کد خبر : ۴۶۹۴۶۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵
ایمنی معنای حیات جامعه و ساحل آسایش و آرامش می‌باشد

مقیم/ مهندس هفده تن معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در دومین همایش ملی انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار سراسر کشور گفت: ایمنی معنای حیات جامعه و ساحل آسایش و آرامش می‌باشد.

به گزارش مقیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل سازمان‌های کارگری و کارفرمائی، دومین همایش ملی انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار سراسر کشور به میزبانی کانون سراسری مسوولان ایمنی در هتل ارسلان بندر لافت جزیره قشم با حضور مهندس هفده تن معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الاسلام کرمی رییس هیات تخصصی بیمه، کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری و مهندس اشرف منصوری رییس کانون انجمن‌های صنفی مسوولان حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور و مهندس سلیمی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان و جمعی از مسوولان دیگر برگزار گردید.

مهندس هفده تن در این همایش با بیان اینکه ایمنی معنای حیات جامعه و ساحل آسایش و آرامش می‌باشد گفت از وظایف اصلی مدیران استرس‌زدایی در کار و توجه بیش از پیش به مسایل ایمنی است مدیران نباید کار کارشناسی کنند بلکه باید برنامه‌ریزی استراتژیکی کنند.

معاون روابط کار با بیان اینکه ایمنی مهم‌ترین زیرساخت توسعه کشور است گفت: توسعه ایمنی در محیط کار نیازمند فرهنگ‌سازی است. وی بر شروع فرهنگ‌سازی ایمنی از مهد کودک‌ها تاکید کرد.

وی افزود: همانگونه که در ژاپن با برنامه‌ریزی مدیریتی در بخش ایمنی نرخ حوادث ناشی از کار به رقمی نزدیک به صفر رسیده است و رتبه اول در میان 189 کشور جهان را دارا می‌باشد.

مهندس هفده تن با بیان اینکه، با توجه به آمار جهاتی روزانه 6400 نفر در اثر حوادث ناشی از کار در سراسر جهان داریم، روزانه 30 نفر در اثر بیماری‌های ناشی از کار (مرگ خاموش) از بین می‌روند، و همچنین 80 نفر دچار نقص عضو و قطع عضو می‌شوند، و نیز 5 نفر در کشور فوت می‌کنند که نتیجه اقتصادی آن روزانه 150 میلیارد تومان و سالانه 60 هزار میلیارد تومان خسارت می‌باشد.

معاون روابط کار ادامه داد، آموزش در یک مقیاس ریالی می‌تواند صرفه‌جویی‌های قابل توجهی را به دنبال داشته باشد به ازاء هر 100 تومان که در زمینه پیشگیری از وقوع حوادث و ایمن‌سازی هزینه گردد 220 تومان بازگشت سرمایه دارد، به ازاء هر 100 تومان که در زمینه آموزش هزینه گردد 447 تومان بازگشت سرمایه دارد و نیز به ازاء هر 100 تومان در زمینه تهیه وسایل حفاظت فردی استاندارد 347 تومان بازگشت سرمایه دارد.

مهندس هفده تن در ادامه گفت کانون سراسری انجمن‌های صنفی مسوولان حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور می‌بایست اهداف بزرگ ایمنی را با کمک تمامی انجمن‌های صنفی زیر مجموعه استانی در سراسر کشور با تمام وجود حفظ و توان اجرا نماید.

وی افزود: حوادث ناشی از کار با فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی جامع و یکپارچه‌ای که نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است، کاهش می‌یابد.

ایشان در پایان در رقابتی کردن اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای توسعه اشتغال بر اساس مزیت‌های هر منطقه، فعال‌سازی هسته‌های علمی کشور، استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارگری و کارفرمانی، کاهش استرس در محیط کار و صیانت از صندوق بازنشستگی کشور تاکید کردند.

حجت الاسلام دکتر کرمی رییس هیات تخصصی بیمه، کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری نیز به آمار بالای پرونده‌های مطرح شده در دیوان اشاره و اضافه کرد، در سال گذشته 24 هزار و 838 فقره پرونده از هیات‌های حل اختلاف و هیات‌های بررسی، بیمه بیکاری، مشاغل سخت و تبدیل وضعیت و جابجایی در دیوان مطرح شده است که این حجم شکایات زیاد است و به لحاظ مالی و منابع انسانی هزینه‌های کلانی را بر دوش دولت تحمیل می‌کند که باید در این خصوص تدبیری اندیشید و قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها را بازبینی کرد.

دکتر کرمی اشاره داشت: در شورای حفاظت و بهداشت کار دو هدف تعریف شده یعنی صیانت از منابع انسانی و منابع مادی دارد که بحث حفاظت فنی در کارخانه‌ها جای خود را پیدا نکرده و عدم محسوس بودن این امر باعث حوادث ناگوار می‌شود.

ایشان در خصوص عدم استفاده از تجهیزات ایمنی در کارگاه‌ها نیز بیان داشت، باید آسیب‌شناسی شود که چرا کارگران مایل به استفاده از این تجهیزات نیستند و این تکلیف بر عهده کارفرماست چرا که در هر صورت اگر کارگری آسیب ببیند کارفرما مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

در ابتدای همایش، مهندس اشرف منصوری رئیس کانون انجمن‌های صنفی مسوولان حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور ضمن خوش‌آمد گویی به مدعوین حاضر در همایش به تشریح محورها و برنامه‌های همایش پرداخت و ضمن بیان نقاط ضعف و قوت ایمنی در مدیریت استراتژیک از همه دستگاه‌ها اجرایی، تشکلات کارگری و کارفرمایی خواست تا با تعامل و همکاری متقابل در ایجاد بستر مناسب و ایجاد زیرساخت‌های لازم در کاربردی شدن ایمنی در کشور همکاری بسیار نزدیک و هماهنگ را نیازمند است.

وی تاکید کرد: بخشنامه ارتقاء بازرسی کار و ایمنی کارگاه بر ضرورت مشارکت شرکای اجتماعی تخصصی بر پایه تخصص انجمن‌های ایمنی این مهم را سر منشاء شروع حرکت‌های مهم و رسیدن به تشکیل سازمان نظام ایمنی کشور مطرح کرد.

در ادامه وی با بیان اینکه، نبود تجهیزات حفاظت فردی استاندارد در اکثر کارگاه‌های کشور و نبود سرمایه‌گذار در بخش تولید این تجهیزات از کمبودهای موجود در حفظ سلامت افراد می‌باشد نقش و وظیفه انجمن‌های زیرمجموعه را در جذب سرمایه‌گذار و تولید تجهیزات حفاظت فردی موثر و بی‌فایده دانست.

رییس کانون سراسری مسوولان ایمنی و بهداشت کار کشور افزود: توجه به مناطق آزاد تجاری و اقتصادی را با توجه به عدم لزوم اجرای قوانین کشوری خصوصا مسایل ایمنی را از جمله مواردی خواند که با توجه به عدم رعایت الزامات و قوانین خاص کشوری خصوصا قوانین کار و فصل 4 قانون کار را باعث بروز حوادث ناشی از کار در حد قابل توجه دانست که یکی از دلایل برگزاری این همایش در منطقه آزاد قشم می‌باشد که بدین واسطه همکاری و همیاری همه تشکل‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت را با توجه به ماهیت مردم نهاد و غیردولتی را در جهت تعامل و کمک به کارگاه‌های واقع در این مناطق موثر و آمادگی این تشکل‌ها را اعلام نمود.

اشرف منصوری ادامه داد: ارایه آموزش ایمنی و گسترش روزافزون آن را یکی از اقدامات اساسی در اجرایی شدن اهداف کانون سراسری و هم‌راستا با اقدامات و تصمیمات معاونت روابط کار دانست تا بتوان بدین واسطه و با همکاری دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در همه گیر نمودن این آموزش‌ها اهتمام لازم را به عمل آورد.

رییس کانون سراسری مسوولان ایمنی و بهداشت کار کشور اعلام کرد با توجه به علوم و فنون روز دنیا و دستاوردهای جدیدی که در کشور ما مورد توجه هست خصوصا مباحث پدافند غیرعامل و بحران و نقش ارزنده‌ای که در این مباحث انجمن‌های مسوولان ایمنی و بهداشت کار و اعضاء این انجمن‌ها دارند و نقش فراگارگاهی این متخصصین لازم می‌باشد تا از ظرفیت این افراد در شرایط خاص کشور در قالب گروه‌های داوطلب استفاده گردد.

در این همایش از سامانه آموزش ایمنی سراسر کشور (www.scrtosh.ir) که توسط کانون سراسری انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار کشور ساخته و تهیه گردیده توسط مهندس هفده تن معاون محترم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی گردید. همچنین چهار استاندارد ملی تجهیزات حفاظت فردی که توسط سازمان استاندارد ملی ایران تدوین گردیده شده بود توسط مهندس ماجدی مدیرکل استاندارد استان یزد و مشاور رییس سازمان ملی استاندارد معرفی گردید. در روز دوم همایش نشست مشترک روسای انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار کلیه استان‌ها و روسای بازرسی کارکلیه استان‌ها با حضور مهندس اصابتی، دکتر مظفری و مهندس اشرف منصوری در خصوص مسایل مشترک کاری و راهکارهای آن بحث و تبادل نظر گردید.

به این گزارش، همایش با چهار محوریت اصلی: 1.اثربخشی انجمن‌های مسوولان ایمنی و بهداشت کار سراسر کشور در ارتقای HSE با توجه به بخش نامه ارتقای بازرسی و ایمنی کار مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی. 2.نقش انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار ترغیب و تشویق شرکت‌های دانش بینان در تولید وسایل حفاظت‌ فردی مرغوب و جذب سرمایه‌گذار. 3.نقش انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار در اجرایی شدن قوانین ایمنی و بهداشت کار مناطق آزاد تجاری و اقتصادی. 4.اثربخشی انجمن‌های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار در اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزش ایمنی جامعه کار و تولید کشور. و همچنین 3 کارگاه جانبی و تخصصی:1. کارگاه توانمندسازی تشکلات کارگری و کارفرمایی در ارتقاء ایمنی کارگاه‌ها. 2. کارگاه فراگیری سامانه آموزش ایمنی سراسر کشور (www.scrtosh.ir) 3. نقش فراکارگاهی مسوولان ایمنی و بهداشت در بحران و پدافند غیرعامل برگزار گردید.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هفده تن     |     همایش ایمنی     |     وزارت تعاون     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi