کد خبر : ۴۶۳۰۲۱ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵
لاریجانی: زمینه جذب سرمایه بعد از برجام فراهم شده است/توسعه کشور درگرو جذب سرمایه گذاران

مقیم/قم/رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعد از توافق هسته ای زمینه جذب سرمایه گذاری فراهم شده؛ گفت: در شرایط فعلی جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در طرح های عمرانی کشور، کلید حل مسائل و توسعه اقتصادی است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، علی لاریجانی روز شنبه در جلسه شورای اداری استان قم اظهار کرد: مدیران دستگاه های اجرایی کشور باید بتوانند بسترهای لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در طرح های عمرانی را فراهم کنند.
وی با بیان اینکه مدیریت یک اداره یا سازمان و یا نهاد، تنها در مدیریت کردن آن اداره و حل و فصل مسائل آن نیست گفت: در شرایط امروز کشور، مدیر موفق، مدیری است که بتواند زمینه جذب سرمایه گذاران در طرح های عمرانی مختص به ارگان خود را فراهم و طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کند.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم بدانیم توفیقی در دوره مدیریت خود داشته ایم باید بسنجیم که چقدر توانسته ایم در زمینه سازی جذب سرمایه گذاری موفق عمل کرده ایم.
لاریجانی با بیان اینکه اولویت نخست کشور، اقتصاد و حل مسائل اقتصادی است، از بیکاری به عنوان یکی از چالش های موجود در کشور نام برد و گفت: البته مدیران دستگاه های اجرایی زحمات زیادی می کشند اما این شیوه عمرانی کشور، پاسخگوی مشکلات اقتصادی فراروی جامعه نیست.
وی از آسیب های اجتماعی و فرهنگی به عنوان دیگر چالش فراروی جامعه یاد کرد و گفت: این آسیب که متاثر از مسائل اقتصادی است، بسیار مهم بوده و حل آن احتیاج به فکر ویژه دارد.
وی با بیان اینکه شاهد تلاش مدیران درحوزه های مختلف هستیم خاطرنشان کرد: روند فعلی کشور نمی تواند پاسخگوی مسائل جاری باشد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: درست است در این مساله شاهد شیطنت غربی ها هستیم، اما باید تحلیل کنیم که شیب حرکت ما در این موضوع و مسائل مرتبط اقتصادی چقدر است و باید بسنجیم چگونه می توانیم از شرایط به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.
لاریجانی گفت: همه باید به سمت جذب سرمایه ها برویم و اگر سرمایه گذاری درکشور و استان قم به خوبی انجام شد می توانیم بگوییم در شرایط رکود کاری انجام داده ایم و در حل مشکلات آسیب های اجتماعی اقدامی صورت گرفته است.
وی گفت: طرح های ملی زیادی تعریف شده است و باید بتوانیم از خط اعتباری و فاینانس استفاده کنیم، به شرطی که زمینه های استفاده از آنها را شناسایی و پیگیری کرده و سپس اقدام های لازم در این زمینه را انجام دهیم.
رئیس قوه مقننه، آشنایی سرمایه گذاران با مزیت استان ها، مناطق و طرح های عمرانی در جذب آنها در سرمایه گذاری را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: ممکن است افراد زیادی مایل به سرمایه گذاری در طرح ها باشند، اما هیچ آشنایی با این طرح ها نداشته و مزیت سرمایه گذاری را نمی دانند.
وی با بیان اینکه مدیران باید سرمایه گذاران را با مزیت سرمایه گذاری آشنا کنند تصریح کرد: باید با برگزاری همایش هایی در استان ها و مناطق مختلف کشور، از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای حضور در این همایش ها دعوت به عمل آورید و آنها را با مزیت های استان ها و طرح های خود آشنا کنید تا بتوانید گام مهمی در جذب سرمایه گذاری بردارید.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور باید زمینه جذب سرمایه گذاران، بیش از پیش فراهم شود افزود: بسیاری از کشورها توانسته اند با سهل کردن شرایط سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی کشور خود را رقم بزنند و اگر شرایط سختگیرانه ای را برای سرمایه گذاران رقم بزنیم، تحریم های جدیدی به دست خودمان علیه کشور ایجاد می کنیم.
لاریجانی گفت: باید شرایط سرمایه گذاری را آسان کنیم تا سرمایه گذاران انگیزه لازم را در سرمایه گذاری در طرح های مختلف داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه باید طرح ها به بخش خصوصی واگذار شود گفت: باید منابع در دست مردم را به سمت تولید ببریم و از تولیدکنندگان حمایت کنیم.
وی با اشاره به گلایه برخی از افراد نسبت به مشکلاتی که بخش های نظارتی ایجاد می کنند، تاکید کرد: این مدیریت، متناسب شرایط امروز کشور نیست و بخش های نظارتی باید از مدیران حمایت و به آنها کمک کنند.
لاریجانی گفت: از دیوان محاسبات، بازرسی و وزارت اطلاعات تقاضا دارم پشتیبان مدیران باشند و باید از بخش خصوصی برای ورود به طرح ها استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: اگر مسئولان قم بخواهند، این استان، یک کارگاه تولیدی باشد باید خود را از طرح های عمرانی که درگیر آنها هستند رها کرده و این طرح ها را بخش خصوصی واگذار و بر آنها نظارت کنند.
وی گفت: پیشنهاد می کنم استاندار قم کمیته ای را تشکیل داده و در این کمیته رصد شود کدام دستگاه توانسته است طرح های خود را به بخش خصوصی واگذار کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بخواهید قم استانی نمونه باشد، نمونه بودن فقط به این نیست که به بزرگان این استان فخر بفروشیم، مراجع و علما و بزرگان قم، نه تنها افتخار قم بلکه افتخار نظام و کشور هستند و باید ببینیم چقدر در آباد کردن این استان موفق عمل کرده ایم.
لاریجانی به برخی از طرح های عمرانی قم اشاره کرد و گفت: طرح های مترو، منوریل، احداث بیمارستان، فرودگاه و تکمیل آب رسانی از اموری است که می تواند در آبادانی این استان نقش مهمی داشته باشد و امیدوارم مدیران با تلاش خود بتوانند این طرح ها را به سرانجام رسانده و در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی و زمینه سازی ورود سرمایه گذاران نهایت تلاش خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه اخذ مالیات با تولید باید نسبت متناسبی داشته باشد گفت: از بخش مالیاتی به خاطر اقدام هایی که انجام و برخی از قوانین اصلاح شد تشکر می کنم اما در بخش هایی از استان قم که فقر، پررنگ تر بوده و آسیب ها زیادتر است، باید عوارض و مالیات را کم کرده و شهرداری می تواند این کار را انجام دهد.
وی با بیان اینکه باید شرایط را ویژه ببینیم و آسیب ها را کاهش دهیم گفت: اگر می خواهیم کشور در آینده رونق اقتصادی داشته باشد باید همیشه از بخش های آسیب پذیر مراقبت کنیم.
چهارمین جلسه شورای اداری استان قم در سال جاری، با حضور استاندار قم و مدیران دستگاه هایی اجرایی استان در تالار معصومیه فرمانداری قم برگزار شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سرمایه     |     سرمایه گذاران     |     برجام     |     علی لاریجانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi