کد خبر : ۴۵۱۰۱۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵
هشدار اداره فدرال جنایی آلمان درباره حملات تروریستی در آلمان و سراسر اروپا

مقیم/اداره فدرال پلیس جنایی آلمان، کشور خود و سراسر اروپا را در تیررس تروریسم داعش دانسته و درباره خطر بازگشت تروریست‌های آلمانی از مناطق بحرنی به وطن هشدار داد.

به گزارش گروه بین خبرگزاری تسنیم، "هولگر مونش"، رئیس اداره فدرال پلیس جنایی آلمان در گفتگو با روزنامه "اوزنا بروکر سایتونگ" در پاسخ به این پرسش که با توجه به حملات تروریستی بروکسل و پاریس آیا آلمان تا به حال شانس آورده که از این حملات در امان مانده است گفت: ما در سال های اخیر دو بار در این راستا شانس آوردیم و آن زمانی بود که در دو قطار منطقه ای مواد منفجره تروریست ها عمل نکرد. جز این موارد موفقیت پلیس و همچنین اساس یافته های سازمان های اطلاعاتی در این راستا نقش داشته است.

وی در ادامه گفت: نه تنها بلژیک و فرانسه بلکه تمام اروپا و همچنین آلمان در تیررس تروریسم قرار دارد و این بدین مفهوم است که ما نیز با یک خطر حمله تروریستی بالا مواجه هستیم. ما همیشه گفته ایم زمانی که داعش از شکست های نظامی رنج می برد خطر حملات تروریستی افزایش می یابد. من بر این عقیده ام که اگر ما انبوه حملات تروریستی ماه های اخیر نه تنها در اروپا را مورد ارزیابی قرار دهیم به این مسئله پی می بریم.

مونش در ادامه در پاسخ به این پرسش که این خطر به چه مسائلی مربوط می شود گفت: از یک طرف به پتانسیل های شخصی، تروریست ها و مبارزانی که از مناطق بحرانی بر می گردند نقش مهمی را در این راستا ایفا می کنند. ما این خطر را می بینیم که در بین این جهادی ها و تروریستها شبکه های فراملی و فرادولتی ساخته می شود که این افراد بعد از بازگشتشان هم ارتباطاتی که در مناطق بحرانی ایجاد کرده بودند را همچنان حفظ می کنند. بروکسل و پاریس نمونه ای از این روند است. بخصوص استراتژی آن ها تغییر کرده است. ما با چندین حمله تروریستی روبرو می شویم که در آن عوامل ترور از سلاح های دستی و مواد منفجره استفاده می کنند. اقدامات آن ها نیاز به برنامه ریزی های قبلی کمی دارد و از این طریق آن ها می توانند سریع و قابل انعطاف عمل کنند. این امر ما را در برابر چالش های جدیدی قرار می دهد.

وی در ادامه به خطر تروریست های آلمانی که با تجربه جنگی از مناطق بحرانی به اروپا بر می گردند پرداخته و اظهار داشت: حدود هشتصد نفر از آلمان به مناطق بحرانی سفر کرده که یک سوم آن ها دوباره به وطن بازگشته اند. حدود 130 نفر که ما از آن اطلاع داریم آنجا کشته شده اند. حدود هفتاد نفر آن ها هم بر اساس اطلاعات ما در اردوگاه های آموزشی یا میدان نبرد شرکت کرده اند. ما این روند را بررسی می کنیم و بر این باوریم که آمار تروریست های آلمانی بازگشته از مناطق بحرانی همچنان افزایش می یابد.

وی افزود: با توجه به شرایط فعلی، آلمان ظاهرا در حملات تروریستی در بروکسل نقش یک کشور ترانزیتی را برای تروریست ها ایفا کرده است. اما این برای من علامت رفع خطر اساسی نیست. ما باید ببینیم که شبکه های تروریستی در اروپا به وجود می آیند.

رئیس اداره فدرال پلیس جنایی آلمان در ادامه این انتقاد را وارد کرد که پلیس اروپایی ( یورو پل) نقش هماهنگ کننده روشنی را ندارد و یک موقعیت ضعیفی دارد، ما باید یورو پل را تقویت کنیم. ما نیاز به یک بخصوص استاندارد سازی قدرتمندانه تر همکاری های پلیس و جهات دهی اطلاعاتی در اروپا داریم.

وی همچنین از حضور پر رنگ گروه های افراطی در آلمان خبر داده و همچنین درباره اهداف تروریستی احتمالی در آینده گفت: تا به حال حملات تروریستی بیشتر در پایتخت ها و شهرهای نمادین و البته نه تنها در این مکان اتفاق افتاده است. برای عاملان ترور مکان هایی اولویت دارد که انسان های زیادی در آن اقامت داشته و حملات خود علیه سبک زندگی غربی را شکل می دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اداره فدرال جنایی آلمان     |     هولگر مونش     |     حملات تروریستی     |     هشدار     |     آلمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi