کد خبر : ۴۵۸۰۲۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
دستاوردهای سفر هیات تجاری و اقتصادی البرز به روسیه تشریح شد

مقیم/کرج/استاندار البرز که به تازگی در صدر هیات تجاری و اقتصادی استان البرز به کشور روسیه سفر کرده بود، پس از بازگشت با حضور در جمع خبرنگاران دستاوردهای این سفر را تشریح کرد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، سید حمید طهایی در نشست خبری که عصر یکشنبه با اصحاب رسانه در محل سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه در دو سال اخیر هیات های بسیاری از کشورهای مختلف به البرز سفر کرده اند، گفت: مذاکراتی در این باره در بخش خصوصی و دولت صورت گرفته و هیات هایی به بعضی کشورها اعزام شده اند. 
وی به اهمیت روسیه و مبادلات تجاری با این کشور اشاره کرد و ادامه داد: در این سفر 25 نفر از بخش خصوصی و 5 نفر از مدیران دولتی به مدت 4 روز در روسیه حضور پیدا کردند. 
** خواهرخواندگی البرز با استان ایوانوا روسیه 
طهائی گفت: این حرکت آغاز خوبی برای ارتباط اقتصادی بین البرز با روسیه به ویژه استان ایوانوا است که از طرف سفارت ایران پیشنهاد عقد قرارداد خواهر خواندگی ایوانوا با البرز مطرح شده و اجرایی شد. 
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید شرایط را برای مذاکره با کشورهای خارجی فراهم کرده و ضرورت دارد که استان ها نیز در این باره اقدام کنند، افزود: در گذشته روسیه بخشی از کالاهای مورد نیاز خود را از ترکیه و اروپا تامین می کرد، اما اکنون این امکان وجود ندارد، بنابراین فرصت مناسبی برای تجار ایرانی مهیا شده تا این فضای خالی را پر کنند. 
**روسیه بازار خوبی برای کالاهای ایرانی است 
استاندار البرز اضافه کرد: سال گذشته ملاقاتی که بین رئیس جمهوری ایران و روسیه در تهران صورت گرفت، شرایط مناسبی فراهم شد. در این ارتباط روسیه گام های بلندی برداشته که امید است در این راستا هر دو کشور بهره مند شوند. 
وی با بیان اینکه سقف اعتباری کشور روسیه از 2 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار افزایش یافته، گفت: روسیه بسیاری از کالاهای ایرانی به خصوص محصولات کشاورزی نیاز دارد که در این رابطه مذاکراتی شد که دو استان در زمینه های کشاورزی، صنعتی و گردشگری همکاری داشته باشند. 
طهائی با اشاره به اینکه ایوانوا حدود 1 میلیون و 100 هزار جمعیت دارد و از نظر آب و هوایی شبیه به مناطق شمالی ایران است، افزود: در این سفر از یک موزه تاریخی بازدید شد که از 7 هزار سال پیش تاکنون را به نمایش گذاشته بودند و این موضوع نشان از قدرت این کشور در صنعت بافت پارچه دارد. 
**ایجاد بستر صادرات محصولات مختلف استان البرز به روسیه 
وی اضافه کرد: درمذاکرات صورت گرفته درصدد ایجاد بستری برای صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دارویی، بهداشتی، آرایشی، صنعت ساختمان، گردشگری و صنایع دستی به روسیه فراهم شود، همچنین درباره ایجاد زمینه مناسب برای مبادلات علمی نیز بررسی های لازم صورت گرفت. 
وی با اشاره به اینکه از یک کارخانه تولید تراکتور و بیل مکانیکی در این سفر بازدید شد، گفت: روسای اتاق های بازرگانی دو استان و هیات تجاری با طرف های روسی خود تفاهم نامه هایی امضا کردند. 
طهایی افزود: دیداری با رئیس اتاق بازرگانی مسکو از دیگر برنامه ها بود که به واسطه آن تفاهم نامه هایی نیز منعقد شد که هر دو طرف پیگیر اجرایی شدن آن هستند. 
** ایران در زمینه بسته بندی کالا دچار ضعف است 
استاندار البرز گفت: در زمینه بسته بندی کالا ایران توان رقابت با کشورهای دیگر را نداشته و این امر منجر به پایین آمدن کیفیت کالاها شده است. 
وی با اشاره به اینکه در مسکو اتحادیه تجار اوراسیا فعال است، عنوان کرد: در این اتحادیه 5 کشور با هم تفاهم نامه اقتصادی دارند و با 27 کشور می توانند مبادلات مستقیم تجاری داشته باشند و ایران نیز در این مجموعه عضو است. 
استاندار البرز گفت: امید است از این فضای خوبی که ایجاد شده بهره برداری بیشتری شود، در استان ایوانوا دیداری با مفتی اعظم مسلمانان و اعضای مذهبی آنها و نمایندگان قومیت های داشتیم و مذاکراتی صورت گرفت که در زمینه های فرهنگی و اسلامی اقداماتی بین دو کشور انجام شود. 
وی با اشاره به بازدید از فوت سیتی که یک میدان بزرگ عرضه مواد غذایی برای کل روسیه بود افزود: کالاهایی که از ایران صادر می شود نیز در این مکان جای می گیرد. کیفیت عرضه کالاهای ما بررسی شد که به علت کیفیت پایین بسته بندی کیفیت کالا نیز تحت تاثیر قرار گرفته بود. 
طهائی اظهار کرد: ایران در زمینه بسته بندی کالا توانایی رقابت با دیگران را ندارد که نیاز است اقدام موثری در این رابطه صورت گیرد. 
**فرودگاه پیام ظرفیت بالایی برای البرز 
وی گفت: یکی از این استعداد های البرز که مطرح شد منطقه ویژه پیام است که تنها فرودگاه بین المللی باری کشور است و می تواند زمینه خوبی برای تردد هواپیماهای روسی در این فرودگاه باشد. 
استاندار البرز با اشاره به بازدید از یک فروشگاه زنجیره ای در روسیه، افزود: در این فروشگاه مذاکراتی صورت گرفت که بخشی از محصولات استان البرز در سبد کالایی این فروشگاه های زنجیره ای قرار گیرد و طرف روسی نیز اعلام آمادگی کرد. 
وی همچنین با اشاره به نمایشگاه حلال در روسیه، گفت: هیات البرز از این نمایشگاه بازدید کردند و کیفیت کالاها نحوه عرضه و بسته بندی ها در این نمایشگاه ها بررسی شد. 
طهائی ادامه داد: برخی از فروشگاه ها اعلام آمادگی برای تحویل غرفه به ایرانی ها جهت عرضه کالا را داشتند. 
وی با اشاره به اینکه روسای گمرک روسیه و ایران قرارداد کریدور سبز را امضا کردند که تسهیل بیشتری در این رابطه صورت گیرد، گفت: در مورد محصولات کشاورزی، روسیه تعرفه گمرکی را به حداقل رسانده که با این امر شرایط برای حضور کالاهای ما بسیار مناسب می شود. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هیات تجاری     |     البرز     |     سید حمید طهایی     |     روسیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi