کد خبر : ۴۷۱۶۶۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵
دورنمای خوش برای سرمایه گذاری خارجی در اردبیل

مقیم/اردبیل/توجه جدی و حمایتی مدیریت عالی اردبیل از سرمایه گذاری و انتخاب آن به عنوان یکی از اولویت های توسعه ای استان در کنار شرایط مناسب ایجاد شده پس از برجام دورنمایی خوش و امیدوار کننده از سرمایه گذاری و رونق فضای کسب و کار در استان فراهم کرده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، توحید عالی زاده مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری اردبیل بخشی از موفقیت ها و نیز عملکرد استان را در جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی برشمرده است. 
** آقای عالی زاده نبود سرمایه گذاری های کلان و تاثیرگذار در گذشته پاشنه آشیل و یا علت اصلی ضعف اقتصادی استان اردبیل بوده است، برای رفع این معضل در استان چه تدابری اندیشیده شده است ؟ 
* عالی زاده : متاسفانه اینچنین است، در گذشته و در زمانی که زمینه مهیا بود، بی توجهی ها باعث عقب ماندگی استان اردبیل در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی بزرگ و اشتغال زا شده است، چه پیش از انقلاب و چه سال های پس از انقلاب متاسفانه سرمایه گذاری های کلانی در منطقه نشده است و در حالی که استان های دیگر با استفاده از ارز ارزان دولتی به ایجاد کارخانه های عظیم مشغول بودند در استان تقریبا چندان کاری نشده و از این جهت اردبیل متاسفانه عقب مانده است. 
برای رفع این مشکل و خلای بزرگ ایجاد شده، استاندار دولت تدبیر و امید از بدو تصدی این سمت اولویت کاری خود را به جذب سرمایه گذاری های خصوصی و بنگاههای بزرگ شبه دولتی و سرمایه گذاری خارجی معطوف کرده و اقدام های امیدوار کننده ای نیز در این راستا صورت گرفته است. 

** آقای عالی زاده در استان صحبت از رفع موانع سرمایه گذاری می شود، این موانع تاکنون چه بوده و دولت تدبیر و امید در این زمینه چه اقدامی انجام داده است؟ 
* عالی زاده : بیشتر مسایل و مشکلات حوزه سرمایه گذاری در استان عبارت است از اخذ مجوز لازم از دستگاههای مربوطه ، درخواست زمین برای اجرای طرح ، تغییر کاربری زمین های درخواستی ، تامین زیرساخت ها و صدور مجوز های زیست محیطی. 
این موانع در کنار برخی مسایل دیگر بویژه نگاه فرهنگی که نگاهی منفی به سرمایه دار و سرمایه گذار بوده، معضلی در سرمایه گذاری در استان بود اما در چند سال اخیر این روند تسهیل شده و حتی با تاکید استاندار اردبیل دستگاههای ذیربط متولی پیگیری به نتیجه رسیدن طرح ها تا پایان عملیات اجرایی شده اند. 
دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان اردبیل با هدف رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری ها اوایل بهار امسال تشکیل شده و تاکنون اقدام های مهمی در این زمینه انجام داده است . 
این دفتر با هدف ایجاد تعامل بهتر بین دستگاههای اجرایی استان در جهت توسعه اقتصادی ، تسهیل، تسریع در امر تامین منابع مالی، تسریع در صدور مجوزهای مربوط به سرمایه گذاری با ایجاد پنجره واحد، ارایه حمایت های لازم از طریق کارگروهها و کمیسیون های ویژه ، رسیدگی به اعتراض های صاحبان طرح و سرمایه گذاران در رابطه با عدم صدور مجوزهای قانونی با فعال کردن ستاد سرمایه گذاری استان و ایجاد روابط با سرمایه گذاران داخلی و خارجی از طریق تشکیل همایش های سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل های اقتصادی در راستای جذب آنها برای سرمایه گذاری در استان تشکیل شده و اقدام های خوبی هم تاکنون در این راستا انجام داده است. 

** آقای عالی زاده در بخشی از مطالب خودتان به بحث سرمایه گذاری خارجی اشاره کردید، آیا در این زمینه اقدام هایی دراستان صورت گرفته و موفقیت هایی کسب شده است ؟ 
* بله تاکنون جلسات متعددی با سرمایه گذاران خارجی در استانداری و مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار و طی این جلسات قابلیت ها و جاذبه های سرمایه گذاری استان اردبیل در اختیار نمایندگان شرکت های خارجی قرار گرفته است. 
مذاکرات خوبی با هیات های اقتصادی خارجی در استان انجام گرفته و دورنمای مناسبی برای جذب سرمایه گذاران خارجی در استان ایجاد شده است ، مذاکره با هیات سرمایه گذاری کره جنوبی فعال در زمینه انرژی های نو و هتل بیمارستان ، شرکت ' آسپیراوی ' بلژیک فعال در زمینه تولید و نصب توربین های بادی ، نماینده شرکت کانادایی برای خرید یا مشارکت در شرکت سبلان پارچه و نیز آقای علی اف سرمایه گذار تبعه جمهوری آذربایجان انجام و زمینه های فعالیت آنها در استان اردبیل فراهم شده است . 

** آقای عالی زاده ، آیا در زمینه سرمایه گذاری، نمونه های تحقق یافته در استان وجود دارد، می شود به چند مورد آن اشاره بفرمایید ؟ 
* بله با پیگیری ها و جذب سرمایه گذاران طرح های خوبی در استان اجرایی شده و انتظار می رود بزودی شاهد بهره برداری آنها باشیم ، از جمله این طرح ها می توان به چندین طرح نیروگاهی، طرح های گلخانه ای از قبیل شهرک گلخانه ای در پایاب سد خداآفرین، مجتمع عالی گلخانه ای سامیان و فیروزآباد، احداث چند طرح پرورش گاو شیری از جمله مجتمع پرورش گاو شیری پنج هزار راسی آقای صفر قدرتی ، فعالیت های اقتصادی شرکت کوثر و هلدینگ تدبیر اشاره کرد. 
همچنین کشتارگاه شرکت تولیدی آرتا جوجه سبلان، فرآوری محصولات سیب زمینی نورد گستر و کارخانه نساجی ستاره اردبیل در مجموع با ایجاد 900 نفر زمینه اشتغال در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسند. 

** و دیگر اقدام های قابل توجه در زمینه های سرمایه گذاری ؟ 
* تاکنون پیش امکان سنجی 80 طرح در زمینه صنعت و معدن ، 40 طرح در زمینه گردشگری ، 40 طرح در زمینه کشاورزی با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی انجام شده است . 
همچنین تاکنون 34 جلسه تشکیل شده که از این تعداد 29 جلسه با سرمایه گذاران داخلی و پنج جلسه با سرمایه گذاران خارجی بوده و در آنها زمینه های سرمایه گذاری در استان مورد تبادل نظر قرار گرفته است. 
در این مرکز نمایندگان ثابت دستگاههای اجرایی و اداره های مسئول صدور مجوز های سرمایه گذاری هفته ای 2 بار در سازمان امور اقتصادی و دارایی استان جمع و مسایل و مشکلات حوزه سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار می دهند. 
آقای عالی زاده از وقتی که برای ارایه بخشی از خدمات دولت تدبیر و امید به مردم قرار دادید کمال تشکر را می کنیم . 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دورنما     |     توحید عالی زاده     |     سرمایه گذاری خارجی     |     اردبیل     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi