کد خبر : ۴۵۹۴۳۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵
افزایش ۹۰ درصدی تولید میگو در استان گلستان

مقیم/ مدیر کل شیلات گلستان از افزایش ۹۰ درصدی تولید میگو نسبت به سال گذشته در استان گلستان خبر داد.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،«سیدجواد قدس‌علوی» اظهار کرد: امسال نزدیک به 445 هکتار از مزارع استان زیر کشت میگو خواهد رفت و پیش‌بینی تولید 1350 تن خواهد بود که این میزان پارسال 267 هکتار زیر کشت و 715 تن تولید میگو بوده است.

وی با اشاره به فاز نخست 4000 هکتار اراضی در مجتمع پرورش میگو گمیشان افزود: عمده اراضی به سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی یا واگذار شده و یا در مراحل واگذاری است که 1000 هکتار از 4000 هکتار به سرمایه‌گذاران و مردم بومی واگذار خواهد شد.

مدیر کل شیلات استان گلستان درباره ایجاد نخستین مرکز تکتیر و عمل‌آوری بچه میگو در استان گفت: بچه میگوی مورد نیاز در مجتمع پرورش میگو گمیشان از استان‌های جنوبی تامین می‌‌شد و با مشکلاتی از جمله خطر انتقال بیماری، بعد مسافت، هزینه بالا و تلفات قابل توجه مواجه بود.

قدس‌علوی گفت: در همین راستا  مجوز نخستین مجتمع تولید بچه میگو با ظرفیت 100 میلیون قطعه در سال به بخش خصوصی واگذار شده و در آینده نزدیک این مجتمع با حضور رئیس سازمان شیلات ایران در استان گلستان کلنگ‌زنی خواهد شد.

وی با اشاره به مراکز عمل‌آوری میگو در استان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تولید میگو  استان که هر سال نسبت به پارسال از رشد قابل توجهی به میزان دو برابر برخوردار است هم‌چنین با توجه به کوتاه بودن طول دوره برداشت میگو، نیاز به مراکز عمل‌آوری بیشتری در استان احساس می‌شود.

مدیر کل شیلات استان گلستان افزود: پارسال 4 واحد عمل‌آوری فعال بود که امسال با برنامه‌ریزی و پیگیری برای اضافه شدن واحدهای دیگر سبب افزایش ظرفیت متناسب با پیش‌بینی تولید خواهد شد.

قدس علوی یادآور شد: از میزان 100 میلیون لارو مورد نیاز استان تاکنون نزدیک به 60 درصد آن، با زمان پرورش 90 تا 110 روزه، در مزارع استان ذخیره‌سازی شده است.

پارسال 80 درصد میگوی تولیدی استان به کشورهای چین، امارات، اکوادور و روسیه صادر شده که حدود 3 میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : استان گلستان     |     شیلات     |     میگو     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi