کد خبر : ۴۵۴۶۶۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
غلامحسین شکوهی پدر تعلیم و تربیت ایران درگذشت

مقیم/استاد غلامحسین شکوهی «پدر علم تعلیم و تربیت ایران» از مدرسان قدیمی تعلیم و تربیت و نیز اولین وزیر آموزش و پرورش نظام جمهوری اسلامی ایران در سن ۹۰ سالگی به دیار باقی شتافت.

به گزارش مقیم به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، استاد غلامحسین شکوهی با عنوان «پدر علم تعلیم و تربیت ایران» نیز شناخته می‌شود از مدرسان قدیمی تعلیم و تربیت و نیز اولین وزیر آموزش و پرورش نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

وی دارای مدرک دکترای علوم تربیتی بوده و به موجب سابقه 60 ساله در تعلیم و تربیت و امور پژوهشی، لقب چهره ماندگار تعلیم و تربیت ایران را به خود اختصاص داد.

شکوهی در 4 تیر 1305 در شهر خوسف از توابع شهرستان بیرجند متولد شد. وی تحصیلات اولیه خود را در مدرسه شوکتیه گذراند و پس از گذراندن دوره دانشسرای مقدماتی، در بیرجند به حرفه معلمی پرداخت.

وی پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل وارد دانشسرای عالی تهران شده و در سال 1335، لیسانس خود را در رشته آموزش و پرورش ابتدایی اخذ کرد. وی سپس به عنوان شاگرد اول دانشسرای عالی با بورس دولتی به سوییس اعزام شده و در سال 1341 دکتری خود را در رشته تعلیم و تربیت اخذ کرد.

وی پس از بازگشت به ایران، در وزارت آموزش و پرورش مشغول به خدمت شده و همزمان در دانشسرای عالی تهران به تدریس پرداخت. "

دکتر شکوهی در سال 1372 به علت ناراحتی ریوی و آلودگی هوای تهران، به زادگاه خویش بازگشت و با درجه استادی در دانشگاه بیرجند به فعالیت آموزشی و پژوهشی خویش ادامه داده و پس از 57 سال تدریس، در سال 1379با رتبه 26 استادی بازنشسته شد ولی تدریس را رها نکرد و در دانشگاه های دانشگاه بیرجند و تربیت مدرس تهران به تدریس ادامه داد.

از جمله آثار این استاد برجسته در بخش تالیف، "روش آموختن حساب و هندسه"، "مبانی اصول آموزش و پرورش" با 27 بار تجدیدچاپ , "تعلیم و تربیت و مراحل آن" با 20 بار تجدید چاپ شدو در بخش ترجمه "تعلیم و تربیت" تالیف امانوئل کانتو و "مربیان بزرگ" تالیف ژان شانو است.

دکتر شکوهی بیش از 60 مقاله در نشریات علمی داخلی و دو مقاله در مجلات معتبر خارجی منتشر کرده‌است.

صدا و سیما جمهوری اسلامی در سال 1385 از وی به عنوان چهره ماندگار رشته تعلیم و تربیت تقدیر به عمل آورد و در سال 1386 از مقام علمی وی در دانشگاه بیرجند، تجلیل شد.

دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی دانشگاه تهران نیز در سال 1385 بزرگداشتی برای ایشان برگزار کرد.در سال 94 نیز مراسم بزرگداشت ایشان در استان خراسان جنوبی بیرجند برگزار شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : پدر تعلیم و تربیت     |     غلامحسین شکوهی     |     درگذشت     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi