کد خبر : ۴۷۰۹۹۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان: ۹۳ درصد صادرات استان کردستان به کشور عراق است

مقیم/رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: بیشترین حجم صادرات استان کردستان با ۹۳ درصد به کشور عراق است.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، محمد دره وزمی، روز جمعه(19 آذر) در کارگروه توسعه صادرات استان کردستان که با حضور وزیر ارتباطات در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان دارای دو بازارچه سیرانبند بانه و سیف سقز و همچنین سه گمرک سنندج، باشماق مریوان و بانه است. در مجموع در هشت ماهه امسال بالغ بر 216 میلیون دلار صادرات از طریق گمرکات استان کردستان صورت گرفته و صادرات از سایر گمرکات نیز 300 مییلون دلار بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به 20 میلیون دلار واردات کالا به استان، عنوان کرد: یک میلیارد و 975 میلیون دلار ترانزیت کالا نیز در استان صورت گرفته است. در مجموع در هشت ماهه امسال 2 میلیارد و 511 میلیون دلار مبادلات مرزی در استان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد کاهش داشته است. در مدت مذکور، گمرک باشماق با 183 میلیون دلار بیشترین سهم صادرات و گمرک بانه با 6 میلیون دلار کمترین حجم صادرات استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی، بازارهای هدف صادرات استان را کشورهای عراق، افغانستان، سودان، امارت متحده عربی و هلند نام برد که بیشترین حجم صادرات استان با 93 درصد مربوط به کشور عراق است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: از 20 میلیون دلار واردات استان کردستان 5 میلیون دلار آن مربوط به گمرک سنندج و 15 میلیون دلار نیز مربوط به گمرک باشماق بوده است. 75 درصد واردات استان از کشور عراق و 10 درصد نیز از کشور پاکستان بوده است.

دره وزمی افزود: از سال 67 تاکنون 2254 کارت بازرگانی در استان صادر شده است که هم اکنون حدود 400 کارت آن فعال است. سهم بازار کشور عراق از کل صادرات کشور 14 درصد و رتبه استان کردستان در صادرات کشوری 18 است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محمد دره وزمی     |     استان کردستان     |     صادرات     |     عراق     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi