کد خبر : ۴۶۸۷۴۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵
امید نوری‌پور، اولین نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان

مقیم/ بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند «به هر گوشه دنیا که بروید، باز هم یک ایرانی می‌بینید.» گاهی به این حرف خندیده و گاهی آن را به معنای واقعی درک کرده‌ایم.

به گزارش مقیم، امید نوری‌پور متولد ۱۳۵۳ در تهران او در سال ۱۹۸۸  در سن 13 سالگی به همراه خانواده‌اش به فرانکفورت مهاجرت کرده است و کارشناس مسائل سیاسی، فلسفه و فقه است. او به دو زبان انگلیسی و آلمانی تسلط دارد.

علاقه به سیاست از همان کودکی باعث شد که در سنین جوانی سر از حزب سبز آلمان در آورد. اکنون چند سالی است که در «بوندستاگ» - پارلمان آلمان - نماینده است.

امید نوری‌پور درباره تعداد آلمانی ها در میان داعش اینطور گفت: زمانی که داعش در عراق در قلب خاورمیانه ظهور کرد و با جنایت‌های وحشیانه‌اش به سرعت بر سر زبان‌ها افتاد، در ابتدا اروپایی‌ها این مشکل را تنها مختص مردم خاورمیانه می‌دانستند و چندان وجودشان آنها را آزار نمی‌داد تا اینکه مشخص شد که بسیاری از همین داعشی‌هایی که به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند، قیافه بوری دارند و سر یک انسان بی‌گناه را می‌توانند به ناچیزترین گناهی بدون هیچ تردید بریده و از این کشتار لذت ببرند، تا چندی پیش در یکی از "کشورهای بسیار متمدن اروپا" زندگی می‌کرده‌اند و می‌توانند با پاسپورت اروپایی در رفت‌و‌آمد باشند! در همین راستا از نماینده پارلمان آلمان می‌پرسم چند آلمانی برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفته‌اند؟ سری به حالت تاسف تکان می‌دهد و می‌گوید: در حال حاضر حدود 1000 نفر از آلمانی‌ها در میان داعش هستند که حدود 70 تا 80 نفر از آنها زن هستند یا بهتر است که بگوییم «دختربچه»! رقم آمار رسمی، کم است اما تعداد آمارغیررسمی بیشتر از این ارقام است.

وی با تاکید بر لزوم قطع حمایت مالی عربستان سعودی از سلفی‌های مقیم آلمان، می‌گوید: سلفی‌ها در همه جای کشور هستند و به راحتی می‌توانید آنها را در مراکز شهرها ببینید. این افراد لباس‌هایی به تن دارند که روی آنها به آلمانی نوشته شده است «بخوانید» و قرآن پخش می‌کنند. کاری خلاف قانون انجام نمی‌دهند که بتوان از آنها شکایت کرد. آنها تنها پیشنهاد ویژه‌ای می‌دهند.

نگذاریم سلفی‌ها بچه‌هایمان را فریب دهند

به گزارش ایسنا، از سال 2013 سلفی‌ها در آلمان کمپینی را با نام «بخوانید» ایجاد کردند. این افراد تنها قرآن پخش می‌کنند و تی‌شرتی پوشیده‌اند که روی آن به آلمانی نوشته شده است: «بخوانید». در همین راستا نوری‌پور با تاکید بر اینکه نگذاریم سلفی‌ها بچه‌هایمان را فریب دهند، می‌گوید: مساله قهرمان‌بودن برای یک پسر پانزده شانزده ساله بسیار مهم است. فرض کنید پسری در مدرسه چندان موفق نیست، برادرش به جرم فروش مواد مخدر در زندان است، فقط در خیابان‌ها کتک‌کاری کرده است و پدر و مادرش صبح تا شب کار می‌کنند. حالا یکی پیدا می‌شود و به وی می‌گوید که هر چه که تاکنون پشت میز کامپیوتر در یک بازی جنگی انجام ‌دادی، می‌توانی در عراق در دنیای واقعیت انجام دهی! زمانی خانواده از غیبت فرزندش خبردار می‌شود که عکس او را در اخبار و شبکه‌های اجتماعی با یک سر بریده در دست می‌بیند و حتی در بسیاری از اوقات دولت نیز هنگامی متوجه مشکل می‌شود که دیگر بسیار دیر بوده و فرد مورد نظر در سوریه یا عراق است.

این نماینده پارلمان آلمان اضافه می‌کند: طالبان زمانی که یارگیری می‌کرد، اعلام می‌کرد که بیایید در کنار ما در شمال پاکستان بجنگید. شمال پاکستان چندان جای خوبی نیست و شرایط خوبی نداشته و برای یک پسر جوان جذابیتی ندارد. اما داعش می‌گوید تو به اینجا بیا، ما به تو ویلا، یک ماشین آخرین مدل و هرچقدر پول و زن بخواهی، می‌دهیم.

در اینجا سوال این است که چرا مسلمانان میانه‌رو در آلمان فعال نیستند و چرا برای مقابله با سلفی‌گری کاری نمی‌کنند. او در این‌باره می‌گوید: جوامع اسلامی در آلمان چندان فعال نیستند. معمولا مجوز مساجد در اطراف شهر داده می‌شود و کمتر مساجدی در مرکز شهر ساخته می‌شود. روحانی‌هایی که از ترکیه و کشورهای دیگر به اینجا می‌آیند، در طول حضورشان یک کلمه آلمانی هم یاد نمی‌گیرند و این مساله مشکلات ارتباطی ایجاد می‌کند اما سلفی‌ها در همه جای شهرهای آلمان حضور دارند و به راحتی مشاهده می‌شوند. بر همین اساس برای یک پسربچه تنها کسی که می‌گوید که من هم مسلمان هستم و می‌دانم اسلام چیست و در این‌باره توضیح می‌دهد، همین سلفی‌هایی هستند که در اطراف حضور دارند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : پارلمان آلمان     |     امید نوری پور     |     پارلمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi