کد خبر : ۴۶۶۳۳۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
بهره برداری از نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ کشور در یزد

مقیم/یزد/نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ ایران عصر چهارشنبه طی مراسمی با حضور وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در شهرک صنعتی یزد به بهره برداری رسید.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا برای راه اندازی این واحد که در فاز نخست خود سالانه پنج میلیون تن کاغذ تولید می کند 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و قرار است در فازهای بعدی، میزان تولید به 30 میلیون تن در سال برسد. 
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همزمان با هفته تعاون ضمن افتتاح این کارخانه از بخش های مختلف آن دیدن کرد. 
کاغذ سنگی نوعی کاغذ است که از سنگ آهک تولید می شود و دارای ویژگی های بسیار زیادی است که همین ویژگی ها، سبب برتری آن نسبت به نوع معمولی و درختی اش است. 
یکی از مهمترین معایب کاغذ معمولی، آسیب پذیری شدید آن در برابر رطوبت است در حالی که کاغذ تولید شده از سنگ آهک، می تواند 50 سال در اقیانوس باقی بماند. 
ویژگی دوم این نوع کاغذ ماندگاری بالای آن است بطوری که یک کاغذ معمولی بعد از گذشت چند دهه، حالت خود را از دست می دهد و فرسوده می شود ولی کاغذ سنگی، قابلیت ماندگاری تا حداقل 700 سال را دارد. 
در کاغذهای معمولی، نیاز به 80 درصد مصرف آب وجود دارد ولی این نوع کاغذ به هیچ عنوان آب نیاز ندارد و تنها از انرژی برق مصرف می شود، همچنین با توجه به اینکه ماده اولیه آن از سنگ آهک تشکیل می شود نیازی به قطع درختان و نابود کردن جنگل ها نیست. 
کاغذ سنگی تولیدی در استان یزد که مواد آن صد در صد از داخل کشور تهیه می شود با توجه به ویژگی هایی که دارد از قیمت به صرفه ای نسبت به کاغذ معمولی برخوردار است. 
وزیر تعاون که امروز به یزد سفر کرده در ادامه ضمن بازدید از کارخانه عصر ارتباطات پیشگامان، ساختمان شماره سه تامین اجتماعی یزد را در منطقه امامشهر افتتاح کرد. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تولید کاغذ     |     کارخانه     |     سنگ     |     یزد     |     بهره برداری     |     نخستین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi