کد خبر : ۴۶۷۶۵۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵
برای اولین بار در دنیا؛ ۱۰۰۰ دف نواز بانواختن مقام‌های خانقاهی شور و شعف آفریدند

مقیم/سنندج/هزار دف نواز همزمان با برگزاری جشنواره سراسری «دف نوای رحمت»، هماهنگ و همدل مقام های خانقاهی دف را نواختند و اینگونه شور و شعف وصف ناشدنی را در عمارت خسروآباد سنندج آفریدند.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، هزار دف نواز درعصر دومین روز از برگزاری ششمین جشنواره سراسری دف نوازی «دف نوای رحمت» درعمارت خسروآباد سنندج گردهم آمدند تا هماهنگ، همدل و هم نوا مقام های خانقاهی دف را بنوازند.

این گروه هزارنفری چندین مرتبه در روزهای اخیر تمرین کرده بودند تا امروز بتوانند اجرای تحسین برانگیز، مخاطب پسند و دل انگیزی داشته باشند.

از همان ساعات ابتدایی آغاز این برنامه جمع کثیری از مردم در محوطه عمارت خسروآباد حضور پیدا کردند، اگرچه صندلی های زیادی هم در محوطه چیده شده بود ولی جمعیت به حدی زیاد بود که تعداد زیادی روی پله ها، تعدادی هم روی زمین و عده ای نیز ایستاده به تماشای برنامه پرداختند.

گروه دف نوازی هم به چند قسمت تقسیم شده بودند تعدادی از آنها برروی تراس های عمارت، عده ای هم روی پشت بام و تعداد زیادی از آنها در حیاط و اساتید آنها هم در وسط این افراد که حالت دایره ای شکلی به نشانه اتحاد وانسجام تشکیل داده بودند، مستقر شده بودند.

ازرده سنی خردسال تا بزرگسال اعم از زن و مرد در این گروه هزارنفری مشارکت کرده بودند و عاشقانه با رهبری اساتید خود واعلام مقام های خانقاهی از سوی آنها بر دف میزدند و سرور و شعف فراوانی را اینگونه آفریدند.

مقام های خانقاهی که توسط این هزار دف نواز نواخته شد شامل حی الله، حی یا هو، حی الله الله، دایم بود که ریتمیک و بسیار منظم توسط این گروه نواخته شد به گونه ای که با تشویق های ممتد حاضران در این مراسم مواجه شد و همگان به شور و شعف آمده بودند.

ساماندهی ۵۰ گروه ۲۰ نفری از دف نوازان سنندجی

رئیس حوزه هنری استان کردستان در حاشیه برگزاری این برنامه گفت: برای نخستین بار در جهان امروز شاهد اجرای گروه هزار نفری با حضور دف نوازان شهر سنندج هستیم.

امین مرادی به اهداف اجرای این برنامه پرداخت و اظهارداشت: این برنامه به منظور ترویج موسیقی عرفانی و خانقاهی و برای اینکه به دنیا ثابت کنیم که کردستان استانی فرهنگی و مهد موسیقی و پایتخت دف دنیا است، برگزار شد.

وی عنوان کرد: برای ثبت نام از دف نوازان در این برنامه چند ماه قبل از برگزاری جشنواره فراخوانی را اعلام کردیم و از علاقمندان خواسته شد در این برنامه شرکت کنند وخوشبختانه هم استقبال خوبی از آن شد.

وی اظهارداشت: در قالب ۵۰ گروه ۲۰ نفری افراد ثبت نام شده را ساماندهی کردیم و چندین جلسه تمرینی هم برای آمادگی هرچه بیشتر آنها برگزار کردیم.

رئیس حوزه هنری کردستان با بیان اینکه این گروه هزار نفری تنها متشکل از دف نوازان شهر سنندج است، بیان کرد: بی شک ظرفیت استان کردستان فراتر از این تعداد است ولی به دلیل نبود امکانات و تامین هزینه ایاب و ذهاب و اسکان دف نوازان دیگر شهرستان های استان نتوانستیم از آنها هم برای حضور در این برنامه دعوت کنیم.

در اختتامیه این جشنواره که امروزجمعه در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد از سیدمحمدزاهد ابراهیمی و سید بهاءالدین حسینی، دو نفر از اساتید مداحی استان و محمدرضا اردلان یکی از موزیسین های کُرد برجسته کشور تجلیل خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مقام‌های خانقاهی     |     عمارت خسروآباد     |     دف نوای رحمت     |     سنندج     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi