کد خبر : ۴۵۷۰۳۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
سفیر کشور فنلاند: زمینه‌های همکاری بین فنلاند و لرستان وجود دارد/ ظرفیت صادرات انار

مقیم/خرم آباد/سفیر کشور فنلاند در ایران گفت: زمینه های همکاری بین فنلاند و لرستان در بسیاری از بخش‌ها وجود دارد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، هری کمراینن ظهر شنبه در نشست مشترک با نمایندگان بخش خصوصی لرستان با تاکید بر اینکه کشورها باید شناخت بیشتری از یکدیگر داشته باشند، اظهار داشت: فنلاند در قسمت سردسیر دنیا واقع شده و فاصله آن تا کشور ایران کم است به طوریکه بین ایران و فنلاند تنها یک کشور یعنی روسیه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمانی از تاریخ فنلاند جزئی از روسیه بوده است، بیان داشت: با قطار و از طریق روسیه می توان محصولاتی همچون انار و محصولات معدنی را از ایران به فنلاند صادر کرد.

سفیر کشور فنلاند در ایران با بیان اینکه بسیاری از افراد با شنیدن اسم فنلاند سردی هوا، اقتصاد، گوشی همراه و ... به ذهنشان خطور می کند، عنوان کرد: علاوه بر ساخت گوشی در فنلاند در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا گوشی همراه ساخته می شود.

ظرفیت های اقتصادی کشور فنلاند

کمراینن به ظرفیت های اقتصادی کشور فنلاند اشاره کرد و افزود: از جمله فعالیت های اقتصادی در فنلاند ساخت آسانسور بوده به طوریکه در برخی از کشورهای دنیا مانند دوبی، سنگاپور، نیویورک و ... آسانسورهایی استفاده می شود که توسط شرکت فنلاندی ساخته و نصب شده اند.

وی افزود: علاوه بر ساخت آسانسور در فنلاند پله های برقی، درهای چرخان و کشویی که در ساختمان های بزرگ دنیا استفاده شده اند ساخته می شود و امروزه یک شرکت فنلاندی موتورهای دیزلی برای کشتی های بزرگ در سطح دنیا می سازد به طوریکه اخیرا یک موتور دیزلی که در گینس ثبت شده در فنلاند ساخته شده است.

سفیر کشور فنلاند در ایران با اشاره به اینکه امروز همه بچه ها معروفترین پرنده فنلاندی با نام «انگری بل» را می شناسند، ادامه داد: در گذشته شرکت هایی از فنلاند تولیدات کشاورزی خود را به ایران صادر می کردند که احتمالا دوباره صادرات خود را از سر بگیرند.

کمراینن تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای آرژانتین و برزیل از تولیدات و تکنولوژی کشاورزی فنلاند استفاده می کنند.

رشد تکنولوژی سلامت در فنلاند

وی به رشد تکنولوژی سلامت در فنلاند اشاره کرد و گفت: یکی از تکنولوژی هایی که در فنلاند در حال رشد است تکنولوژی سلامت است بطوریکه ۱۰ درصد صادرات ما مربوط به این تکنولوژی است.

سفیر کشور فنلاند در ایران به ساخت تولیدات چوبی و کاغذی در فنلاند که طی ۱۰ سال اخیر این کشور را مشهور کرده است نیز اشاره کرد و افزود: علاوه بر ساخت تجهیزات بیمارستانی در فنلاند بهترین داروها در داروخانه های هوشمند فنلاند ساخته می شوند به طوریکه این محصولات در بزرگترین بیمارستان های دنیا استفاده می شود.

کمراینن به وجود یکی از معروفترین دانشگاه های فنلاند با نام «دانشگاه آلتو» در ایران اشاره کرد و بیان داشت: تجار و بازرگانان ایرانی برای اخذ دیپلم بین المللی تجاری نیاز نیست به کشورهای دیگر مراجعه کنند و می توانند در دانشگاه «آلتو» که در تهران واقع شده به مدت دو سال این مدرک بین المللی را اخذ کنند.

وی افزود: دانشگاه آلتو تنها  دانشگاهی بوده که توانسته است رابطه بین مهندسی، طراحی و اقتصاد را با هم تلفیق کند.

زمینه های همکاری بین فنلاند و لرستان وجود دارد

وی به پیشرفت فنلاند در حوزه زیست محیطی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فنلاند کشوری سردسیری است به دنبال ذخیره کردن انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن است و با وجود هزاران دریاچه در فنلاند به فکر ذخیره سازی آب شرب هستیم.

سفیر کشور فنلاند در ایران با اشاره به اینکه فنلاند در خصوص مباحث شهری و نگهداری شهر می تواند تعاملات خوبی با لرستان داشته باشد، اضافه کرد: در آینده در خصوص ظرفیت ها و محصولات موجود در لرستان که فنلاند فاقد آن هاست تبادل هایی صورت خواهد گرفت.

کمراینن با اشاره به اینکه زمینه های همکاری بین فنلاند و لرستان در بسیاری از بخش‌ها وجود دارد، عنوان کرد: تجار لرستانی می توانند با مطالعه کتابچه هایی که در خصوص قوانین و مقررات صدور محصولات کشاورزی و دامی به فنلاند تنظیم شده اند زمینه صادرات تولیدات و محصولات خود را به این کشور فراهم کنند.

وی سیستم آموزشی فنلاند را سیستمی موفق دانست و گفت: خوشحال می شویم در هر بعدی زمینه های پیشرفت و توسعه کشور فنلاند را با ایران و استان رستان به اشتراک بگذاریم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هری کمراینن     |     لرستان     |     فنلاند     |     انار     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi