کد خبر : ۴۶۹۶۵۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵
نصب پیشرفته ترین ایستگاه های پایش آنلاین دریاچه ارومیه

مقیم/ نصب و راه اندازی پیشرفته ترین ایستگاه های پایش آنلاین دریاچه ارومیه با بهره گیری از آخرین تکنولوژیهای روز دنیا توسط شرکت آب و نیرو صورت گرفت.

به گزارش مقیم به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، در دهه‌های گذشته، علیرغم تعیین دریاچه ارومیه به عنوان پارک ملی و برخورداری این دریاچه از بالاترین سطح حفاظت زیست‌ محیطی، تنها پارامتری که به طور مستمر و مطمئن اندازه‌گیری و ثبت شده، «تراز آب دریاچه» بوده است.
یکی از مهمترین پارامترهای مورد بررسی در چرخه هیدرولوژیکی پیکره آبی دریاچه ارومیه، تبخیر است که با تابش خورشید به سطح آب دریاچه باعث تبدیل آب از حالت مایع به حالت گاز می شود و در نهایت این تبادل حرارتی باعث بروز تبخیر می شود. بنابراین در دریاچه ارومیه باید این مفهوم به دقت بررسی و درک شود.
در دریاچه های کم عمق، تابش خورشید به کف دریاچه می رسد که میزانی از این تابش توسط بستر دریاچه جذب شده و مقداری بازتابیده می شود. در نتیجه این امر باعث گرم شدن آب دریاچه از بستر می شود.
به منظور درک بهتر این مفاهیم در دریاچه ارومیه که شرایط خاصی دارد پایش توازن حرارتی در دریاچه توسط مشاور نروژی طرح شرکت «اکواپلان نیوا» پیشنهاد شد که به این منظور دو ایستگاه اندازه گیری پارامترهای هواشناسی شامل دما، فشار، رطوبت نسبی هوا، باران، تبخیر، سرعت و جهت باد، تابش خورشیدی، تابش خالص برگشتی و پارامترهای هیدرولوژیکی نظیر سرعت و جهت جریان آب، ارتفاع و بسامد موج، تراز آب در کنار سنسورهای دما در لایه های مختلف آب و نیز دما در لایه های مختلف بستر دریاچه، در دو نقطه از دریاچه ارومیه نصب و راه اندازی شد.
نصب ایستگاه های آنلاین در آب های بسیار شور نیاز به تکنولوژی های بسیار پیشرفته دارد که با همت کارشناسان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران این امر محقق شد.  
طی شهریور و اوایل آبان ماه سال جاری برای نخستین بار دو ایستگاه بنام‏های SWP و DWP به ترتیب در کنار پل میانگذر (آب کم عمق) و در شمال دریاچه ارومیه (آب عمیق) با موفقیت نصب و راه اندازی شدند. در راه اندازی ایستگاه DWP در شمال دریاچه با توجه به وجود محدودیت های مختلف اجرایی، نظیر عمق آب و شوری زیاد آب از چرخبال برای انتقال پایه های ایستگاه استفاده شد.
قابل ذکر است، با همت و تلاش مهندسان و کارشناسان داخلی این مهم می تواند جزو یکی از دستاوردها و فناوریهای بومی شده در این پروژه محسوب شود.
همچنین با توجه به وجود خلأ بزرگ و جدی در خصوص داده‌های موجود از دریاچه ارومیه، بخشی از مطالعات به «پایش پارامترهای کمی، کیفی و بیولوژیکی دریاچه ارومیه و تالابهای اطراف آن و همچنین رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه» اختصاص یافته است که در این خصوص، برنامه جامع پایش دریاچه ارومیه از بهمن ماه سال 1394 در 6 ایستگاه در سطح دریاچه (مطالعه و بررسی میدانی از بین 30 ایستگاه اولیه) آغاز شده و در حال انجام می‌باشد. 
شایان ذکر است، مطالعه طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه توسط دو شرکت مشاور آبان پژوه و کنسرسیومی از چند شرکت اروپایی به رهبری شرکت «آکواپلان نیوای» نروژ، در حال مطالعه می باشد. در این مطالعات تهیه مدل یکپارچه و شبیه سازی همزمان مدلهای هیدرودینامیک، شیمیایی و بیولوژیکی در حال انجام است. این مدل برای نخستین بار در کشور و برای دریاچه ارومیه در حال تهیه شدن می باشد.
در این مدل اکوسیستم دریاچه با توجه به ارتباط بین بخش زنده و غیرزنده و هیدرودینامیک دریاچه شبیه سازی می شود و اثر سناریوهای مختلف انتقال آب دریای خزر بر روی دریاچه ارومیه را ارائه خواهد کرد و امکان شبیه سازی انتقال آب از سایر منابع آبی مجاور به دریاچه ارومیه نیز توسط این مدل وجود دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایستگاه های پایش آنلاین     |     پیشرفته ترین     |     نصب     |     دریاچه ارومیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi