کد خبر : ۴۶۸۲۲۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵
سفیر ایران در پاکستان: قرارداد خواهرخواندگی «چابهار» و «گوادر» به‌زودی امضا می‌شود

مقیم/زاهدان/سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت: به زودی قرارداد خواهرخواندگی میان بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان امضا خواهد شد.

به گزارش مقیم و به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان اعلام کرد: به زودی قرارداد خواهرخواندگی میان بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان امضا خواهد شد تا فضای توطئه برای رقیب شمردن و در مقابل هم قرار دادن این دو بندر از بین برود.

مهدی هنردوست سفیر ایران در پاکستان با حضور در برنامه تحلیلی-سیاسی«اِمبسی رود» شبکه اردو زبان «وقت نیوز» در خصوص اهمیت و جایگاه روابط ایران و پاکستان و سطح همکاری های فعلی دو کشور سخن گفت.

هنردوست با اشاره به اهمیت فوق العاده روابط با پاکستان برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور همسایه و دوست، گفت: ایران هرگز اجازه نخواهد داد روابط مهم و دوستانه اش با پاکستان تحت الشعاع روابط ایران با دیگر کشورها قرار گیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص سفر اخیر مشاور امنیت ملی پاکستان به ایران و موضوع های مورد تفاهم و توافق دو کشور برای گسترش همکاری ها گفت: مناطق مرزی ایران و پاکستان مسیری ترانزیتی محسوب می شود و دو کشور نیازمند این هستند که این مناطق را از وجود فعالیت های قاچاق و از حضور و فعالیت اشرار و تروریست ها پاکسازی کنند. پاکستان و ایران بر همکاری مشترک برای از میان برداشتن این چالش ها توافق کرده اند.

سفیر ایران درباره قاچاق کالا در نوار مرزی ایران و پاکستان و تبعات آن بر همکاری های تجاری دوجانبه گفت: قاچاق باعث تحت تاثیر قرار گرفتن همکاری های تجاری شده است و باید به دنبال حل این مسئله بود.

هنردوست در بخشی دیگر از این برنامه، یکی از عوامل عدم رشد مطلوب همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان به رغم رفع تحریم های اقتصادی را، وجود برخی مسائل بانکی میان دو کشور عنوان و اظهار امیدواری کرد این مسائل به زودی حل و فصل شود.

وی همچنین درباره کند بود روند فعالیت در زمینه طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، خواستار توجه جدی تر پاکستان به طرح بسیار مهم میان دو کشور شد.

هنردوست گفت: پاکستان در حال واردات گاز مایع از قطر است در حالی که تکمیل و اجرای خط لوله گاز از ایران، برای پاکستان مقرون به صرفه تر و آسان تر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره برنامه های آتی دو کشور برای برگزاری نشست های مختلف میان مسئولان امنیتی دو طرف گفت که قرار است در آینده نزدیک، نشستی در شهر اصفهان و نشستی نیز در شهر کویته پاکستان برگزار شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گوادر     |     خواهر‌خواندگی     |     قرارداد     |     چابهار     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi