کد خبر : ۴۷۰۴۴۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵
دستاوردهای اقتصادی سفر رییس جمهور به البرز

مقیم/هفته گذشته رئیس‌جمهور و هیئت همراهش به استان البرز سفر کردند که این سفر دستاوردهایی از جمله افتتاح خط تولید فولاد زنگ نزن پزشکی، بهره‌برداری از پلی‌کلینیک البرز، گشایش ۲ هتل در منطقه گردشگری طالقان، بهره‌برداری از ۱۰ طرح صنعتی به همراه داشته است.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، در این سفر رئیس جمهور خبرهای خوشی برای اهالی استان البرز به همراه داشت؛ از جمله آنکه در این سفر ۴۰ طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر ۹۹۵ میلیارد تومان تصویب تصویب شد که همه آنها در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
برخی از اهم دستاوردهای رئیس‌جمهوری به این استان به این شرح است:

افتتاح خط تولید فولاد زنگ نزن پزشکی

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که از همراهان سفر استانی رئیس‌جمهور به کرج بود در این سفر خط تولید فولاد زنگ نزن ۳۱۶ پزشکی در پژوهشگاه مواد و انرژی کشور واقع در مشکین دشت استان البرز را افتتاح کرد.

فولاد زنگ نزن پزشکی ۳۱۶ در ساخت ایمپلنت‌های استخوانی استفاده می‌شود؛ این نوع ایمپلنت که به پلاتین نیز معروف است، بیشترین کاربرد را در بین فلزات پزشکی دارد.

طبق آنچه مسئولان مربوط گزارش داده‌اند تا کنون، تمامی مواد اولیه فولاد زنگ نزن پزشکی ۳۱۶ از خارج خریداری و این ماده خارجی در کشور با ماشین کاری به ایمپلنت تبدیل و به بازار عرضه می‌شد چرا که به علت حساسیت بالای ترکیب شیمیایی، ساختار و استحکام فولاد زنگ نزن پزشکی ۳۱۶، تولید آن با فناوری خاصی باید صورت گیرد که متاسفانه تاکنون این فولاد در کشور تولید نشده بود، همین فناوری سطح بالا و خاص موجب شده که قیمت ماده اولیه وارداتی گران تمام شود و در نتیجه ایمپلنت با قیمت بالایی به دست مصرف کننده برسد.

این ماده خارجی از یک طرف کالای قاچاق وارد کشور می‌شود و از طرف دیگر، در نهایت مواد فلزی تقلبی و غیراصل نیز روانه بازار می‌شود ولی حالا با شروع تولید این فولاد در پژوهشگاه مواد و انرژی، میزان قیمت تمام شده کالا کاسته شده و جای امیدواری وجود دارد که این فولاد با کیفیت بالا و تایید وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد در اختیار تولیدکنندگان ایمپلنت قرار گیرد.

در حال حاضر قرارداد چند تنی این فولاد بین پژوهشگاه مواد و انرژی و سازندگان ایمپلنت منعقد شده است.

بهره‌برداری از پلی‌کلینیک البرز

همچنین همزمان با سفر رئیس‌جمهوری به استان البرز، پلی‌کلینیک تخصصی متعلق به تامین اجتماعی شهرستان فردیس با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بهره‌برداری رسید.

این پلی کلینیک که به نام شهید محمدحسین فهیمده نامگذاری شده با ۳۰۰۰ مترمربع زیربنا در پنج طبقه در مدت سه سال ساخته شده است. اورژانس، اتاق عمل سرپایی، آزمایشگاه، سونوگرافی، دندانپزشکی، رادیواوژی، مامایی، داروخانه از جمله بخش های این پلی‌کلینیک تخصصی است.

افتتاح عملیات اجرایی ساخت مجموعه هتل بیمارستان در فردیس

همچنین در این سفر استانی با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ملیات اجرایی ساخت مجموعه هتل‌بیمارستان در شهرک وحدت فردیس آغاز شد.

این مجموعه شامل یک هتل پنج ستاره برای اقامت، بیمارستان ۲۸۰ تختخوابی و یک هتل آپارتمان است که در زمینی به مساحت ۲۳ هزار مترمربع و با اعتبار اولیه ۴ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی ساخته می شود.

بیمارستان این مجموعه در ۱۷ طبقه، هتل با ۱۷ طبقه و هتل آپارتمان در ۱۵ طبقه ساخته می شود که مکان های پذیرایی آن ۷۰۰ نفر در روز است.

همچنین هتل پنج ستاره این مجموعه دارای سالن های پذیرایی، سالن همایش به ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، امکانات ورزشی و آب درمانی است.

آغازعملیات اجرایی اولین هتل تخصصی کشور
همچنین در این سفر عملیات اجرایی نخستین هتل تخصصی پنج ستاره کشوربا حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کرج آغاز شد.
این هتل پنج ستاره درزمینی به مساحت ۶۳ هزار متر مربع در منطقه عظیمیه کرج و با پیش‌بینی حجم سرمایه‌گذاری حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال عملیات اجرایی آن توسط بخش خصوصی آغاز شده است.

این مجموعه با زیر بنای حدود ۴۲ هزارو ۸۳۱ متر مربع دارای ظرفیت اقامتی بیش از ۲۵۰ هزار نفر در سال است که بخش اقامتی آن دارای ۲۵۰ اتاق و رویکرد اصلی آن با مراکز همایش‌های متعدد است که نخستین هتل تخصصی همایشی کشور محسوب می‌شود. پیش بینی اشتغال بخش گردشگری آن به صورت مستقیم ۲۵۰ نفر و به صورت غیر مستقیم بیش از ۵۰۰ نفر است. این مجموعه دارای بخش های اقامتی، پذیرایی، ورزشی، تفریحی، توریستی، تجاری و مرکز همایش‌ها است.

گشایش دو هتل در منطقه گردشگری طالقان


همچنین همزمان با سفر کاروان رئیس‌جمهوری و هیئت همراه به استان البرز، ۲ مکان پذیرایی(هتل)، با حضور وزیر ورزش و جوانان در شهرستان گردشگری طالقان استان البرز به بهره‌برداری رسید.

در آیین گشایش این مکان‌ها اعلام شد یکی از هتل‌ها با سازه چوبی و با زیربنای یک هزار متر مربع در چهار طبقه و با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث و  همچنین هتل دیگر با ۳۲ سوئیت و با سرمایه بخش خصوصی در طالقان به بهربرداری رسیده است.

 آغاز ساخت نمایشگاه بین‌المللی البرز

همچنین همزمان با سفر هیات دولت به استان البرز، عملیات احداث ساختمان نمایشگاه بین المللی در منطقه اقتصادی فرودگاه پیام با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد. این نمایشگاه در زمینی به مساحت ۷۰ هکتارو با اشتغالزایی ۱۰۰ نفر و سرمایه ۲ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود.

معرفی توانمندی‌های تولیدی و صنعتی، خدماتی و کشاورزی استان البرز از اهداف احداث این نمایشگاه است.

استان البرز دارای ۳۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ است که بخشی از تولید این صنایع صادراتی است. این استان دارای ۷۵ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی حاصخلیز است که بخش عمده تولیدات آن در این بخش به خارج از کشور صادر می‌شود.

منطقه اقتصادی پیام در حاشیه فرودگاه بین‌المللی پیام کرج فعالیت دارد.

افتتاح ۹ طرح ارتباطات

همچنین در این سفر مراسم افتتاح پروژه‌های ICT استان البرز، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونان وی و مسوولان  ICT استانی انجام شد.

این پروژه ها شامل افتتاح طرح تجهیز روستاهای استان البرز به اینترنت پرسرعت توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که  از جمله اهداف این طرح می‌توان به کاهش شکاف دیجیتالی در مناطق روستایی و ایجاد توازن منطقه‌ای، توسعه کسب‌ کارهای نوپای مبتنی بر فناوری اطلاعات وایجاد عدالت اجتماعی و ارائه امکانات و تکنولوژی‌های یکسان برای کاربران نهایی اشاره کرد.

افتتاح مرکز داده استانی  از دیگر طرح های ICT استان البرزاست که توسط  سازمان فناوری اطلاعات ایران به مرحله اجرارسیده است. این طرح ها با هدف نگهداری متمرکز و امن داده‌های دستگاهای اجرایی استان و شرکتهای خصوصی، استقرار شبکه ملی اطلاعات، توسعه کسب و کار و اشتغال‌زایی کسب و کارهای نوپا با رویکرد کاهش سرمایه اولیه و همچنین متمرکزسازی و جلوگیری از سرمایه گذاری موازی و جزیره‌ای اجرا می‌شود.

بهره برداری از ۱۰ طرح صنعتی


همچنین همزمان با سفر رئیس جمهوری به البرز از ده طرح صنعتی بهره‌برداری شد.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این زمینه توضیح داده است: از طریق ارتباط با ویدئو کنفرانس ۱۰ طرح صنعتی به سبب حضور رئیس‌جمهوری در استان البرز مورد بازدید و بهره برداری قرار گرفت که تولید فرآورده‌های نفتی با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیاد تومان توسط بخش خصوصی و ۳ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی از جمله این پروژه‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه تولید کنتور هوشمند برق در ساوجبلاغ با ظرفیت ۲ میلیون تن کنتور هوشمند از جمله این پروژه‌ها بوده گفته است: صادرات به کشورهای خارجی شروع شده و درصدد توسعه بازارهای صادراتی هستیم. تولید لوله‌های آلمینیومی و فولاد در اشتهارد هم آماده بهره برداری است.

وی اظهار کرده است: بسته بندی آب معدنی و آب درمانی با ۶۰۰۰ تن ظرفیت در سال از دیگر پروژه های مذکور محسوب می شود. تولید انواع داروی پوستی در اشتهارد با حدود ۲۱ تن و ۵۱۴ هزار عدد دارو صورت گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که این پروژه ها در مجموع پروژه های با اعتباری بالغ بر ۳۱۰ میلیارد تومان بستر اشتغال یک هزار نفر را فراهم کرده است، خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی ۷ پروژه دیگر آغاز شده است.

همچنین عملیات اجرایی ایجاد سایت نمایشگاهی دائم استان البرز در ۴۷ هکتار زمین آغاز شد و ظرف یک سال بهره برداری از فاز یک این نمایشگاه محقق می شود.

بهره برداری از فاز اول پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر جدید هشتگرد

همچنین در جریان این سفر فازنخست پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرجدید هشتگرد استان البرز باحضور معاون حقوقی رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

راه اندازی فازنخست این تصفیه خانه در جهت حل مشکل آلودگی زیست محیطی و تخلیه فاضلاب خام در اراضی شهرستان ساوجبلاغ بوده است. همچنین با اجرای این طرح این امیدواری وجود دارد که بخشی از آب مورد نیاز فضاهای سبز شهر جدید هشتگرد، بخش کشاورزی و صنایع استان البرز تامین شود.

گشایش کارخانه نانوکاتالیست در گرمدره کرج

همچنین در این سفر استانی واحد تولیدی نانوکاتالیست با حضورمحمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت در منطقه گرمدره شهرستان کرج گشایش یافت. این واحد تولیدی صنعتی با تولید ۲۲۰۰ تن نانوکاتالیست درروز برای ۸۵ نفر اشتغال ایجاد کرده است. برای ساخت و راه اندازی این واحد تولیدی و صنعتی ۱۸۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

راه اندازی ۳ واحد تولیدی و صنعتی در اشتهارد

در سفر رییس جمهور و هیئت همراه به استان البرز، بهره برداری از ۳ واحد تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی اشتهارد آغاز شد.

این واحدها که با حضور محسن صالحی نیا، معاون امور صنایع و اقتصادی صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رسید، در زمینه پتروشیمی و صنایع دارویی فعال هستند.

برای راه اندازی این واحدها، ۱۵۲۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی و سرمایه بخش خصوصی هزینه شده است که با بهره برداری از آن‌ها ۱۶۲  نفر مشغول بکار شدند.

آغاز عملیات احداث شهرک صنعتی اشتهارد د و عملیات احداث شهرک صنعتی اشتهارد ۲ در استان البرز

این شهرک یک‌هزار هکتار وسعت دارد و در فاز اول ۲۴۰ هکتار آن با ۶۰ لیتر آب در ثانیه به استقرار یک هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی و صنعتی اختصاص خواهد یافت.

راه‌اندازی طرح بزرگ آبیاری نوین کشاورزی در نظرآباد

همزمان با سفر رییس‌جمهوری به استان البرز، طرح بزرگ آبیاری نوین کشاورزی عصر چهارشنبه در آیینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان نظرآباد راه اندازی شد.

در آیین گشایش این طرح اعلام شد که طرح آبیاری نوین به مساحت ۱۱۱ هکتار با روش آبیاری بارانی کلاسیک ثابت در نظرآباد استان البرز اجرا شده است.

برای اجرای این طرح ۱۱۰ هزار و ۸۰ میلیون ریال هزینه شده که ۵۵۴۰ میلیون ریال آن به صورت بلاعوض توسط دولت پرداخت شده است.

بهره‌برداری از ۱۳  طرح کشاورزی در البرز

همزمان با سفر کاروان رئیس‌جمهوری و هیئت همراه به استان البرز، بهره‌برداری از ۱۳ طرح کشاورزی روز چهارشنبه با حضور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این استان آغاز شد.

این طرح ها با صرف یکهزارو ۱۱۰ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۷۷۷ نفر به بهره برداری رسید.

۷۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات اجرای این طرح ها توسط بخش خصوصی تامین شده است.   این طرح‌ها در زمینه روش‌های نوین آبیاری، صنایع تبدیلی، فرآوری محصولات کشاورزی، صنایع مرغداری، توسعه باغ ها، گلخانه، توسعه زیر ساخت های بخش کشاورزی اجرا شده است.
علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در آیین گشایش این طرح ها گفت: کشور ما ۱۵ سال است که دچار خشکسالی شده وموضوع آب از چالش هایی است که باید مدیریت شود.   ۵۰۰ میلیون دلار امسال در بخش توسعه آبیاری نوین از صندوق توسعه ملی تامین شده است.
اکبری گفت: در سه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار برای آبیاری کشور هزینه شده است که در هیچ دولتی اینقدر سرمایه گذاری نشده بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دستاوردهای اقتصادی     |     سفر استانی     |     البرز     |     دکتر حسن روحانی     |     رئیس جمهور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi