کد خبر : ۴۷۰۸۲۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵
رئیس اتاق بازرگانی استان همدان: مرکز تجاری ایران در غنا تاسیس می‌شود

مقیم/رئیس اتاق بازرگانی استان همدان از تاسیس و راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در غنا خبر داد و گفت: این مرکز در راستای تسخیر بازارهای کشور غنا با وجود رقبای قوی تاسیس می‌شود.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، علی اصغر زبردست صبح امروز در صبحانه کاری فعالان اقتصادی همدان درباره سفر اخیر هیئت تجاری همدان به کشور غنا اظهار داشت: همان طور که می‌دانید مطالعات متعدد و مذاکرات بسیاری برای ارزیابی ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری کشور غنا و نسبت آن با مزیت‌ها و امکانات کشور ایران توسط اتاق انجام پذیرفت.

وی افزود: دیدارهای متعددی بین مسئولان اتاق بازرگانی، فعالان اقتصادی استان و نمایندگان سیاسی و اقتصادی غنا اعم از سفیر، کاردار، نمایندگان پارلمان و تجار و بازرگانان آن کشور صورت گرفت و نتیجه آن این بود که امکانات و پتانسیل‌های زیادی برای مبادلات اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.

غنا هدف اقتصادی و صادراتی بخش خصوصی همدان

زبردست بیان کرد: به همین دلیل کشور غنا در کنار چند کشور دیگر به عنوان هدف اقتصادی و صادراتی انتخاب شده است اما برای عملیاتی شدن برنامه‌ها طبیعتا نیاز به هماهنگی و مذاکرات وجود دارد که سفر اخیر با این هدف انجام شد.

وی تصریح کرد: دو تیم از اتاق بازرگانی همدان تاسیس و راه‌اندازی مرکز تجاری در غنا و بررسی زمینه‌های ایجاد کشت یکپارچه و فراسرزمینی در آن کشور را پیگیری می‌کردند.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به دیدار سفیر ایران در غنا عنوان کرد: دیدار با نماینده جهاد در غنا نیز دیدار بسیار مفیدی بود از این حیث که هیئت در جریان کارهای صورت گرفته توسط این مرکز به خصوص در حوزه کشاورزی قرار گرفت و ظرفیت‌های موجود نیز به خوبی تبیین شد.

وی تصریح کرد: دفتر جهاد در غنا سابقه‌ای 27 ساله دارد و یکی از قدیمی‌ترین‌هاست که می‌توان با استفاده از سابقه و تجارب و اعتبار آن، بستر مساعدی برای فعالیت اقتصادی بخش خصوصی کشور در غنا ایجاد کرد.

زبردست با بیان اینکه دیدارهایی با نمایندگان پارلمان، رئیس خانه معدن غنا و رئیس سازمان معدن آن کشور انجام شد افزود: مذاکراتی نیز با چند نفر از تجار و تولیدکنندگان عمده آن کشور نیز انجام شد که روی هم رفته می‌تواند راهی برای حضور قدرتمند فعالان اقتصادی کشور به ویژه کارآفرینان همدانی در غنا باز کند.

وی با اشاره به اینکه شهر کوماسی که دومین شهر بزرگ غنا و مرکز تجاری این کشور است هم در برنامه بازدید قرار داشت تصریح کرد: در این شهر چند مرغداری مورد بازدید قرار گرفت که ساختمان آنها احداث شده اما هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند.

ارائه پیشنهاد راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی در غنا

رئیس اتاق بازرگانی همدان بیان کرد: یکی از موانع راه‌اندازی این مراکز فقدان وجود کشتارگاه صنعتی و مدرن در اطراف آنها بود که اتفاقا در مورد ساخت و تجهیز کشتارگاه نیز مذاکراتی صورت گرفت و پیشنهاد اولیه ارائه شد تا طرف مقابل بررسی‌های خود را انجام دهد.

وی بیان کرد: حضور در یک کشور خارجی با هدف کسب و کار و تجارت قطعا امر پر مشغله‌ای است و سختی‌های خاص خود را دارد و نباید تصور کرد که بدون تلاش، کوشش، صبر و بردباری می‌توان به هدف رسید کما اینکه در هر کشوری این مولفه‌ها برای به نتیجه رساندن کار لازم است.

زبردست عنوان کرد: بنابراین ضمن اطلاع از مشکلات کار که مهم‌ترین آنها مسافت زیاد، اختلافات فرهنگی و آب و هوایی میان ایران و غناست بر این باور هستیم که آن کشور و کشورهای همجوار آن مانند سیرالئون فرصت‌های بسیاری برای کسب درآمد و تولید ثروت دارند که تاکنون مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.

عرصه رقابت در غنا تنگ شده است

وی افزود: هر چند اگر دیر اقدام شود قطعا این فرصت‌ها توسط کشورها و شرکت‌های چند ملیتی بزرگ شکار می‌شوند چنانکه هم اکنون چین در تلاش است تا با حضور در بازارهای غنا جای پای خود را محکم کند. اروپایی‌ها هم اقداماتی انجام داده‌اند. ترک‌ها و عرب‌ها نیز دندان تیز کرده‌اند تا فرصت‌های بکر بازارهای غنا را از آن خود کنند.

زبردست در پاسخ به سوال یکی از فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه با این حساب عرصه رقابت در حال تنگ شدن است گفت: بله و متاسفانه شتاب آن نیز بسیار بیش از پیش‌بینی‌های ماست که به همین خاطر در ملاقات با سفیر از وی خواسته شد نسبت به ایجاد خط مستقیم کشتیرانی بین ایران و غنا پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

وی تصریح کرد: پیش‌تر سازمان کشتیرانی قول مساعد در این زمینه داده است اما تا‌کنون این مهم عملیاتی و اجرایی نشده است و از این روز از سفیر ایران در غنا خواسته شد تا تمرکز ویژه ای بر این حوزه داشته باشند.

خط کشتیرانی ایران-غنا ایجاد شود

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان عنوان کرد: همچنین در کنار ایجاد خط کشتیرانی، مذاکراتی برای ایجاد بانک مشترک ایران و غنا با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سفر ظریف وزیر امور خارجه صورت گرفته که اجرایی شدن آن نیازمند پیگیری است.

وی بیان کرد: در کنار این اقدامات پیشنهاد شد که دولت ایران یک خط اعتباری برای تشویق بازرگانان و سرمایه‌گذاران به توسعه مناسبات با غنا باز کند چراکه علاوه بر فعالیت‌هایی که می توان در غنا انجام داد، کالاها و محصولات زیادی در آن کشور وجود دارد که می‌تواند نیاز صنایع داخلی را تامین کند.

زبردست با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد خط مستقیم کشتیرانی ابتدا برای تسهیل صادرات ارائه شده است اظهار داشت: کشور غنا بسیاری از کالاهای مصرفی و خوراکی را وارد می کند اگر خط مستقیم کشتیرانی بین ایران و غنا ایجاد شود، می‌توان بخشی از نیازهای آن کشور را با کالاهای داخلی که مزیت رقابتی دارند، تامین کرد.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه صنایع غذایی و مواد بهداشتی و شوینده ساخت ایران می‌تواند جای خود را در بازار غنا باز کند و بخشی از نیازهای شهروندان آن کشور را پوشش دهد، به‌ویژه آنکه قیمت‌های تمام شده این کالاها در ایران بسیار پایین‌تر از نمونه‌های خارجی است و کیفیت بالایی هم دارند.

رئیس اتاق بازرگانی همدان درباره ایجاد مرکز تجاری در غنا نیز گفت: در دیدارهایی که قبل از سفر به غنا با خسروتاج رییس مرکز تجارت ایران و مالکی سفیر جدید ایران در غنا داشتم، ایده ایجاد یک مرکز تجاری در غنا مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت.

تسخیر بازارهای غنا هدف تاسیس مرکز تجاری

زبردست بیان کرد: با این حال نظرات متفاوتی در مورد نحوه ایجاد و فعالیت آن وجود دارد اما هدف از تاسیس مرکز تجاری تسخیر بازارهای کشور غنا و معرفی کالاهای ایرانی است تا متقاضیان بتوانند به راحتی خرید عمده خود را انجام دهند.

وی افزود: در کنار این ایده ایجاد نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی با محوریت شرکت نمایشگاه‌های همدان نیز در دستور کار قرار دارد که امید است به فرجام برسد.

کشاورزان همدانی در غنا کشت می‌کنند

زبردست تاکید کرد: در جریان سفر به غنا از دو مزرعه بزرگ که برای مشارکت با کشاورزان ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند و حتی حاضر هستند زمین خود را با شرایط خوبی واگذار کنند بازدید به عمل آمد.

وی تصریح کرد: همان طور که می‌دانید کمبود منابع آب در کشور و فرسایش خاک این ضرورت را به وجود آورده که ایران به سمت کشت فراسرزمینی حرکت کند و بدین ترتیب بتواند علاوه بر صرفه‌جویی و حفظ منابع آبی خود، کالاهای استراتژیک و حیاتی را تولید و امنیت غذایی خود را ارتقا بخشد و همچنین در کنار آن به تامین مواد اولیه صنایع تبدیلی غذایی همت گذارد.

رئیس اتاق بازرگانی همدان بیان کرد: همچنین مذاکرات اولیه‌ای برای تامین گاز و قیر در غنا صورت گرفت که قرار شده است این مذاکرات از کانال اتاق بازرگانی استان همدان در آینده تداوم یابد.

زبردست با اشاره به اینکه در زمینه ساختمان و صنعت احداث هم مطالعات میدانی خوبی انجام گرفت گفت: در صورت ایجاد زیرساخت‌هایی که به آن اشاره کردم فضا برای فعالیت اقتصادی در غنا مهیا باشد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مرکز تجاری ایران     |     علی اصغر زبردست     |     غنا     |     همدان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi