوبی بین طراحان و معماران ایجاد شود، این مهم به بالا رفتن کیفیت و خروجی مطلوب نظر این سازمان ختم می‌شود از همین رو در نمایشگاهی که پس از حصول نهایی نتایج برگزار می‌شود، 10 اثر برگزیده به نمایش عمومی گذاشته می‌شود.

9 هزار هکتار از اراضی منابع ملی استان مرکزی تعیین تکلیف شد

رئیس اداره ممیزی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 9 هزار هکتار از اراضی این استان در راستای تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی و اراضی اختلافی مستثنیات با منابع ملی تعیین تکلیف شد.

غلامحسین خاکساری افزود: به منظور تثبیت مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران در اراضی منابع ملی ودر راستای تعیین تکلیف اراضی اختلافی مستثنیات با منابع ملی و رسیدگی به اعتراضات مردم کمیسیو‌های ماده واحده شهرستان‌ها در سال گذشته تشکیل جلسه داده و به پرونده‌های اعتراضی رسیدگی کرده‌اند.

وی بیان کرد: از مجموع مساحت اراضی مورد اعتراضی به مقدار 9 هزار هکتار، 6 هزار و 103 هکتار برای منابع طبیعی و 2 هزار و 807 هکتار علیه منابع طبیعی رای صادر شده است.

رئیس اداره ممیزی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: از نظر مقدار هم از مجموع 239 پرونده 71 فقره له و 49 فقره علیه و 119 پرونده قرار رد اعتراض صادر شده است.

خاکساری عنوان کرد: در همین راستا و به منظور اجرای قانون تعیین و تکلیف اراضی اختلافی و رسیدگی به پرونده‌های مذکور در سال 95 تعداد 239 پرونده اعتراضی رسیدگی و منجر به صدور رای قاضی هیئت تعیین تکلیف اراضی اختلافی شده است.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون ماده‌ واحده با حضور در محل اراضی اختلافی و تطبیق نقشه‌ها با عکس‌های هوایی به اعتراض‌های معترضین در استان و شهرستان‌ها رسیدگی می‌کنند.

رئیس اداره ممیزی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اضافه کرد: با توجه به آئین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید رسیدگی به پرونده‌های اعتراض در کمیسیون ماده واحده منوط به طرح در کمیته‌های برطرف کردن تداخل موضوع همین قانون شده که این موضوع سبب کندی پرونده‌ها می‌شود.

بیش از 2 میلیارد ریال زکات در ساوه جمع‌آوری شد

مدیرکمیته امداد امام خمینی(ره) ساوه گفت: در 9 ماهه امسال 2 میلیارد و 586 میلیون ریال زکات در ساوه جمع‌آوری شد.

حمزه زارعی افزود: رویکرد اصلی زکات، کمک به مستضعفان است و با فرهنگ‌سازی باید این فریضه به عنوان یک واجب الهی در بین جامعه ترویج پیدا کند.

وی عنوان کرد: اگر زکات اموال به موقع پرداخت شود بیشتر مشکلات اقتصادی، فواصل طبقاتی و نیازهای مستمندان برطرف می‌شود.

مدیرکمیته امداد امام خمینی(ره) ساوه تصریح کرد: در 9 ماهه امسال مردم شهرستان ساوه 2 میلیارد و 586 میلیون ریال زکات به کمیته امداد پرداخت کردند.

زارعی بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته این میزان زکات 2 میلیارد ریال بوده و با توجه به ظرفیت‌هایی که در عرصه صنعت وکشاورزی وجود دارد، باید تلاش بیشتری به منظور حضور فعالان صنعت و کشاورزان در حوزه فقرزدایی و محرومیت وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه نهادینه شدن فرهنگ پرداخت زکات دارای ثمرات زیادی است گفت: کمیته امداد با همکاری روحانیون اقدام به جمع‌آوری این میزان زکات کرده که امیدواریم با حضور در بین مردم و تبلیغ چهره به چهره با احیای این واجب الهی شاهد محرومیت کمتری در سطح جامعه باشیم.

مدیرکمیته امداد امام خمینی(ره) ساوه خاطرنشان کرد: 60 درصد درآمد زکات برای نیازمندان و برطرف کردن مشکلات آنها و 40 درصد برای اجرای پروژه‌های عمرانی عام‌المنفعه متناسب با نیات زکات‌دهندگان استفاده می‌شود و باید آثار فریضه الهی زکات در راستای از بین رفتن فقر و برطرف کردن مشکلات نیازمندان هزینه شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : پرفسور حسابی     |     بنای یادبود     |     سیدمحمد حسینی     |     تفرش     |     ساخت     |     مسابقه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi