کد خبر : ۴۷۰۴۳۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵
روایت سردار حاجی‌زاده از جدیدترین توانمندی‌های موشکی ایران ماهواره‌بر سیمرغ سنگین‌ترین ماهواره‌ها را به فضا می‌برد/۶ ماهه موشک می‌سازیم

مقیم/فرمانده هوا و فضای سپاه با تأکید بر اینکه هیچ‌یک از هزاران موفقیت ایران از طریق سازش به‌دست نیامده است، گفت: اگر در دوران دفاع مقدس به درخواست دشمن تن می‌دادیم، مرز ایران و عراق از اهواز رد شده بود.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از تبریز، سردار امیرعلی حاجی‌زاده در همایش ملی «مانور قدرت» که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، با اشاره به خاطره‌ای از شهید شفیع‌زاده به‌عنوان فرمانده تبریزی توپخانه سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: شهید شفیع‌زاده از بنیان‌گذاران اصلی توپخانه بودند که سهم مهمی در ساخت نخستین موشک‌های زمین به زمین داشتند و کادر این تیم را از نیروهای غیرت مند آذربایجان انتخاب کرده بودند.

وی در ادامه، بسیج را یکی از معجزات ولایت‌فقیه و امام خمینی دانست و افزود: 9 ماه پس از انقلاب و 10 ماه قبل از جنگ دستور تشکیل بسیج را دادند که اگر این نبود، معلوم نبود سرنوشت دفاع مقدس به کجا می‌انجامید.

بسیج نه تنها باعث نجات ایران شد، بلکه به سایر کشورها صادر شد

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تأکید بر اینکه بسیج نه تنها باعث نجات ایران شد، بلکه به سایر کشورها صادر شد، گفت: حشد الشعبی در عراق و سوریه نقش مهمی در مقابله با تکفیری‌ها و داعش دارد که الگوی بومی بسیج است، ضمن اینکه حزب‌الله هم کپی کاملی از سپاه و بسیج است.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه امروزه ارتش‌های کلاسیک بدون کمک نیروهای مردمی قادر به موفقیت در جنگ نیستند، تصریح کرد: ایران قریب به 4 دهه درگیر این موضوع بود که این تجربه به سایر کشورها منتقل شد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه موشک‌های پیچیده ولی توقف در برخی امور ساده کشور، ابراز داشت: بسیجیان و جوانان باید به دنبال پاسخ به این سؤال باشند که چرا در برخی موارد به خوبی پیشرفت کردیم ولی در مواردی به شدت توقف و عدم پیشرفت را داریم که اگر این سؤال پاسخ داده شود، صد در صد مشکلات ما حل می‌شود چراکه بسترهایی را که داریم بسیاری از کشورها ندارند.

 نیروی انسانی جوانی را که ما داریم بسیاری از کشورها ندارند

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه رهبری حکیم، ملت غیور، نیروی انسانی نخبه و ایثارگر، منابع انرژی، معادن، جغرافیا و دسترسی به آب‌های آزاد را هیچ کشوری به اندازه ایران ندارند، تصریح کرد: نیروی انسانی جوانی را که ما داریم بسیاری از کشورها ندارند.

فرمانده هوافضای سپاه با اشاره به اینکه دفاع مقدس تهدیدی بود که تبدیل به فرصت شد، ابراز داشت: در دوره قبل از انقلاب به شاه موشک زمین به زمین ندادند و نیاز جنگ به ما دیکته کرد که باید توانمند شویم لذا به دنبال ساخت موشک رفتیم.

وی با بیان اینکه در کشورهای صنعتی ابتدا طراحی می‌کنند و سپس اجزا را از جاهای مختلف آورده، مونتاژ کرده و نیازی به ساخت آنها ندارند، تصریح کرد: در حوزه‌های نظامی ما مجبور بودیم علاوه بر طراحی زیرمجموعه‌ها، تا پیچ تجهیزات را خودمان بسازیم که ساختیم و موفق شدیم.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب تا امروز تحریم تسلیحاتی داشتیم، داریم و خواهیم داشت، گفت: قبلاً مشکل فقط تحریم خرید بود ولی امروز با پیشرفت‌های شگرفی که داریم، مشکل تحریم فروش تولیدات خود را داریم. مواد و مصالح را به ما ندادند، دانش طراحی را هم نداشتی مولی با ایستادگی، مقاومت، عزم، اراده و ایثار قدم به قدم و دقیق‌تر بگویم میلیمتر به میلیمتر پیش رفتیم.

وی افزود: بارها محصول را برای آزمایش می‌بردیم ولی جواب نمی‌گرفتیم ولی مهم این بود که امثال شهید تهرانی مقدم متوقف نشدند و این شکست را مبدأ حرکت بعدی قرار دادند.

فرمانده هوافضای سپاه، با بیان اینکه امروز به حدی رسیدیم که بر اساس خواست و موقعیت جغرافیایی و بومی ایران محصول تولید می‌کنیم، ادامه داد: در خانواده موشک زمین به زمین مانند شهاب که تولیدشان متوقف شد، دیگر موشک کپی نداریم، موشک‌های ساخت چین و روسیه با وضعیت جغرافیایی ایران مطابقت نداشت که بومی آنها را طراحی، اجرا و آزمایش کردیم.

 فاصله تبدیل ایده به محصول را در هوا و فضای سپاه از 10 سال به 2 سال و در برخی موارد به 6 ماه رسانده‌ایم

این مقام ارشد نظامی کشور با تاکید بر اینکه در گذشته تبدیل ایده به محصول 10 سال طول می‌کشید، اظهار داشت: این فاصله به دو سال رسیده  و حتی در برخی موارد فوری در 6 ماه طراحی، اجرا، آزمایش و تولید انبوه شد کسی فکرش را نمی‌کرد به این مرحله برسیم.

وی گفت: اولین پهبادها که طراحی شد، موتور ندادند و موتور موجودی که داشتیم از زمین بلند نمی‌شد، ولی موتور را ساختیم، هدایت و کنترل را ندادند، بدنه سبک را ندادند، لینک‌های ارتباطی و... را ندادند و ما ساختیم. امروز در حوزه دفاعی وضعیت این گونه است که هر نیازی داشته باشیم هیچ محدودیتی نداریم و نیازمندی روی کاغذ، به مرحله عمل می‌رسد.

سردار حاجی زاده با طرح این سؤال که آیا امروز فناوری بخش نظامی و تسلیحات پیچیده است یا غیر نظامی؟ تصریح کرد: در بسیاری از بخش‌های غیر نظامی مطلقاً مانند نظامی پیچیدگی نداریم، چرا در اقتصاد و ... موفقیت چندانی نداریم ولی در حوزه نظامی موفق شدیم؟

وی با اشاره به اینکه «مدیریت جهادی»، «نگاه و تکیه به داخل»، «اقتصاد مقاومتی» و... را مقام معظم رهبری سال‌هاست که مطالبه می‌کنند، ابراز داشت: چرا در کارهای ساده گیر کردیم ولی معضلات بزرگ را حل می‌کنیم؟

 با توسل به دامان آمریکا ضعف و ناتوانی خود را برملا  نکنید/ از گرگ‌ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نکنید

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: ماهواره‌بر سیمرغ که اجازه رسانه‌ای کردن آن را به صورت عمومی ندادند، سنگین‌ترین ماهواره‌ها را به فضا می‌برد و صدها نمونه دیگر که رسانه‌ای نکردیم. لذا مسیری که مسیر درست و روی ریل درست باشد و نجات بخش اقتصاد را باید پیدا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها نه تنها به ایران بلکه سایر کشورها نمونه‌ای نداریم که مشکلشان را حل کرده باشد، سخنان امام خمینی (ره) را یادآور شد و گفت: با توسل به دامان آمریکا ضعف و ناتوانی خود را برملا  نکنید و از گرگ‌ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نکنید، ابرقدرت‌ها به محض اینکه منافعشان اقتضاء کند، شما و قدیمی‌ترین دوستانتشان را قربانی می‌کنند.

سردار حاجی‌زاده در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ یک از هزاران موفقیت ایران از طریق سازش به دست نیامده است، گفت: اگر در دوران دفاع مقدس به درخواست دشمن تن می‌دادیم، مرز ایران و عراق از اهواز رد شده بود.

این مقام ارشد نظامی با بیان اینکه رفتار با دشمن را از آمریکا باید یاد بگیریم و اینکه با ایران چگونه برخورد می‌کنند، ابراز داشت: در آمریکا سرفصل درسی دارد با نام «مذاکره با دشمن» که بر اساس آن، برخی امتیازات قدیمی که گرفته‌اند را با منت پس می‌دهند و امتیاز جدیدی می‌گیرند و این دقیقاً همان کاری است که در برجام رخ داد.

وی خطاب به منتقدان اختصاص اعتبارات به تقویت نظامی کشور، تصریح کرد: اگر هزینه کردن در زمینه نظامی اسراف است، بیش از 8 هزار کیلومتر مرز زمینی داریم، تنها 10 کیلومتر را در اختیارشان قرار می‌دهیم و بروند با مذاکره تأمین امنیت کنند، به شرط اینکه شبانه تماس نگیرند که به کمکشان برویم.

 تا زمانی که کاسه گدایی به سمت غرب دراز می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم

سردار حاجی‌زاده با تاکید بر اینکه باید با تکیه بر توان داخل کشور، مشکلاتمان را حل کنیم، ابراز داشت: این جوانان برای هر کشوری فرصتی بی نظیر است، برای ما با مشکل بیکاری به تهدید تبدیل شده است، تا زمانی که کاسه گدایی به سمت غرب دراز می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه امروز رادارهایی در ایران ساخته می‌شود، با کیفیت 10 برابر موجود در بازار و قیمتش یک سوم ارزان‌ترین کشور فروشنده آن است، ادامه داد: تا قبل از انقلاب تونل سازی راه‌سازی و سد‌سازی و... توسط خارجی‌ها بود، آن‌هایی که ریسک کردند و پیش رفتند، توان داخلی را جدی گرفتند، به این موفقیت دست یافتند وگرنه مطمئن باشید الان در حوزه خدمات مهندسی تحریم بودیم.

مسئولی که اول به دنبال جیب خود باشد نمی‌تواند موفقیتی برای کشور حاصل کند

فرمانده هوافضای سپاه، تاکید کرد: همه چیز را نمی‌توانیم از دولت بخواهیم، باید خود مردم هم کاری بکنند، شما در تبریز یک دولت کوچک هستید که پرونده آذربایجان شرقی مملو از اقدامات ارزشمند است، باید حرکت از پایین به بالا باشد که در حوزه موشکی اینگونه بود، دربسیاری از حوزه‌ها باید شناسایی و ورود کرد تا از پایین به بالا اقدام کنیم و نتیجه بگیریم.

این مقام ارشد نظامی کشور، با بیان اینکه با این وضعیت اقتصادی کشور، معلوم نیست از مرکز کشور کار بزرگی صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: باید از پایین موانع و مشکلات را شناسایی کرده و اقدام کرد. نمونه اقدام مردمی اجرای مراسم عظیم اربعین است که کدام دولت می‌تواند در اربعین چنین سازماندهی‌ای بکند، مردم پای کار آمدند و هرچه داشتند پای کار آوردند. لذا اگر در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... هم اینگونه عمل کنیم موفق خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولی که اول به دنبال جیب خود باشد و سپس به فکر کشور و توسعه و پیشرفت آن، نمی‌تواند موفقیتی حاصل کند، تصریح کرد: شرط اول ایثار و گذشت است، الگوی موفق حوزه دفاعی و نظامی را باید در حوزه اقتصادی و... هم پیاده کنیم که نیازمند حرکت جمعی است و قول می‌دهم با این اقدام مشکلات کشور یکی پس از دیگری حل می‌شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مانور قدرت     |     سردار امیرعلی حاجی‌زاده     |     ماهواره‌بر     |     سیمرغ     |     موشک     |     فضا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi