کد خبر : ۴۶۹۹۱۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵
چرا سرمایه‌گذاران از قم فراری‌اند؟

مقیم/چرا سرمایه‌گذاران از استان قم فراری هستند؟ این پرسشی است که این روزها و هفته‌ها و ماه‌ها در جلسه مختلف مسئولان استان قم و نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گزارش مقیم به نقل از پارسینه، چرا سرمایه‌گذاران از استان قم فراری هستند؟ این پرسشی است که این روزها و هفته‌ها و ماه‌ها در جلسه مختلف مسئولان استان قم و نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
 
ماجرا از این قرار است که در حال حاضر استان قم فاقد بیمارستان مجهز است و زائران داخلی و خارجی و مردم این استان برای درمان باید به تهران و شهرهای دیگر بروند.
 
البته مهمترین عامل مؤثر بر وضع اقتصادی استان قم، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم فاطمه معصومه (س) و مسجد جمکران در این استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زائران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.
 
حال اما در استان قم گویا کسانی هستند که نمی‌خواهند این استان رشد و توسعه یابد و وقتی سرمایه‌گذاران هم وارد میدان می‌شوند، با مانع‌تراشی‌های برخی مسئولان استانی از جمله شهرداری و شورای شهر این استان مواجه می‌شوند.
 
در این میان، بهمن ماه سال گذشته بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جریان سفر به استان قم با حضور در منطقه پردیسان کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی خاتم را در شهرک سلامت خاتم به زمین زد.

این پروژه قرار بود ظرف ۳۲ ماه به بهره برداری برسد و علاوه بر بیمارستان، دانشگاه علوم پزشکی و دو هتل اقامتی نیز در این شهرک احداث خواهد شد.
 
حال خبر می رسد شهرداری و شورای شهر استان قم به جای حمایت از سرمایه گذاران ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی در این استان، آمده اند عوارض سنگین ۱۳۷ میلیارد تومانی در ابتدا و کاهش آن به بالای ۹۰ میلیارد تومان در ادامه برای این پروژه تعیین کرده اند تا به نوعی موجبات فرار سرمایه‌گذاران را فراهم کند.
 
این در حالی است که در اکثر استان‌ها زمین و تراکم رایگان برای سرمایه‌گذاران در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال، شورای شهر و شهرداری تهران برای بیمارستان مغز و اعصاب پرفسور سمیعی زمین و تراکم رایگان در نظر گرفته‌اند و در ساخت آن هم ۱۰۰ میلیارد تومان کمک کرده‌اند.
 
در این میان، اینکه مسئولان شهری قم، اهمیت و حساسیت یک طرح درمانی را به درستی درک نکنند و بین تاسیس یک مجتمع درمانی با تاسیس یک سینما، یا رستوران و کافی شاپ فرقی قائل نشوند، به صراحت به این معنی این است که نیاز به آموزش برای ارتقای سطح سواد سلامت در جامعه، مشمول بسیاری از مسئولان شهری هم می شود. 
 
البته باید توجه داشت که شهرک سلامت، دانشگاه و بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی که هزاران نفر در آن مشغول کار می‌شوند، مشاغل وابسته توریست درمانی محسوب می‌شوند.
 
به هر حال، امیدواریم با ورود مراجع عظام و نمایندگان استان قم و حتی مقامات ارشد اجرایی همچون رئیس جمهور و معاون اول به این ماجرا، دیگر شاهد این گونه مانع‌تراشی‌هایی که خروجی آن، فرار سرمایه‌گذاران از پروژه‌های ملی همچون ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی است، نباشیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سرمایه‌گذاران     |     بیمارستان     |     مجلس شورای اسلامی     |     قم     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi