کد خبر : ۴۷۰۹۱۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵
قزاقستان، پنجشنبه این هفته میزبان هیات اقتصادی گلستان ایران

مقیم/سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو قزاقستان اعلام کرد که این کشور از روز پنجشنبه این هفته به مدت سه روز میزبان هیات اقتصادی ، بازرگانی و فرهنگی استان گلستان کشورمان خواهد بود.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، «محمود ادیب» افزود: این هیات اقتصادی ، بازرگانی و فرهنگی به ریاست «حسن صادق لو» استاندار این استان با سفر به آکتائو قزاقستان صفحات جدیدی در پرونده همکاری های این دو استان ساحلی خواهند گشود و اجرای توافقات گذشته را بررسی و پیگیری خواهند کرد . 
سرکنسول کشورمان در آکتائو اظهار داشت: هیات بزرگ اقتصادی استان گلستان 
در قالب یک هیات 35 نفره متشکل از استاندار ، مدیران بخش های خصوصی، صاحبان صنایع ، تولید کنندگان ، سرمایه گذاران ، اعضای اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان و تعدادی از مدیران کل بخش های دولتی استان به مدت دو روز ضمن دیدار با مقامات عالی استان مانگستائو قزاقستان از ظرفیت های بندری ، حمل و نقل ، انرژی ، کشاورزی ، صنعتی ، گردشگری و شیلات این استان بازدید خواهند کرد. 
ادیب افزود: بازدید از بندر تجاری بین المللی آکتائو ، منطقه ویژه اقتصادی آکتائو ، کارخانه تولید کود شیمیایی ، مزرعه پرورش ماهی ، منطقه نمونه گردشگری و طرح های کشاورزی و گلخانه ای استان مانگستائو از جمله بخش های مورد نظر برای بازدید هیات ایرانی است که در کنار برنامه های دیدار و ملاقات هیات تنظیم شده است. 
وی خاطر نشان کرد: همایش بررسی فرصت های سرمایه گذاری مشترک که در محل هتل کاسپین آکتائو تدارک دیده شده است فرصتی را فراهم خواهد ساخت تا سرمایه گذاران ، فعالان اقتصادی و بازرگانان دو استان بتوانند به صورت دوجانبه و رو در رو مذاکره کرده و نسبت به نحوه آغاز و یا ادامه همکاری ها توافق نمایند . 
در جریان این سفر تفاهم نامه جامع همکاری های اقتصادی ، بازرگانی ، فرهنگی و علمی بین استانداران به امضا خواهد رسید و در نظر است به موجب آن زمینه تسهیل در تبادل مسائل و موضوعات مهمی از جمله اطلاعات ، برگزاری نمایشگاه های اختصاصی و تخصصی اقتصادی، تاسیس شرکت های مادر تخصصی، مدیریت صادرات و دانش بنیان در حوزه های مختلف فراهم شود.
انعقاد قراردادهای همکاریهای مشترک در خصوص تولید و تکثیر ماهیان خاویاری و آبزی پروری (ماهی و میگو)، ساخت پایانه، انبار و سردخانه های مواد غذایی، سیلو و پایانه غلات در مناطق ویژه و آزاد دو طرف، تبادل گروه های هنری و فرهنگی ، برگزاری هفته های فرهنگی و تداوم پرواز مستقیم بین آکتائو و گرگان از دیگر برنامه هایی است که بین دو طرف بررسی و توافق خواهد شد. 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو افزود: علاوه بر تفاهم نامه جامع ، بین استانداران ، مدیران کل ورزش دو استان نیز یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تبادل کارشناس متخصص ، داور و مربی در زمینه تربیت بدنی ، ورزش همگانی و علوم پزشکی ، تبادل تیم های ورزشی ، شرکت در مسابقات و رویدادهای ورزشی یکدیگر ، برگزاری اردوهای دوستانه ورزشی و تبادل تجارب و دانش فنی در زمینه‏ زیرساخت ها و تجهیزات ورزشی امضاء خواهند کرد.
ادیب در تشریح اهمیت استانهای گلستان و مانگستائو در تنگتر شدن روابط دو کشور گفت: به واسطه میزبانی مردم گلستان از حدود 15 هزار نفر از قزاق تبارهای مقیم این استان در بیش از یک قرن و با فراهم شدن امکان دیدار اقوام قزاق ساکن در این دو منطقه با یکدیگر در ابتدای استقلال جمهوری قزاقستان در سال 1991 ، این دو کشور به نوعی طلیعه داران روابط دو کشور محسوب می شوند. 
وی تصریح کرد: علاوه بر این قرابت مردمی و اشتراکات و مشابهت های تاریخی ، فرهنگی و جغرافیایی متعددی ، موجبات تحکیم روابط و مراودات این دو استان را فراهم ساخته است . 
ادیب یادآور شد: آیین تاریخی فرهنگی نوروز و دریای خزر از شاخصه های ممتاز پیوند این دو منطقه است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : آکتائو     |     هیات اقتصادی گلستان ایران     |     حسن صادق لو     |     محمود ادیب     |     هیات اقتصادی     |     میزبان     |     گلستان     |     قزاقستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi