کد خبر : ۴۶۸۸۶۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵
معاون اجرایی رئیس جمهور: تملک اعتبارات سرمایه‌ای خراسان رضوی ۲۷ درصد افزایش یافت

مقیم/مشهد/معاون اجرایی رئیس جمهور از افزایش ۲۷ درصدی تملک اعتبارات سرمایه ای در خراسان رضوی نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، محمد شریعتمداری ظهر سه‌شنبه در جلسه ارزیابی تحقق تصمیمات سفر ریاست جمهوری به استان خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه بخش قابل ملاحظه‌ای از برنامه‌های سفر گذشته رئیس جمهور به خراسان رضوی، محقق شده و به اجرا در آمده است، اظهار کرد: در سال ۹۳ با وجود قرادادهای نفتی و علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه، وضعیت مالی بهتری را داشته‌ایم، و در سال ۹۴ به اوج بحران در خصوص تحریم‌ها رسیدیم و با کاهش قیمت‌های نفت مواجه شدیم، که حتی بعضی از قراردادها با فروش کمتر از ۳۰ دلار در کشور صورت گرفت، در حالی که دولت با مبلغ ۱۲۰ دلار فروش نفت، کار خود را آغاز کرده بود.

وی با اشاره به اینکه دولت در راستای افزایش میزان فروش نفت تلاش زیادی را کرد و میزان فروش را از حدود یک میلیون بشکه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رساند تا اندازه‌ای از کاهش قیمت نفت را جبران کند، افزود: همچنین با محدودیت‌های جدی مواجه بودیم و در سال گذشته نیز در برخی از قسمت‌ها با مشکلاتی روبه رو بودیم که علیرغم این موضوع سازمان برنامه و بودجه تلاش کرده تا از میزان تخصیص‌های صادره برای این پروژه‌ها کاسته نشود و در صورت کاسته شدن از طریق فروش اوراق مشارکت و قرض الحسنه تامین و پرداخت شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه تعهدات ما در طول سفر به هیچ عنوان در پایان هر سال مالی ابطال نمی‌شود، گفت: اگر تعهدی در پایان هر سال باقی بماند عین همان تعهد به سال بعد منتقل می‌شود و تنها نگرانی در بعضی از پروژه‌ها طولانی بودن زمان پایان آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع تعداد ۱۶ موضوع وعده و تصمیم در سفر رئیس جمهور سه پروژه کامل اجرا شده‌است، ابراز کرد: این سه پروژه به نحوی اساسی هم در مسائل شهری و هم در مسائل تامین زیرساخت‌های مورد نیاز در سطح استانی و ملی مهم است.

شریعتمداری با بیان اینکه کمک به خط یک قطار شهری مشهد، بهره‌برداری از سه سد تا پایان سال ۹۴ و بهره‌برداری از راه‌آهن خواف هرات تا مرز افغانستان اجرا شده است، تصریح کرد: بهره برداری از راه آهن خواف- هرات، ما را از این طریق به هندوستان و افغانستان و چین متصل می‌کند که این پروژه در ماه گذشته با حضور وزیر افتتاح شد، همچنین زیر ساخت‌های عملیات اجرایی در داخل افغانستان هم آماده شده و عملیات ریل گذاری آن نیز آغاز شده‌ است.

وی در رابطه با بهره‌برداری از سه سد، ابراز کرد: در تامین زیر ساخت‌های مهم آب بهره‌برداری از سه سد انجام شده‌ که دو سد نهایی و یک سد آبگیری شده و تنها افتتاح آن باقی مانده‌ است.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: در کمک به تکمیل خط یک قطار شهری مشهد بر حسب وعده رئیس جمهور، اقدامات لازم صورت گرفته و شهر مشهد اولین شهری است که بعد از تهران فرودگاه را به داخل شهر از طریق قطار شهری متصل کرده‌است.

وی در رابطه با پروژه‌های در دست اجرا، که تکمیل زمان پایان این پروژه‌ها نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است، ابراز کرد: بازسازی بافت فرسوده شهری، ساماندهی حاشیه نشینی شهر مشهد، مطالعه طرح‌های بلند مدت استان، برقی کردن راه‌آهن مشهد - تهران، کمک به تکمیل خط دو قطار شهری، نوسازی ناوگان شهری با واگذاری تعدادی دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل شهری و تحویل گازوئیل و بنزین سالم به مشهد از جمله پروژه‌های در حال اجرا است.

تملک اعتبارات سرمایه‌ای خراسان رضوی نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته‌ است

شریعتمداری از سه پروژه اجرا نشده نام برد و اضافه کرد: راه‌آهن مشهد - گرگان که از نیازهای اساسی شهر است محقق نشده است، نوسازی ناوگان شهری در حوزه تاکسیرانی نیز دومین پروژه اجرا نشده است، همچنین طرح انتقال آب با لوله از ابتدای مسیر تا مزرعه با وجود اینکه منابع لازم در اختیار وزارت خانه ذیربط قرار نگرفته اما ۲۰ درصد پروژه پیشرفت کرده، نیز سومین پروژه ناتمام است.

وی در خصوص پروژه اجرا نشده نوسازی ناوگان شهری تاکسیرانی، گفت: امیدوار هستیم که حداقل تا پایان سال جاری بتوانیم تعداد ۶۰ هزار دستگاه از مجموع ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی کل کشور را جدید کنیم و هم‌اکنون نیز، حدود واگذاری ۲۵ هزار دستگاه تقریبا محقق شده و خودروهای نو تحویل دارندگان تاکسی شده‌ است.

معاون اجرایی رئیس جمهور تاکید کرد: هدف ما این است که پنج هزار دستگاه اتوبوس و تاکسی در خراسان رضوی افزوده شود و امیدواریم درآینده نزدیک شاهد بهره‌برداری کارناوالی از ناوگان جدید اتوبوس و تاکسی شهری در مشهد و بخش قابل ملاحظه‌ای از قطار شهری را در دهه فجر شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در تخصیص اعتبارات خراسان رضوی تملک اعتبارات سرمایه‌ای استانی نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته‌، گفت: این رقم از ۳۲۰ میلیارد تومان به ۴۰۶ میلیارد تومان افزایش یافته است.

شریعتمداری ادامه داد: در سال گذشته تملک سرمایه برای ردیف‌های ملی در خراسان رضوی ۵۳۳ میلیارد تومان مصوب بوده که به ۵۸۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

گفتنی است این جلسه با عدم حضور خبرنگاران و علی‌رغم دعوت قبلی آن‌ها از سوی استانداری خراسان رضوی برگزار شد و تنها در ۱۵ دقیقه پایانی جلسه مبنی بر جمع بندی،  اصحاب رسانه توانستند با وجود معطلی سه ساعته پشت درب‌های بسته جلسه ارزیابی تصمیمات ریاست جمهوری در خراسان رضوی، در مراسم حضور پیدا کنند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محمد شریعتمداری     |     خراسان رضوی     |     مشهد     |     سفر     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi