کد خبر : ۴۶۷۷۷۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
تجلیل از ۳ ریاضیدان معاصر کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان

مقیم/همایش ملی بزرگداشت مقام علمی «محمدبن عیسی ماهانی» و تکریم سه نفر از ریاضیدانان معاصر کشور صبح امروز ۲۸ شهریور ماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، دکتر مریم احتشام زاده صبح امروز 28 شهریور ماه در همایش ملی بزرگداشت مقام علمی محمدبن عیسی ماهانی و تکریم سه نفر از ریاضیدانان معاصر کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان از سال 54 به پذیرش دانشجو اقدام کرده و در حال حاضر 11 دانشکده، یک مجتمع آموزش عالی، شش پژوهشکده، دو مرکز پژوهشی، 640 عضو هیات علمی و حدود 14 هزار دانشجو دارد.

وی افزود: حدود 3 هزار و 500 نفر از دانشجویان دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل بوده و یکی از قدیمی‌ترین مراکز پژوهشی دانشگاه شهید باهنر که از سال 68 فعال شده، مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی است.

احتشام زاده با بیان اینکه دانشگاه شهید باهنر کرمان از لحاظ نسبت دانشجو به عضو هیات علمی با عدد 21 و نیم دارای رتبه دوم کشور است، اظهار کرد: همچنین این دانشگاه از لحاظ تعداد دانش آموختگان رتبه سوم را در بین همه دانشگاه‌های کشور داراست و در تعداد اعضای هیات علمی رتبه هفتم کشور و در تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل رتبه ششم کشور را دارد.

معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: فارغ التحصیلی اولین، دومین و سومین دانش آموخته دکترای ریاضی کشور از افتخارات دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

وی در ادامه افزود: ارتقاء حیثیت و رتبه علمی کشور در سطح بین‌المللی، اثربخشی اجتماعی و تولید ثروت و محوریت توسعه جامعه با رویکرد دانش بنیان از رسالت‌های حوزه پژوهش و فناوری است و بیان می‌کند که برنامه‌های این حوزه باید به چه صورت تنظیم شود.

احتشام زاده گفت: همه تمدن‌های بشر با علم ریاضی ارتباط داشته‌اند و همه علوم انسانی، تجربی و نظری به علم ریاضی وابسته بوده و ریاضی در زندگی امروز انسان محور است.
گفتنی است، در همایش ملی بزرگداشت مقام علمی محمدبن عیسی ماهانی در دانشگاه شهید باهنر کرمان، از دکتر مهدی رجبعلی پور، دکتر امیدعلی شهنی کرم زاده و دکتر سیدعبادالله محمودیان از ریاضیدانان معاصر کشور تجلیل بعمل آمد.
بر اساس این گزارش، دکتر مهدی رجبعلی پور در سال 1324 در کرمان متولد شد. وی مدرک کارشناسی را در سال 45 از دانشگاه تهران، مدرک کارشناسی ارشد را در سال 47 از دانشگاه شیراز و در سال 52 مدرک دکتری رشته ریاضی را از دانشگاه تورنتوی کانادا دریافت کرد.

وی تا سال 55 به ادامه تحصیل در دانشگاه دالهوسی کانادا پرداخت سپس به ایران آمد و به تدریس در دانشگاه مازندران پرداخت. پس از انتقال به کرمان ایشان تا مرتبه استادی ارتقاء یافت. وی عضو بسیاری از مجامع و تحریریه های مجلات علمی، بین المللی و داخلی در رشته ریاضی است و در سال 1380 موفق به کسب عنوان چهره ماندگار کشوری شد.

دکتر امیدعلی شهنی کرم زاده متولد 1324 در شهر مسجد سلیمان است که در سال 48 در رشته ریاضیات محض از دانشگاه تهران، مدرک کارشناسی خود را گرفت. سپس در دانشگاه اکستر بریتانیا مشغول به تحصیل شد و مدارک کارشناسی ارشد و دکترای خود را به ترتیب در سال های 50 و 53 در رشته جبر اخذ نمود.

ایشان در 27 سالگی مفتخر به اخذ دکترای ریاضی گردید و بلافاصله در دانشگاه جندی شاپور اهواز مشغول به کار شد. از وی تاکنون مقالات بسیاری حاوی ریاضی اصیل در مجلات خارجی به چاپ رسیده است. وی با توجه به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی ارزشمند خود به عنوان چهره ماندگار کشور در سال 84 برگزیده شد.

دکتر سید عبادالله محمودیان متولد 1322 در زنجان، محقق و استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف است. او در سال 44 دوره کارشناسی را در دانشگاه تهران به پایان رسانده و در سال 47 در دانشگاه شیراز مدرک کارشناسی ارشد را اخذ کرد. در سال‌های 50 و 54 دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه پنسیلوانیا گذراند و از سال 62 تاکنون استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف است.

ایشان علاوه بر کسب جوایز متعدد در حوزه های آموزشی و پژوهشی، در سال 89 به عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دانشگاه شهید باهنر کرمان     |     ریاضیدان معاصر     |     دکتر مریم احتشام زاده     |     تجلیل     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi