کد خبر : ۴۶۹۷۳۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵
۱۶۷ میلیون دلار فرش دستباف به خارج از کشور صادر شد

مقیم/بجنورد/رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: ۱۶۷ میلیون دلار فرش دستباف در هفت ماه امسال به ۸۰ کشور صادر شده که بیشترین صادرات به کشور آمریکا با ۴۲ میلیون دلار بوده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، حمید کارگر دوشنبه در آیین رونمایی از لوح های ثبت جهانی دو فرش کردی و ترکمنی خراسان شمالی و دستباف هایی با نقش و نگاره های بومی اظهار کرد: همیشه فرش دستباف به عنوان یک کالای صادرات غیرنفتی در کشور مطرح بوده، اما امروز دچار کاستی و کاهش درمقایسه با بقیه حوزه های صادرات غیرنفتی شده است.
وی افزود: علاوه بر ارزآوری، فرش دستباف ویژگی پررنگ اشتغال زایی را دارد به طوری که اگر در بقیه حوزه های صنعت نیازمند سرمایه گذاری کلان اقتصادی باشیم در حوزه فرش دستباف با سرمایه کمی می توانیم ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه فرش دستباف دارای ویژگی تاریخی و فرهنگی ایران است گفت: فرش دستباف هویت و شناسنامه کشور محسوب می شود که امروزه در بسیاری از موزه ها، کلکسیون ها و گنجینه های شخصی افراد به عنوان نمونه های فاخر، نفیس و ارزشمند به نمایش گذاشته می شود.
وی گفت: فرش دستباف به عنوان یک ویژگی فرهنگی در معیشت امروز خانوارهای ایرانی و اقتصاد مکمل برای خانواده های روستایی محسوب شده و از خروج روستائیان و مهاجرت آن ها به سمت شهرها جلوگیری می کند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه فشارها و تنگناها و بویژه تحریم در خصوص فرش دستباف ایرانی وجود داشت افزود: فرش دستباف به عنوان یک کالای هنری بدون هیچ ارتباط خاصی با دولت مورد تحریم ایالت متحده قرار گرفت که نه تنها این بدخواهی نسبت به شهروندان هنرمند ایرانی اعمال شد بلکه شهروندان آمریکایی نیز از دسترسی مستقیم به دستبافه های ایرانی محروم شدند.
کارگر گفت: آمریکا به عنوان بزرگ ترین وارد کننده فرش دستباف ایران سالانه چیزی حدود 200 میلیون دلار واردات داشت که این میزان در سال 2010 ، 80 میلیون دلار بوده که ناگهان با وضع تحریم به صفر رسید و همین امر موجب شد فشار زیادی به بخش تولید به داخل کشور تحمیل شود.
وی گفت: فعالان فروش فرش در عین محروم شدن از آن بازار به سمت بازرهای جدیدی رفتند و اتفاقات خوبی در این حوزه شکل گرفت.
وی با بیان اینکه با همراهی و همت خوب دولت و بخش خصوصی کشور چین در این سال ها اقدام به خرید فرش دستباف ایرانی کرده است، افزود:این نقطه امیدی برای ما مسحوب می شود اما عدد این صادرات قابل اتکا نیست.
رئیس مرکز ملی فرش ایران یکی از پیامدهای مثبت و موثر برجام را لغو تحریم صدور فرش ایرانی به آمریکا در بند 22 این توافقنامه ذکر کرد و گفت: بلافاصله در اولین روزهای بعد از برجام اولین محموله فرش ایرانی از مبدا آلمان به مقصد آمریکا صادر شد به طوری که در ماه های گذشته صادرات از خود ایران مستقیم آغاز شد.
کارگر اظهار کرد: دوام، پایداری و حضور فرش ایرانی در بازارهای جهانی و بویژه آمریکا مستلزم تبلیغات موثر، رصد کردن فعالیت رقبا، سنجش سلیقه و نیاز مصرف کننده است.
وی کپی کاری، جعل و دست اندازی رقبا به آثار فرش دستباف ایرانی را یکی از مشکلاتی دانست که در سال های اخیر در افکار عمومی مطرح می شود و افزود: در این خصوص از ابزارهای بازدارنده استفاده شده که سراغ مالکیت معنوی طرح ها و نقوش رفته این که 40 منطقه جغرافیایی در کشور به ثبت ملی رسیده است.
وی افزود: از این تعداد 29 منطقه درسه سال اخیر، 14 منطقه در سال جاری بوده است که فرش کردی و ترکمن خراسان شمالی از جمله آن ها است.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از فرش کردی و ترکمنی خراسان شمالی رونمایی و لوح ثبت جهانی این دو فرش به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان واگذار شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمید کارگر     |     فرش دستبافت     |     صادرات     |     خراسان شمالی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi