کد خبر : ۴۶۳۵۵۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
کارنامه ۳ ساله دولت تدبیر و امید ۳۰هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری با ۱۷هزارنفر اشتغالزایی در آذربایجان شرقی

مقیم/تبریز/در سه سال گذشته در مجموع حدود ۲ هزار واحد تولیدی جدید با ۱۷ هزار نفر اشتغالزایی و ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی به بهره برداری رسیده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این مطلب اعلام کرد: در این مدت سهم صنعت، معدن و تجارت در تولید ناخالص داخلی آذربایجان شرقی از 35 به 40 درصد افزایش یافت. 
حسین نجاتی اظهارکرد: در دولت تدبیر و امید حدود 6 هزار مجوز تاسیس با 130 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و 240 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری صادر شده است. 

** سه سال تدبیر دولت برای امیدآفرینی در آذربایجان شرقی
دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته مصدر خدمات فراوانی در راستای توسعه و امیدآفرینی در اقصی نقاط کشور بود و آذربایجان شرقی نیز به عنوان جزیی از مام میهن از ثمرات تلاش شبانه روزی تیم دکتر روحانی برای ارتقای شاخص های توسعه بهره ها برده است.
احیای دریاچه ارومیه و جلوگیری از نابودی این پهنه آبی و زیستکره جهانی از جمله مهم ترین و شاخص ترین دستاوردهای فعالیت سه ساله دولت تدبیر و امید در منطقه شمال غرب کشور بود که مردم آذربایجان شرقی نیز به دلیل واقع شدن در شرق دریاچه از ثمرات آن برخوردار شدند. 
تلاش برای احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال استان به عنوان میراث دولت گذشته و تحریم های ظالمانه ضدایرانی از دیگر دستاوردهای دولت در آذربایجان شرقی در این مدت است که نمود عینی آن را می توان در تشکیل و کارآمدی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و اختصاص هفت هزار میلیارد ریال برای این منظور مشاهده کرد.
تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی دکتر روحانی، افزایش شاخص های فرهنگ، هنر و ادب در حوزه های مختلف از دیگر نمودهای عینی تلاش دولت تدبیر و امید برای توسعه آذربایجان شرقی در سه سال اخیر است.
رهاسازی نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب سدها به دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات احیای دریاچه ارومیه در سال گذشته بوده است.
در تبیین برنامه های متنوع دولت دبیر و امید برای تثبیت وضعیت و احیای دریاچه ارومیه همین بس که دولت تنها در سال گذشته 21 هزار میلیارد ریال برای اجرای برنامه های متعدد به ستاد احیای دریاچه اعتبار اختصاص یافت که در نوع خود کم مانند می باشد. 

** تدبیر دولت برای امیدآفرینی در منطقه از طریق احیای دریاچه ارومیه 
بدون شک یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در منطقه شمال غرب به طور عام و آذربایجان شرقی به طور خاص، صرف وقت و انرژی ویژه برای احیای دریاچه ارومیه و متوقف کردن مرگ تدریجی این پهنه آبی بوده است. 
با این نگاه بود که شخص رئیس جمهوری در همان آغاز به کار دولت یازدهم با تشکیل 'ستاد احیای دریاچه ارومیه' و اختصاص اعتبارات ویژه، تثبیت وضعیت دریاچه در گام نخست و احیای آن در گام بعدی را با استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان حوزه محیط زیست در برنامه کاری قرار داد.
اهمیت کارویژه دولت برای احیای دریاچه ارومیه زمانی آشکار می شود که بدانیم 30 درصد از مجموع 500 هزار هکتار وسعت این پهنه آبی به دلیل خشک شدن تدریجی، قابلیت تولید ریزگرد دارند که به نوبه خود تهدیدی اساسی برای جمعیت 10 میلیون نفری مناطق پیرامونی دریاچه محسوب می شود. 
دولت تدبیر و امید برای تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه و احیای آن برنامه های کارشناسی شده متعدد را از زمان روی کار آمدن تا به امروز به کار بسته است که مالچ پاشی 30 هکتاری، لایروبی رودخانه تلخه رود(آجی چای)، انسداد چاه های غیرمجاز، تغییر الگوی کشت و تشویق اجتماعات پیرامونی به صرفه جویی در مصرف آب از جمله برخی از آنهاست. 
حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی دستاوردهای دولت برای احیای دریاچه ارومیه را در یک جمله خلاصه می کند و می گوید: در حالی که در 20 سال گذشته همواره کاهش 40 تا 45 سانتی متری سالانه تراز آب دریاچه بوده ایم، امسال این روند تغییر چشمگیری یافته و به تراز آب این پهنه آبی نسبت به سال قبل 56 سانتی متر افزایش نشان می دهد.
لایروبی مسیر 80 کیلومتری رودخانه تلخه رود به عنوان یکی از رودخانه های اصلی تغذیه دریاچه ارومیه با تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار، تعطیلی بیش از 150 ایستگاه پمپاژ آب در حدفاصل تبریز تا دریاچه و تشکیل 40 تیم گشت و کنترل از جمله برخی از اقدامات تثبیت و احیای دریاچه ارومیه در سه سال اخیر بوده است. 
مسدود کردن چاه های غیرمجاز به عنوان یکی از عوامل فرونشست منابع آب زیرزمینی و خشک شدن دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات سازنده و تاثیرگذار دولت تدبیر و امید در مسیر احیای دریاچه ارومیه بوده و در این راستا تنها در سال گذشته 1500 چاه غیرمجاز مناطق پیرامونی دریاچه مسدود شده است ، ضمن اینکه در این مدت بیش از 20 مورد نهر منفک شده از رودخانه تلخه رود نیز شناسایی و به چرخه رودخانه بازگردانده شده است. 

** از راه اندازی بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان تا ارتقای شاخص های فرهنگ و هنر
تاسیس بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان از جمله وعده های انتخاباتی رئیس کابینه تدبیر و امید بود که در سفر تبلیغاتی وی به تبریز داده شد و در سفر سال گذشته دکتر روحانی و اعضای دولت به تبریز محقق یافت. 
اهمیت راه اندازی این بنیاد به اندازه ای بود که بلافاصله پس از اعلام رسمی آغاز به کار آن در تبریز، استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان نیز برای ایجاد شعبه هایی از آن علاقه مند شدند. 
در واقع بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با هدف تحقیق، پژوهش و ترویج مطالعه در زمینه فرهنگ، هنر، زبان، ادبیّات و تاریخ آذربایجان تأسیس شد تا ظرفیت های مغفول این حوزه ها در خطه آذربایجان، واکاوی و تحقیق شود. 
'کمک به توسعه فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی کشور از طریق توسعه منطقه‎ای، کمک به شناخت ابعاد فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی آذربایجان، حفظ و احیای زبان وادبیّات بومی، بزرگداشت و معرّفی بزرگان و مفاخر آذربایجان و ایجاد فضای مناسب برای تعامل، گفتگو و تبادل آرا و اندیشه درمسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آذربایجان از جمله اهداف بنیاد است که تاکنون گام های چندی در راستای تحقق آن برداشته شده است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی معتقد است رونق بازار نشر از دیگر دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید در سه سال حیات خود در آذربایجان شرقی بوده است به طوری که شاخص های نشر در این مدت در اغلب موارد نشان دهنده افزایش است. 
محمدحسن چمیده فر گفت: در این مدت ظرفیت چاپ چاپخانه های استان از 980 به 1225 ورق، مجوزهای نشر از 1023 به 1404 مورد و تعداد کتاب های تالیفی از 893 به یک هزار و 128 عنوان افزایش یافته است. 
وی افزود: افزایش عناوین کتاب های منتشر شده از 964 به یک هزار و 288 مورد و شمارگان کتب منتشر شده از یک میلیون و 715 هزار و 300 به بیش از یک میلیون و 945 هزار عنوان از دیگر دستاوردهای حوزه نشر در سه ساله حیات دولت تدبیر و امید بود. 
وی از تلاش برای فراهم کردن زمینه تعدد و تکثر رسانه ای به عنوان دیگر دستاورد دولت تدبیر و امید در استان یاد و بیان کرد: تعداد مجوزهای نشریات از 165 عنوان در سال 1392 به 275 عنوان در پایان پارسال افزایش یافته است. 
معاون هنری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز گفت: در این مدت تعداد سالن های اجرای هنری استان از 26 به 29 باب، تعداد ناشران آثار صوتی از 5 به هشت مورد و دفعات اجرای نمایش از 651 به یک هزار و 140مورد افزایش یافته است. 
علی محرمی افزود: در این مدت تعداد آموزشگاه های آزاد هنری از 134 به 185 مورد، ظرفیت سالن های سینمایی از پنج هزار و 358 به شش هزار و 716 صندلی و تعداد فیلم های اکران شده از 75 به 130 عنوان فیلم افزایش یافته است. 
وی با اشاره به فعالیت حدود 600 فروشگاه عرضه محصولات سینمایی، سمعی و بصری در سطح آذربایجان شرقی یادآور شد: در سه سال اخیر به حدود 50 عنوان فیلم در استان مجوز اعطا شده است. 
آمار منتشر شده از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین نشان می دهد که تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان از 752 به یک هزار و 148 مورد، شمار اعضای آن از 101 هزار به 121 هزار و 500 نفر و اعضای کتابخانه های مساجد از 64 هزار و 500 به 71 هزار و 900 نفر افزایش یافته است. 
بنا بر آمار، در مدت سه سال فعالیت دولت یازدهم برنامه های آموزش قرآنی از 670 به 690 مورد، موسسه های قرآنی از 56 به 63 مورد و شمار انجمن های قرآنی از 55 به 57 مورد افزایش یافته است.

** رشد 18 درصدی شاخص عمومی ورزش آذربایجان شرقی در فعالیت سه ساله دولت 
حوزه های مختلف ورزش در آذربایجان شرقی به دلیل وجود ظرفیت های زیرساختی و همچنین استعدادهای سرشار و ناب، شاهد تحولات مثبت و عمیقی بوده است که رشد 18 درصدی عملکرد اداره کل ورزش و جوانان این استان در شاخص ها و معیارهای تعیین شده از جمله دستاوردهای دولت در این مدت است. 
بنا بر اعلام اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، عملکرد مزبور در 16 شاخص از جمله ورزشکاران سازمان یافته، میزبانی مسابقات قهرمانی کشور، دعوت شدگان به اردوهای تیم های ملی، حضور در لیگ های کشوری، نفرات برتر تیم های ملی، برگزاری کلاس های آموزشی، عناوین کسب شده انفرادی و تیمی در مسابقات کشوری، کسب عناوین جهانی، آسیایی و بین المللی، فعالیت های فرهنگی و ورزشی، ورزش همگانی، ورزش روستائی و عشایری و همچنین سرانه اماکن ورزشی، ارزیابی و مشخص شده است. 
بر این اساس تعداد ورزشکاران آذربایجان شرقی در سال 1392 که دولت تدبیر و امید روی کار آمد، 120 هزار نفر بود که این رقم طی سه سال اخیر به عدد 140 هزار و 883 نفر افزایش یافته که رشدی معادل 17درصد را شامل می شود. 
میزان رشد میزبانی و شرکت در مسابقات کشوری توسط ورزشکاران آذربایجان شرقی نیز در همین مدت به ترتیب هفت و 26 درصد رشد یافت که بر این اساس تعداد ورزشکاران دعوت شده استان به اردوهای تیم های ملی نیز با رشد 15 درصدی روبرو بوده است.
رشد 20 درصدی تعداد کلاس های مختلف آموزشی در رشته های ورزشی استان طی 30 ماه گذشته از دیگر دستاوردهای دولت است، به گونه ای که در سال 1392 تعداد 106 عنوان کلاس در این خصوص برگزار شده بود که این رقم پارسال به 127 عنوان رسید و در سال جاری نیز با رشد متناسبی همراه است که بدون تردید آمارهای جدید افزایش چندین برابری در این بخش را متضمن خواهد بود. 
رشد 13 درصدی در عناوین کسب شده انفرادی و تیمی در مسابقات کشوری، رشد 17 درصدی در عناوین جهانی، 75 درصدی در مسابقات آسیایی و 27 درصدی در رقابت های مختلف بین المللی از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه ورزش آذربایجان شرقی است.
در همین مدت فعالیت های فرهنگی و ورزشی استان 11 درصد، ورزش همگانی دو درصد، روستائی و عشایری شش درصد نسبت به سال های قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با رشد مثبت همراه بوده است. 
حضور 23 تیم ورزشی آذربایجان شرقی در مسابقات لیگ برتر کشوری از دیگر دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در این استان است که تاکنون چنین آماری در تاریخ ورزش این خطه ثبت نشده است.
این رشته ها شامل فوتبال، فوتسال، والیبال، والیبال نشسته، هندبال، تنیس روی میز، دوچرخه سواری، اسکواش بانوان، شطرنج، تکواندو، هاکی اسکیت بانوان و آقایان، هاکی، جودو، راگبی، شیرجه، شنا، سپک تاکرا و فوتسال امیدها می شود که یک تا سه تیم در لیگ برتر کشور دارند.
حضور 15 تیم در رشته های بسکتبال با ویلچر، بسکتبال، بسکتبال بانوان، والیبال امیدها، تکواندو در رده های مختلف سنی، اسکواش آقایان، فوتبال و هندبال در لیگ دسته یک باشگاه های ایران و حضور سه تیم فوتبال و تنیس روی میز در لیگ دسته دو از دیگر فعالیت های ورزشی آذربایجان شرقی طی 30 ماه اخیر بوده است.

**دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی 
کسب رتبه اول کشوری در جذب 98 درصدی پیش دبستانی و فراهم کردن زیرساخت های آموزش زبان محلی در مدارس از جمله شاخص ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی می باشد. 
کسب رتبه اول کشوری در ریشه کنی بیسوادی، افتتاح 22 پژوهش سرای دانش آموزی در مناطق و نواحی استان معادل یک پنجم پژوهش سراهی افتتاح شده در کشور، افتتاح اولین پژوهش سرای دانش آموزی روستایی کشور در روستای یالقوز آغاج بخش ترکمنچای میانه، تجهیز یک هزار و 200 مدرسه چند پایه روستایی به کتابخانه با اعتباری افزون بر 7 میلیارد و 200 میلیون ریال و بهره برداری از سه آزمایشگاه نانو از جمله اقدامات دولت یازدهم در حوزه آموزش و پرورش است. 
همچنین افزایش پوشش تحصیلی واقعی دوره ابتدایی به 99.9 درصد با اجرای طرح ها و برنامه های ابتکاری مانند دایر کردن کلاس های یک تا چهار نفری در روستاهای کم جمعیت، افتتاح 19 مرکز کارآفرینی در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش، ارتقای سلامت جسمانی با برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای، ارسال یک هزار و 200بسته ورزشی برای طرح المپیاد درون مدرسه ای و افزایش سه برابری جذب دانش آموزان در فعالیت های تابستانی از دیگر عملکردهای شاخص آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در دولت تدبیر و امید می باشد. 
از دیگر تلاش های دولت تدبیر و امید در راستای کیفیت بخشی به آموزش و پرورش در آذربایجان شرقی می توان به تدوین سند تدبیر و توسعه آموزش و پرورش استان، برگزاری گردهمایی بزرگ یاوران نماز، کسب رتبه برتر کشوری بسج دانش آموز به خاطر خلاقیت در عملکرد، رتبه برتر کشوری در سازماندهی مناسب نیروی انسانی، کسب رتبه اول کشوری در فعالیت های هفته معلم و رسسیدگی به وضعیت درمانی و سلامت همکاران اشاره کرد. 
از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش همچنین می توان از برگزاری 17 جشنواره خیران مدرسه ساز و جذب بیش از 100 میلیارد ریال ، کسب مدال طلای امپیاد زیست شناسی و افزایش تعداد مراکز آموزش توانبخشی دانش آموزان با مشکلات ویژه یادگیری نام برد.

** تغییر رشد منفی صنعت آذربایجان شرقی به رشد مثبت 1.2 درصدی ** 
صنعت آذربایجان شرقی که در نوسان نرخ ارز در دولت گذشته کمر خم کرده بود امروز با گذشت سه سال از عمر دولت تدبیر و امید، دوران رشد مثبت 1.2 درصدی و راست قامتی را طی می کند. 
به این گزارش، این تحول کمرشکن در پی تحریم های اقتصادی و افزایش نرخ ارز، افول واحدهای تولیدی فعال در آذربایجان شرقی را در پی داشت و به رشد منفی صنعت این استان در سال های 1390 تا 1392 منجر شده بود. 
مدت ها بعد از اتمام کار دولت دهم و با اجرای طرح پایش واحدهای تولیدی استان بود که این وضعیت نه چندان دلچسب در یکی از صنعتی ترین استان های کشور مشخص شد و زنگ خطر نیمه تعطیلی واحد صنعتی در آذربایجان شرقی را به صدا در آورد. 
اما برنامه ریزی های علمی و تنظیم سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی با نقش آفرینی استاندار در نخستین سال دولت تدبیر و امید، آینده ای روشن پیش روی صنعت این استان قرارداد و احیای واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال در دستور کار مسئولان قرار گرفت. 
به گفته رئیس اداره برنامه ریزی و آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بخش صنعت این استان در حال حاضر رشد 1.2 درصدی را تجربه می کند. 
آرش نگاهبانی افزود: در طول سه سال گذشته حدود 2 هزار واحد تولیدی جدید با 17 هزار نفر اشتغال زایی و 30 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است. 
وی گفت: در این مدت سهم صنعت، معدن و تجارت در اقتصاد آذربایجان شرقی و تولید ناخالص داخلی استان از 35 درصد به 40 درصد افزایش یافت. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تلاش های این سازمان برای رشد مثبت صنعت این استان گفت: در دولت تدبیر و امید حدود 6 هزار مجوز تاسیس با 130 هزار نفر اشتغال زایی مستقیم و 240 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری صادر شده است. 
حسین نجاتی افزود: در زمان حاضر یک هزار و 500 طرح از این تعداد در دست اجرا بوده و دارای پیشرفت فیزیکی 20 درصد و بالاتر است. 
دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی نیز از تصمیم گیری عملیاتی برای 973 مورد از موانع تولید در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: از سال 1392 شمسی به دلیل ضربه سنگین طی سال های قبلی به تولید، پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی در اولویت فعالیت های استان قرار گرفت. 
سخاوت خیرخواه افزود: حدود 508 تصمیم عملیاتی بین سال های 92 تا 94اتخاذ شد و در سال 94 نیز 275 مورد اقدام برای تسهیل تولید صورت گرفت که این رقم در 4 ماهه اول سال جاری190 مورد بوده و در مجموع برای 973 مانع تولید تصمیم گیری شده است. 
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز گفت: برقراری مشوق های صادراتی که آئین نامه اجرایی آن از سوی دولت در حال اصلاح است، در کنار توافق برجام و امکان انتقال وجوه از طریق بانک های بین المللی از مهمترین دست آوردهای دولت در بخش بازرگانی است و همین مزیت ها خیز آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات را در پی خواهد داشت. 
غلامعلی راستی افزود: بر اساس قوانین جدید صادرات غیر نفتی مورد توجه قرار گرفته و کارت های بازرگانی یکساله واحدهای تولیدی، 5 ساله شده است. 
وی اعلام کرد: آذربایجان شرقی با حدود 2 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته در حالی به عنوان یک از سه استان آزمونه /پایلوت/ اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری انتخاب شده است که ستاد اقتصاد مقاومتی این استان به ریاست استاندار در کنار حمایت از تولید، توجه ویژه ای به افزایش صادرات غیر نفتی دارد. 

** تقویت زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذربایجان شرقی در سه سال گذشته 
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی افتتاح مرکز داده استان توسط رئیس جمهوری در سفر سال گذشته هیات دولت را از مهمترین طرح های اجرا شده در سه سال گذشته عنوان و اظهارکرد: این طرح یکی از زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات بوده و سبب تعادل ترافیک داده ها در داخل استان شده است. 
بهمن حسین زاده تدوین سند تدبیر توسعه استان در حوزه آی سی تی را از فعالیت های شاخص صورت گرفته در سه سال گذشته عنوان کرد و گفت: این سند نقشه راه توسعه استان در این حوزه را مشخص کرده است . 
وی راه اندازی شبکه 'هانی نت' ( تله بدافزارها ) در 16 دستگاه اجرایی به منظور امنیت رخدادهای رایانه ای و ایجاد نمایندگی مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ) در استان و عضوگیری 120 نفر از مدیران آی تی دستگاه های اجرایی را از دیگر فعالیت های صورت گرفته در استان برشمرد . 
حسین زاده با اشاره به واگذاری اینترنت پرسرعت در 392 روستای استان در سال 93 با استفاده از اعتبار پروژه های uso ( خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات ) افزود: در 38 روستا تک خط ارتباط عمومی و در 13 روستای بالای 20 خانوار تلفن خانگی راه اندازی شده است . 
وی با اشاره به الگو قرارگرفتن استان در شبکه ملی اطلاعات و همچنین توسعه دولت الکترونیک ، از شروع عملیات GNAF ( یکسان سازی نشانی شهروندان ) در استان خبرداد . 
حسین زاده با اشاره به راه اندازی اینترنت 4G تلفن همراه در تبریز ، مراغه و جلفا گفت: پنهای باند داخلی استان از 10 گیگ به 70 گیگ افزایش یافته است . 
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی برقراری پوشش اینترنت نسل چهارم در 670 روستای استان و افتتاح مرکز IXP به منظور تبادل ترافیک اینترنت در داخل استان را از فعالیت های حوزه آی سی تی در سال جاری عنوان کرد . 

** ارزش افزوده بخش کشاورزی آذربایجان شرقی همزمان با خدمت دولت یازدهم 5.5 درصد افزایش یافت 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ارزش افزوده بخش کشاورزی استان در سه سال گذشته از 11 به 16.5 درصد افزایش یافت. 
کریم مهری همچنین از رشد چهار درصدی صادرات محصولات کشاورزی از گمرکات استان به کشورهای خارجی در این مدت با وجود مشکلات ناشی از تحریم خبرداد و گفت: سهم بخش کشاورزی از صادرات استان در سال گذشته 14درصد به ارزش 277میلیون دلار بود. 
وی با اشاره به تولید 800 هزار تن گندم در استان آذربایجان شرقی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: رکورد خرید تضمینی گندم برای نخستین بار در استان با 492 هزار تن شکسته شد. 
مهری با اشاره به اینکه هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی شامل هسته تولید سالم، ساماندهی بازرگانی، اصلاح الگوی کشت، توانمند سازی بهره برداران، توسعه کشاورزی دانش بنیان و بهره برداری پایدار تنوع زیستی است، گفت: افزایش ضریب خود اتکایی بخش کشاورزی در تولید محصولات اساسی از جمله گندم در این سند دیده شده است. 
وی با اشاره به افزایش جذب تسهیلات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی از صندوق توسعه ملی در دو سال گذشته گفت: در حالی که در سال 92 تنها 62 درصد از سهمیه استان از این محل جذب شده بود، سال گذشته 37 درصد بیش از سهمیه استان جذب شد. 
مهری همچنین با اشاره به کسب رتبه اول کشوری سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی برای دو سال پیاپی در جذب اعتبارات توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، گفت: ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی استان از 1.56 به 1.67 اسب بخار در هکتار افزایش یافته است. 
وی گفت: طرح ابتکاری نظام نوین ترویج کشاورزی و پهنه بندی روستاها هم برای نخستین با در کشور در 9 استان از جمله استان آذربایجان شرقی شروع شده است. 
مهری از تجهیز دو هزار و 300 هکتار از اراضی آبی استان به سامانه های نوین آبیاری تا پایان دی ماه سال 94 خبرداد و افزود: تجهیز چهار هزار و 100 هکتار به سامانه های نوین آبیاری در دست اجرا و 9 هزار و 760 هکتار در دست مطالعه است. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: این استان از نظر اجرا و مطالعه سامانه های نوین آبیاری در رتبه هشتم کشوری قرار دارد. 
مهری با اشاره به تولید بیش از پنج میلیون تن محصولات کشاورزی در استان آذربایجان شرقی، گفت: این استان دارای رتبه اول تولید پیاز، زردآلو، عدس، یونجه، رتبه دوم تولید سیب درختی، گوشت قرمز و عسل، رتبه سوم جمعیت دامی و تولید تخم مرغ، رتبه چهارم تولید شیر خام و رتبه پنجم تولید نخود، سیب زمینی، انگور و گردو در کشور است. 
وسعت اراضی زراعی استان آذربایجان شرقی بر اساس سرشماری کشاورزی سال 93 ؛ یک میلیون و 101 هزار و 467 هکتار و مساحت باغات و قلمستان ها 95 هزار و 822 هکتار است. 

**80 درصد مسکن مهر شهر جدید سهند تبریز در سه سال گذشته تحویل داده شد 
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 30 واحدهای مسکن مهر این استان در شهر جدید سهند احداث شده ، گفت: 80 درصد واحدها در دولت یازدهم بهره برداری شده است .
توحید اخلاقی اعلام کرد: این استان دارای 122 هزار و 35 واحد مسکن مهر است که از این تعداد 44 هزار و 270 واحد آن در شهرهای بالای 25 هزار نفر، 17 هزار و 757 واحد برای شهرهای زیر 25 هزار نفر، 36 هزار و 269 واحد متعلق به شهر جدید سهند و 23 هزار و 739 واحد آن در بافت فرسوده استان واقع شده است. 
وی با اشاره به اینکه تا زمان حاضر 99 هزار و 511 واحد در کل استان به افتتاح رسیده است ، گفت: از این تعداد 34 هزار و 132 واحد در شهرهای بالای 25 هزار نفر، 16 هزار و 504 واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر، 32 هزار و 166 واحد در شهر جدید سهند و 16 هزار و 709 واحد در بافت فرسوده قرار دارند. 
اخلاقی در ادامه تعداد کل واحدهای باقی مانده در استان را 22 هزار و 524 واحد اعلام کرد و گفت: بیشترین تعداد واحدهای باقی مانده مربوط به شهرهای بالای 25 هزار نفر است که رقمی بالغ بر 10 هزار و 138 واحد را به خود اختصاص می دهد. 
وی اعلام کرد: در زمان حاضر 4 هزار و 875 واحد در پروژه مسکن مهر بدون متقاضی هستند. 
اخلاقی خاطرنشان کرد: از 11 شهرستان استان آذربایجان شرقی تا کنون پرونده شهرستان آذرشهر بسته شده و بخش کوچکی از عملیات پروژه های ساخت سایر شهرها باقی مانده است که تلاش داریم تا پایان سال جاری تمامی آنها را افتتاح کرده و تحویل متقاضیان دهیم. 
وی از افتتاح 2900 واحد مسکن مهر در هفته دولت خبر داد و گفت: از این تعداد 476 واحد متعلق به شهرهای بالای 25 هزار نفر است که اداره کل راه و شهرسازی نسبت به افتتاح آن اطمینان کامل دارد .
وی افزود: بنیاد مسکن استان 471 واحد دیگر را در شهرهای زیر 25 هزار نفر و همچنین شرکت عمران شهر جدید سهند نیز یک هزار و 953 واحد را در شهر جدید سهند افتتاح می کند .
مدیر کل راه و شهرسازی اذربایجان شرقی پیشرفت 44 درصدی بزرگراه تبریز- اهر را حاصل تلاش های صورت گرفته در سه سال گذشته عنوان و خاطر نشان کرد: این طرح در سه قطعه به طول 87 کیلومتر اجرا می شود . 
اخلاقی از پیشرفت 18 درصدی آزادراه مراغه – هشترود خبرداد و گفت: عملیات اجرایی بیمارستان سراب 93 درصد پیشرفت دارد. 
وی تعریض و تسطیح راه های روستایی ، قیرپاشی و آسفالت راه ها و آزاد سازی حریم راه های استان را از جمله عملکردهای راه و شهرسازی استان عنوان کرد و گفت: عمده رویکرد دولت رسیدگی به وضعیت راه های روستایی است . 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حسین نجاتی     |     اشتغالزایی     |     آذربایجان شرقی     |     سرمایه گذاری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi