کد خبر : ۴۶۵۵۲۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵
وزیر امور اقتصاد و دارایی در شهرکرد: تولید گندم در کشور از مرز ۱۱ میلیون تن گذشت/امسال ایران صادرکننده گندم است

مقیم/وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: امسال با توجه به تولید ۱۱ میلیون تن گندم کشور ما صادرکننده گندم خواهد بود.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، علی طیب‌نیا پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح طرح‌های این شهرستان اظهار داشت: امسال کشور ایران نه تنها گندم وارد نمی‌کند بلکه صادرکننده گندم خواهد بود.

وی با اشاره به میزان صادرات کالا افزود: میزان صادرات کالا از لحاظ وزنی 36 درصد افزایش داشته است و برای نخستین بار در تاریخ ایران سال گذشته مازاد موازنه در تراز غیر نفتی یک میلیارد دلار مثبت بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه کشور ما از درآمد نفت به لحاظ تجاری بی‌نیاز شده است، بیان کرد: در 4 ماهه نخست امسال درآمد مازاد تجاری به 3 میلیارد دلار افزایش یافته است و بدان معنی است که ما در شرایط کاهش قیمت نفت هم می‌توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.

طیب‌نیا با اشاره به مقاومت ملت ایران در برابر تحریم‌ها خاطرنشان کرد: دشمنان ما در 8 سال جنگ مغلوب ایران شدند و امروز با تحریم‌ها سعی کردند جنگ سخت‌تری را بر ما تحمیل کنند اما مقاومت مردم باز هم دشمن را شکست داد.

وی گفت: بعد از شکست دشمن در برابر ملت ایران زمانی که متوجه شد اقتصاد کشور وابسته به کشورهای غربی است فشار تحریم‌ها را بیشتر کرد و نقطه ضعف ما را نشانه گرفت.

وزیر اقتصاد گفت:‌ اقتصاد که از آسیب فراوان رنج می‌برد و کاملاً وابسته به نفت بود در معرض بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ قرار گرفته است اما ملت ایران از این آزمون سخت عبور کردند.

طیب‌نیا تصریح کرد:‌اگر استقامت و بردباری مردم مدیریت جهادی و اقدامات تدبیرانه نبود قطعاً این توفیقات به دست نمی‌آمد.

وی با بیان اینکه 600 هزار میلیارد تومان بدهی در دولت حاکم بود ادامه داد: کاهش شدید قیمت نفت و بدهی‌های حاکم بر دولت از بی‌سابقه‌ترین مشکلاتی بود که به دولت حاکم شد و نتیجه‌ای جز وابستگی اقتصادی و رشد منفی اقتصادی به دنبال نداشت.

وزیر اقتصاد گفت: رشد اقتصادی و تورم و سرمایه‌گذاری‌های منفی در کشور جز شاخص‌های نامناسب بود که اقتصاد ما را در دچار مشکل کرد و سبب ایجاد تنش در روابط بین‌الملل و 3 قوه شده بود و زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

طیب‌نیا بیان کرد: متأسفانه ایرانی که در آن انقلاب رخ داده بود و سنبل سلامت شناخته شده بود به عنوان کشوری ناسالم در لیست سیاه 2 کشور قرار گرفته است، یعنی کشورهایی که پولشویی و فساد مالی در آنها رخ داده است.

وی افزود: خوشبختانه در 2 سال گذشته در حین تداوم تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم بر این شرایط آشفته فائق آمدیم و تورم مهار و تک رقمی شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به انتشار گزارش صندوق بین‌الملل پول در هفته گذشته خاطرنشان کرد: در این گزارش آمده است که ایران موفق‌ترین عملکرد در بین کشورهای نفتی را داشته و با کاهش قیمت نفت کمترین آسیب به کشور وارد شده است.

طیب‌نیا ادامه داد: در شرایطی که تورم در روسیه 2 برابر می‌شود و در آذربایجان، عربستان ونزوئلا مشکلاتی به دلیل کاهش قیمت نفت به وجود می‌آید کشور ما بدون افزایش بدهی رشد اقتصادی را داشته است.

وی گفت: رشد اقتصادی در 4 ماهه نخست امسال به 4.4 درصد ارتقاء پیدا کرده است و دشمن می‌خواهد این موفقیت را پنهان کند.

وزیر اقتصاد بیان کرد:‌ تمام شاخص‌های مثبت در سالجاری نوید آینده روشن را به ملت می‌دهد که سودآوری شرکت‌های بورس حاکی از این موفقیت است.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: اطلاعات به دست آمده از بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی نشان می‌دهد مشکلات این واحدها رفع و برخی از واحدهای صنعتی که سال 91 به دلیل افزایش قیمت ارز تعطیل شده بود مجدداً به چرخه تولید بازگشتند.

وی گفت: امیدواریم با عزم مشترک که در کشور ایجاد شده است و با هدایت مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شاهد پیشرفت ایران باشیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شهر کرد     |     صادرکننده     |     تولید     |     علی طیب نیا     |     گندم     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi